Čo týždeň dal: podniky s malou kapitalizáciou opäť v centre pozornosti investorov

BRATISLAVA – Dnes sústredíme svoju pozornosť vývoju na svetových trhoch.

Akciový trh rástol, ale veľké spoločnosti zaostávali, v prospech menších podnikov. Útok na Donalda Trumpa zvýšil jeho šance na zvolenie, z čoho profitovali niektoré odvetvia. V piatok došlo k celosvetovému výpadku IT služieb.

Na začiatku týždňa akcie vzrástli po zmiernených obavách z volatility po atentáte na Donalda Trumpa. Dow Jones dosiahol rekordnú hodnotu, pričom prudký nárast zaznamenala spoločnosť Trump Media & Technology Group a platforma Rumble. Zisk zaznamenali aj producenti ropy, výrobcovia zbraní, súkromné väznice a sektor kryptomien.

Akcie Tesla vrástli vďaka Muskovej podpore Trumpa. S&P 500 prekročil hranicu 5 630 a spoločnosť Apple dosiahla nové maximum. Index Russell 2000 zaznamenal najlepšiu štvordňovú sériu od roku 2020. Spoločnosť Goldman Sachs zaznamenala nárast zisku, zatiaľ čo Macy’s po ukončení rozhovorov o odkúpení klesla. Spoločnosť Alphabet rokuje o prevzatí startupu Wiz zameraného na kybernetickú bezpečnosť. Výnos 30-ročných amerických dlhopisov prvýkrát od januára prekonal dvojročný výnos a dolár sa posunul nahor. Ropa WTI klesla na 82 USD.

V utorok akcie pokračovali v raste na nové maximá. Peniaze prúdili najmä do akcií s malou kapitalizáciou, pričom Russell 2000 prekonal Nasdaq o takmer 12 percentuálnych bodov a vzrástol o 3,5%. Rovnovážne vážený index S&P 500 prekonal celkový index. Index S&P 500 dosiahol 5 667 bodov, čo bol jeho ďalší rekord, zatiaľ čo Dow Jones vzrástol o 1,85%. Zlato dosiahlo nový rekord. V rámci hospodárskych výsledkov, Bank of America svojou prognózou čistých úrokových výnosov prekonala očakávania.

Morgan Stanley dosiahol dobré výsledky, ale ich wealth biznis zaostal. Charles Schwab varoval pred možným znižovaním počtu zamestnancov s cieľom ochrániť zisky. Investícia Microsoftu do spoločnosti Inflection AI čelí protimonopolnému vyšetrovaniu v Spojenom kráľovstve. Philip Morris zvyšuje výrobu nikotínových vrecúšok Zyn v USA z dôvodu vysokého dopytu. Adidas opäť zvýšil svoj ročný cieľ zisku v súvislosti so silným dopytom po ich teniskách. Ropa predĺžila straty a klesla na 80,87 USD za barel, Bitcoin vzrástol o ďalších 2,2%.

V stredu vyšla správa o možnom sprísnení obmedzení USA o predaji čipov do Číny, ak jej budú Tokyo Electron a ASML naďalej dodávať pokročilé polovodičové technológie. Celosvetovo boli výrobcovia čipov silne ovplyvnení, pričom Nvidia, AMD a Broadcom spôsobili 7% pokles indexu polovodičov. ASML Holding v Európe klesol o 10%, zatiaľ čo sa v Ázii prepadol Tokyo Electron. Utrpel aj širší akciový trh. Index S&P 500 klesol o 1,4%, Nasdaq 100 zaznamenal najhorší deň od roku 2022 a Russell 2000 klesol o 1,1%. Naopak sa podarilo vzdorovať trendu firmám Intel a Globalfoundries. Dow Jones pokračoval v rastovej sérii, keď rástol už šiesty deň po sebe a dosiahol ďalší rekord. Podľa Cathie Woodovej z Ark Investment Management, vytvorenie platformy autonómnych taxíkov spoločnosťou Tesla by mohlo viesť k približne desaťnásobnému nárastu ceny ich akcií. Ropa vymazala straty s cenou 82,89 USD.


Vo štvrtok si trh oddýchol a pokles sa dotkol aj menších firiem. Index S&P 500 klesol na približne 5 545 bodov. Russell 2000 ustúpil približne o 2% a Dow Jones ukončil šesťdňový rast. Netflix oznámil, nárast počtu užívateľov o viac ako 8 miliónov. Spoločnosť Broadcom uzavrela vyššie na základe správy, že by mohla vyvinúť čip umelej inteligencie pre OpenAI. Euro kleslo v dôsledku očakávaní, že ECB v septembri zníži sadzby. Meta Platforms rokuje o prevzatí menšinového podielu vo firme Ray-Ban s cieľom presadiť sa v oblasti inteligentných okuliarov. Na podporu Apple TV+, rokuje Apple o poskytnutí licencií na ďalšie filmy od hollywoodskych štúdií. SunPower sa prepadla na historické minimum, keďže zastavuje nové inštalácie a dodávky. Warner Bros. Discovery zvažuje oddelenie streamovacích a štúdiových aktivít od starších televíznych činností, aby zvýšila cenu akcií.


Väčšina sektorov v indexe S&P 500 v piatok klesla, kvôli rotácií, kedy sa investori presunuli do zaostávajúcich firiem. „Veľkolepá sedmička“ sa za týždeň prepadla o 5%, s najvýraznejšími stratami v sektore polovodičov. Akcie spoločností s nízkou kapitalizáciou vzrástli o 1,5%. S&P 500 zostúpil na 5 500 bodov a Nasdaq klesol o 1%. Zlyhanie aktualizácie spoločnosti CrowdStrike, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, spôsobil globálny výpadok IT služieb a ich akcie sa výrazne prepadli. Nippon Steel si najal bývalého ministra zahraničných vecí USA, aby mu pomohol pri kúpe U.S. Steel. Liek Mounjaro od Eli Lilly získal schválenie čínskych orgánov, čím sa zintenzívnila konkurencia v krajine. Ropa sa v posledný deň prepadla o viac ako 3% a spotové zlato o takmer 2%.

USA – Ročná miera inflácie v Kanade sa v júni znížila na 2,7%, čo prekvapilo trh, ktorý očakával 2,9%. Maloobchodné tržby v USA sa v júni zastavili po nahor revidovanom zvýšení o 0,3% v máji, pričom medziročne vzrástli o 2,3%.

Európa – Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve bola v júni úrovni 2%, rovnako ako v máji. Miera nezamestnanosti v krajine bola od marca do mája na 4,4%, rovnako ako predchádzajúce obdobie. Ročná miera inflácie v Eurozóne bola na úrovni 2,5%. ECB rozhodla ponechať úrokové sadzby na nezmenenej úrovni, keďže aktuálne údaje podporujú ich predchádzajúci inflačný výhľad.

Ázia – HDP v Číne v druhom štvrťroku medziročne vzrástlo o 4,7% a spomalilo sa z 5,3% rastu v prvom štvrťroku a miera nezamestnanosti bola v júni na úrovni 5%. Ročná miera inflácie v Japonsku bola v júni 2,8%, udržala sa na stabilnej úrovni už druhý mesiac.