Čo týždeň dal: Trhy si aj naďalej držali vysoké zisky
NEW YORK – Nálada na akciových trhoch sa po minulotýždňových údajoch z USA mení na opatrnejšiu. Fedom preferované merítko inflácie výdavkov na osobnú spotrebu vzrástlo v januári najrýchlejším tempom za takmer rok, ale zodpovedalo prognózam ekonómov.
V pondelok akciové trhy signalizovali pauzu, po dosiahnutí ich rekordných maxím. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenali len malé zmeny po tom, čo sa rally na Wall Street na konci minulého týždňa zastavila, čo bolo spôsobené vyberaním ziskov z megakapitálových technologických titulov. Investori sa pripravujú na náročný týždeň údajov, vrátane Fed-om preferovaného merítka inflácie. Berkshire Hathaway Inc. vzrástla až o 5,5 % v predmarketovom obchodovaní po aktualizácii víkendových ziskov, čím konglomerát Warrena Buffetta nasmeroval svoju trhovú hodnotu ešte bližšie k 1 biliónu dolárov. Štátne dlhopisy a dolár sa obchodovali stabilne. Ťažiarske spoločnosti boli brzdou európskeho indexu Stoxx 600, keď index zaznamenal pokles o 0,3 % z piatkového rekordného finišu. Rio Tinto Plc a Anglo American Plc viedli pokles v dôsledku obáv z čínskeho dopytu. Akcie britských staviteľov domov klesli po tom, čo najvyšší britský protimonopolný orgán začal vyšetrovanie s cieľom preskúmať potenciálne zdieľanie informácií medzi zainteresovanými spoločnosťami.
V utorok zostal Index Nasdaq 100 iba mierne zmenený, pričom index S&P 500 klesol o 0,38% po tom, čo základný benchmark v pondelok ustúpil zo svojho posledného rekordu. Európsky index Stoxx 600 sa pohyboval blízko svojho historického maxima. Dvojročné dlhopisy viedli k ziskom, keďže celkovo štátne dlhopisy zaznamenali nárast, čím sa čiastočne napravila časť z pondelkového poklesu. Dolár sa obchodoval nižšie. V Ázii sa dvojročný výnos Japonských dlhopisov vyšplhal na najvyššiu úroveň od roku 2011 po tom, čo údaje o inflácii, ktoré boli výraznejšie, než sa očakávalo, podporili stávky, že centrálna banka v nadchádzajúcich mesiacoch ukončí politiku záporných úrokových sadzieb. Investori zvýšili pravdepodobnosť, že Bank of Japan do apríla opustí politiku záporných sadzieb na približne 82 %, čo je nárast zo 78 %.
V stredu sa Index S&P 500 obchodoval mierne vyššie, zatiaľ čo Nasdaq 100 stúpol mierne o 0,21 %.
Akcie Nvidia Corp., ktorá viedla medzi výrobcami čipov v ošiali okolo umelej inteligencie, klesli v premarket obchodovaní až o 2,1 %.
Investori sa pripravujú na množstvo ekonomických údajov, ktoré pomôžu určiť smer menovej politiky Fed-u.
V Európe index Stoxx 600 mierne klesol, po tom, čo investori vybrali posledné zisky. Akcie ASM International NV klesli po neuspokojivej predpovedi výnosov tohto výrobcu čipových zariadení.
Okrem výsledkov spoločností sa pozornosť sústreďovala aj na dáta o HDP a inflácii v USA, ako aj na silnú zostavu rečníkov centrálnych bánk. Investori boli plní očakávaní, o koľko znížia Federálny rezervný systém a Európska centrálna banka úrokové sadzby.
Vo štvrtok sa Index S&P 500 obchodoval o niečo nižšie, zatiaľ čo Nasdaq 100 klesol približne o pol percentuálneho bodu nižšie. Bolo to v dôsledku toho, že sa investori pripravovali na kľúčový ukazovateľ inflácie od Federálneho rezervného systému, ktorý pomôže identifikovať možný postup k politike úrokových sadzieb.
Akcie spoločnosti Snowflake Inc. zaznamenal pokles v premarket obchodovaní po tom, čo táto cloudová softvérová spoločnosť oznámila, že jej výkonný riaditeľ odstupuje, a predpovedala neuspokojivú prognózu odbytu.
Akcie mali za sebou silný február, pričom indexy S&P 500 a Nasdaq 100 vzrástli o viac ako 4 % po tom, čo rozruch okolo umelej inteligencie viedol k technologicky poháňanej rally na Wall Street. Globálny akciový index MSCI Inc. rástol už štvrtý mesiac, čo je jeho najdlhšia víťazná séria od roku 2021.
