Čo týždeň dal: Oslabenie trhu po prezidentskej debate v Spojených štátoch amerických a opatrnosť investorov pred francúzskymi voľbami

NEW YORK – Posledný júnový týždeň sa niesol v duchu ekonomických dát ohľadne inflácie, ale aj piatkovej debaty kandidátov na prezidenta USA.

Neisté vystúpenie Bidena podnietilo optimizmus v Trumpovo víťazstvo, z čoho by mohli profitovať ropné spoločnosti či zdravotníctvo.  Okrem toho boli investori opatrní aj v súvislosti s nedeľnými predčasnými voľbami vo Francúzsku. Prognóza tržieb Micron Technology neuspokojila vysoké očakávania trhu pre počítačový sektor a ovplyvnila nielen akcie, ale aj ETF fond Nasdaq.

Na začiatku týždňa energetický a finančný sektor rástli, naopak sa nedarilo technológiám. Nvidia, ktorá klesla o ďalších viac ako 6,6% predĺžila 3-dňovú klesajúcu rally so stratou viac ako 13% a prekročila technickú hranicu korekcie. Spoločnosť je druhou najvýkonnejšou spoločnosťou v indexe S&P 500 a svojimi pohybmi má vplyv aj na index. Ten klesol pod úroveň 5 450 bodov. Nasdaq Composite stratil viac ako 1% na úroveň 17 500 bodov, po tom čo týždeň predtým priblížil ku hranici 20 000 bodov. Rast zaznamenal index Dow Jones na hodnotu 39 411 bodov. Podľa mediánu 586 respondentov v prieskume MLIV Pulse sa očakáva, že index S&P 500 dosiahne do konca roka úroveň 5 606, čo sú iba necelé 3% nad aktuálnou úrovňou. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov klesli o 2 bázické body na 4,23%. Bitcoin sa prepadol pod psychologickú úroveň 60 000 USD, pričom sa straty na trhu s kryptomenami hromadia, čo naznačuje klesajúci dopyt po fondoch obchodovaných Bitcoin a neistoty v súvislosti s menovou politikou. Čo sa korporátnych správ týka, Oracle varovala investorov pred hrozbou poškodením jej finančných výsledkov z dôvodu nového zákona, ktorý potenciálne zakazuje čínsky Tik Tok v USA. Výrobca lietadiel Airbus znížil ciel tohtoročných ziskov a dodávok lietadiel. Dôvodom sú pretrvávajúce problémy v dodávateľskom reťazci dôležitých komponentov. Spoločnosť Novo Nordisk oznámila plán investovať viac ako 4 miliardy USD do rozšírenia továrne v Severnej Karolíne, aby tak zvýšila schopnosť dodávať svoje lieky na obezitu a cukrovku. Iná farmaceutická spoločnosť Alnylam Pharmaceuticals vzrástla o viac ako 34%, k čomu jej pomohol jej liek, ktorý úspešne vyliečil progresívnu a smrteľnú formu srdcového ochorenia, čím sa potenciálne otvorila nová cesta pre najpredávanejší produkt spoločnosti. V pondelok sa darilo aj zlatu aj rope. Hodnota kontraktov na zlato aj spotové zlato vzrástli približne rovnako o viac ako 0,5% na hodnotu 2 332 USD. V rámci ropy vzrástla viac hodnota kontraktov na ropu WTI a polepšila si o 1,1% na hodnotu 81,63 USD. Menej než 1% si pripísala hodnota kontraktov ropy Brent na úroveň 86 USD.

V utorok sa podarilo akciám rozšíriť svoje zisky, keďže akcie Nvidie vzrástli o viac ako 6,7%, čím viedla zisky vo Veľkolepej Sedmičke. Index S&P 500 uzavrel tesne pod úrovňou 5 470 bodov. Nasdaq vzrástol o 1,2 % na 17 720 bodov a Dow Jones stratil 0,7%. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok sa takmer nezmenili a boli na úrovni 4,23%. Dobré výhľady hospodárskych výsledkov zabezpečili spoločnosti Carnival nárast akcií o takmer 9% ako aj kuriérskej firme FedEx, ktorá v neskorom obchodovaní vzrástla o približne 15%. Bitcoin prekročil hranicu 62 000 USD.  Kurz loonie bol nestabilný, keďže kanadská ekonomika zaznamenala nečakaný nárast inflácie, čo je nepriaznivé pre budúco mesačné zníženie sadzieb. Spotrebiteľská dôvera v USA sa znížila v dôsledku tlmenejšieho výhľadu podnikateľských podmienok, trhu práce a príjmov. Podľa údajov Bank of America boli jej klienti v týždni končiacom sa 21. júna prvý krát čistými predajcami amerických akcií, pričom predaje boli vedené hedžovými fondami a inštitúciami, retailový obchodníci boli naopak nákupcami akcií. Celková čistá hodnota odliv bola 1,6 miliardy USD vedené finančným sektorom, prílev bol zaznamenaný v technológiách a telekomunikáciách. Spoločnosť Exxon Mobil urobila prvý krok v poradí už siedmom ropnom projekte v Guyane, čo je jasný signál, že má spoločnosť v úmysle rozšíriť ťažbu ropy v juhoamerickej krajine v nasledujúcom desaťročí. Podobne ako Apple, aj Microsoft čelí vysokej pokute od EÚ, keď bola obvinená zo zneužívania trhovej sily pretože pripojila video-konferenčnú aplikáciu Teams k svojmu podnikovému softvéru. Spoločnosť OpenAI podniká ďalšie kroky na obmedzenie prístupu Číny k softvéru umelej inteligencie a presadzuje existujúcu politiku blokovania používateľov v krajinách mimo územia, ktoré podporuje. Spotové zlato aj futures na zlato sa vyvíjali rovnakým smerom, pričom obe stratil 0,6% na úroveň približne 2 319 USD za uncu. Aj ropa zaznamenala pokles o približne 1%. Ropa WTi bola na úrovni 80 USD a Brent klesla na 85 USD.

Americký dlhopisový trh v stredu vzrástol, keďže obchodníci pred inflačnými údajmi investovali štátnych dlhopisov. Stalo sa tak po viacerých ukazovateľoch, ktoré naznačovali spomalenie hospodárskeho rastu v dôsledku dlhodobej vysokých úrokových sadzbách. Údaje odhalili pokles osobných výdavkov, objednávok a dodávok špecifického podnikového vybavenia, oslabenie trhu práce a prepad nákupov domov. Ekonómovia predpokladali, že piatkové údaje miery jadrovej inflácie sa znížia na 2,6% čo by bola najnižšia hodnota od marca 2021, avšak stále nad 2%-ným cieľom Fedu. Výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok klesli o 4 bázické body na 4,29%.  Index S&P 500 sa pohyboval pod úrovňou 5 480 bodov. Technologický Nasdaq bol niečo viac nad úrovňou 17 800 a Dow Jones vzrástol len minimálne na 39 127. Podľa prieskumu spoločnosti 22V Research si 59% investorov myslí, že spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou prekonajú odhadované zisky, 36% si myslí, že ich dosiahnu a zvyšných 5% je skeptickejších a myslí si, že zisky nedosiahnu odhady.  Pokles akcií zaznamenala spoločnosť Nike, keďže jej tržby boli pod prognózami. Walgreens Boots Alliance znížila odhady, čo spôsobilo pokles až o 22%.

Keith Gill alebo „Roaring Kitty“ uverejnil obrázok animovaného psa na platforme X, čo negatívne ovplyvnilo spoločnosti Chewy a Petco Health and Wellness. O viac ako 22% vzrástol výrobca elektromobilov Rivian Automotive, keďže nemecký koncern Volkswagen plánuje investovať 5 miliárd USD do vytvorenia spoločného podniku. Úverový analytici sú názoru, že Boeing sa pravdepodobne snaží ušetriť hotovosť a vyhnúť sa zníženiu úverového rating tým, že svoju ponuku na kúpu spoločnosti Spirit AeroSystems Holdings zmení najmä na obchod s akciami, keďže Boeing je na hranici likvidity. Akcie Webtoon Entertainment pri svojom debute na americkom trhu vzrástli o 9,5 % a získali 315 miliónov USD. International Paper klesol po tom, čo spoločnosť Suzano oznámila, ukončenie snahy o prevzatie americkej papierenskej spoločnosti. Generálny riaditeľ spoločnosti L’Oreal predpovedal pomalší rast svetového trhu s kozmetikou v dôsledku slabého vývoja v Číne. V rámci komoditného trhu, zlato v stredu predĺžilo straty, pričom spotové zlato stratilo 0,91% a kleslo na úroveň 2 297 USD. Ropa naopak vzrástla. Futures na Brent si pripísali 0,2% na 85,25 USD, futures na ropu WTI vzrástli len málo na 80,90 USD.

Vo štvrtok spoločnosť Micron Technology odhalila prognózu tržieb, ktorá zaostala pred vysokými očakávaniami pre počítačový sektor. Spoločnosť zaznamenala prepad o viac ako 7% a ich prognóza negatívne ovplyvnila nielen technologický sektor vrátane akcií Nvidie, ale aj ETF fond Nasdaq 100. Americké indexy zaznamenali len malé pohyby smerom nahor, pričom najviac vzrástol Nasdaq o 0,3% na 17 857. S&P 500 bol na úrovni 5 482 a Dow Jones na hodnote 39 164. Indexy pozitívne ovplyvnila prognóza spoločnosti FedEx s jej planmi na spätný odkup akcií. Gigant v sektore elektronického obchodu Amazon.com zaznamenal nárast ocenenia na 2 bilióny USD, čo prispelo k nárastu akcií na historické maximum. Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov prekročil 4,3% a predaj 5-ročných dlhopisov v hodnote 70 miliárd USD naznačil silný dopyt. Dolár dosiahol najvyššiu úroveň od novembra, zatiaľ čo jen oslabil na najnižšiu úroveň od roku 1986, čím sa zvýšila pravdepodobnosť intervencií.