Európske akcie počas ďalšieho plného dňa výsledkov kolísali. Spoločnosť Moncler SpA zaznamenala nárast ceny akcií po tom, čo táto talianska luxusná spoločnosť prekonala očakávania zisku. Naopak, akcie Air France-KLM zaznamenali po štvrtom štvrťroku prepad hodnoty.
V piatok si Index S&P 500 polepšil o viac ako pol percentuálneho bodu, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval skoro o percento vyššie.
Spoločnosť New York Community Bancorp Inc. klesla v predmarkete o viac ako 30 % po tom, čo identifikovala „podstatné nedostatky“ v tom, ako sleduje úverové riziká. Akcie spoločnosti Dell Technologies Co. naopak vzrástli o 21 % po tom, čo jej výsledky prekonali očakávania, a to vďaka rozruchu okolo umelej inteligencie. Európsky index Stoxx 600 zvýšil svoje zisky o 0,5 %.
Nálada na akciových trhoch sa po štvrtkových údajov z USA mení na opatrnejšiu. Fedom preferované merítko inflácie výdavkov na osobnú spotrebu vzrástlo v januári najrýchlejším tempom za takmer rok, ale zodpovedalo prognózam ekonómov. Investori zobrali na vedomie aj údaje o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti, ktoré naznačovali zmäkčenie trhu práce, čo znamená viac pracovných miest ako uchádzačov. Ázijské akciové trhy vzrástli, pričom japonský Nikkei 225 zaznamenal nárast o 1,9 % na svoju najvyššiu hranicu v histórii blízko 40 000 bodov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Pondelok 26.2.2024
Ázia: Singapurská výrobná produkcia vzrástla v januári 2024 medziročne o 1,1 %, zotavila sa z poklesu revidovaného nadol o 2,4 % v decembri, ale bola nižšia, ako trh očakával na úrovni 4,5 %.
EÚ: Výrobné ceny v Španielsku klesli o 3,8 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom v januári 2024, po 6,3 % poklese v predchádzajúcom mesiaci, čo znamená 11. mesiac deflácie výrobcov za sebou.
USA: Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch vzrástol o 1,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na sezónne upravenú anualizovanú mieru 661 000 v januári 2024, čo bolo mierne pod očakávaniami trhu 680 000.
Utorok 27.2.2024
Ázia: Ročná miera inflácie v Japonsku klesla v januári 2024 na 2,2 % z 2,6 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najnižšiu hodnotu od marca 2022.
EÚ: Firemné úvery v eurozóne vzrástli v januári 2024 medziročne o 0,2 % na 5,136 bilióna EUR po nahor revidovanom zvýšení o 0,5 % v decembri.
USA: Nové objednávky na vyrobené tovary dlhodobej spotreby v Spojených štátoch klesli v januári 2024 medzimesačne o 6,1 %, čo je viac ako očakávania trhu o 4,5 % poklese a po poklese o 0,3 % v decembri.
Streda 28.2.2024
Ázia: Index zhodných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý zahŕňa celý rad údajov, ako je výrobná produkcia, zamestnanosť a maloobchodné tržby, bol v decembri 2023 revidovaný smerom nadol na 115,9 z bleskovej hodnoty 116,2.
EÚ: Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne vo februári 2024 klesol na 95,4, z januárovej revidovanej hodnoty 96,1 a zaostával za očakávaniami trhu 96,7.
USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou a zodpovedajúcimi zostatkami úverov (766 550 USD alebo menej) sa v týždni, ktorý sa skončil 23. februára 2024, znížila o 2 bázické body na 7,04 %.
Štvrtok 29.2.2024
Ázia: Singapurská výrobná produkcia vzrástla v januári 2024 medziročne o 1,1 %, zotavila sa z poklesu revidovaného nadol o 2,4 % v decembri, ale bola nižšia, ako trh očakával na úrovni 4,5 %.
EÚ: Francúzska ekonomika vzrástla v štvrtom štvrťroku 2023 medzikvartálne o 0,1 % v porovnaní s pôvodnými odhadmi.
USA: Osobné výdavky v Spojených štátoch vzrástli o 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v januári 2024, čo znamená výrazné spomalenie z 0,7 % nárastu zaznamenaného v decembri a bolo v súlade s očakávaniami trhu.
Piatok 30.2.2024
Ázia: Miera nezamestnanosti v Japonsku bola v januári 2024 na úrovni 2,4 % a nezmenila sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo bol aj konsenzus analytikov.
EÚ: HCOB Eurozone Manufacturing PMI bol vo februári 2024 revidovaný vyššie na 46,5 v porovnaní s predbežným odhadom 46,1 a v porovnaní s januárovým 10-mesačným maximom 46,6.
USA: S&P Global Flash US Manufacturing PMI vzrástol na 51,5 vo februári 2024 z 50,7 v januári, čím prekonal prognózy 50,5.