Podľa spoločnosti Bespoke Investment Group je index S&P 500 pripravený vstúpiť do druhej polovice roka so ziskom približne 15% od začiatku roka 2024, pričom júl bol pre tento index jedným z historicky najsilnejších mesiacov. Zastavenie obchodovania na NASY tento mesiac spôsobilo spoločnosti Interactive Brokers Group škodu vo výške 48 miliónov USD a oznámila právne kroky na vymáhanie strát. Spoločnosť Whirlpool vzrástla po správe agentúry Reuters, že spoločnosť Robert Bosch zvažuje ponuku na prevzatie výrobcu spotrebičov. Vedúci manažér fastfoodového reťazca McDonald’s potvrdil, že testovanie rastlinného mäsa v amerických reštauráciách zlyhalo, a zdôraznil, že ich zákazníci k nim nechodia kvôli šalátom. Spoločnosť Beyond Meat spolupracuje s McDonald’s na výrobe hamburgeru McPlant. Akcie farmaceutickej firmy Moderna klesli, keďže nové údaje odhalili, že účinnosť jej vakcíny proti RSV sa výrazne znížila a bola tiež nižšia v porovnaní s konkurenčnými vakcínami. Letecká spoločnosť Southwest Airlines znížila svoj odhad tržieb za druhý štvrťrok, čo značí pretrvávajúce problémy spoločnosti, ktorá sa naďalej snaží odolávať tlaku aktivistov na reštrukturalizáciu manažmentu. Kontrakty na zlato zmazali straty posledných 2 dní a vzrástli o 1,55% na hodnotu 2 336. O niečo nižší zisk zaznamenalo spotové zlato, ktoré sa pohybovalo o 1,3% vyššie v porovnaní so stredou. Futures na ropu Brent boli na úrovni 86,39 USD a futures na ropu WTI 81,74 USD.

V posledný deň týždňa a na konci silného druhého štvrťroka americký akciový trh oslabil, keďže obchodníci upravili svoje pozície  po debate prezidentských kandidátov na amerického prezidenta a zostali opatrní pred nedeľňajšími voľbami vo Francúzsku. Bidenovo neisté vystúpenie zvýšilo optimizmus v súvislosti s Trumpovými šancami na výhru. Trumpovo víťazstvo by potenciálne podporilo akcie v sektoroch, ako sú súkromné väznice, ropný priemysel a zdravotné poisťovne, zatiaľ čo akcie obnoviteľných zdrojov energie by klesli. Výnosová krivka štátnych pokladničných poukážok po diskusii tiež vzrástla, pričom dlhodobejšie štátne pokladničné poukážky zaostávali za tými s kratšími splatnosťami. Pred debatou však dlhopisy rástli kvôli ekonomickými údajom, ktoré ukázali, že spotrebiteľská nálada klesla a ukazovateľ jadrovej inflácie sa spomalil. Naopak výdavky a príjmy vzrástli.  Dolár klesol, čím ukončil svoj šiesty týždeň rastu za sebou. Po počiatočnom piatkovom zisku takmer 1%, index S&P 500 klesol na úroveň 5 460 bodov. Spolu s ním klesli aj indexy Nasdaq a Dow Jones. Na konci dňa veľké americké banky oznámili zvýšenie výplat investorom po tom, ako úspešne zvládli ročný záťažový test Fedu.

Generálny riaditeľ spoločnosti Nike John Donahoe čelí rastúcej kritike zo strany Wall Street, keďže dlhotrvajúci pokles predaja viedol k najväčšiemu prepadu akcií spoločnosti od roku 1980. Spoločnosti Uber Technologies a Lyft sa dohodli na poskytovaní zamestnaneckých výhod, aby vyriešili súdny spor v Massachusetts týkajúci sa zamestnaneckého statusu vodičov. Investícia spoločnosti Microsoft vo výške 13 miliárd USD do spoločnosti OpenAI bude čeliť ďalšej kontrole zo strany protimonopolných orgánov EÚ, ktoré plánujú vypočuť konkurentov v súvislosti s exkluzívnym využívaním cloudovej technológie. Okrem toho sa spoločnosť Nokia dohodla na kúpe spoločnosti Infinera v hodnote 2,3 miliardy USD s cieľom rozšíriť ponuku svojich sieťových produktov pre dátové centrá a posilniť svoju prítomnosť v USA v súvislosti s rastúcim dopytom po serverovej kapacite spôsobeným umelou inteligenciou. Ropa a zlato v piatok zaznamenali zmiešané, ale len mierne pohyby. Spotové zlato kleslo na úroveň 2 325 USD, naopak futures na zlato vzrástli na 2 339 USD. Futures na WTI stratili 0,24% na 81,54 USD, zatiaľ čo futures na ropu Brent vzrástli na 86,41 USD.

Ázia – Zložený index spotrebiteľskej dôvery v Južnej Kórei sa v júni zvýšil na 100,9 bodu, čo je najvyššia úroveň od marca a v porovnaní s májovou úrovňou 98,4. Business Survey Index (BSI) pre výrobný sektor v Kórei vzrástol v júni na 78 zo 74 v predchádzajúcom mesiaci a dosiahol najvyššiu hodnotu od augusta 2022. Maloobchodné tržby v Japonsku sa v máji medziročne zvýšili o 3%, pričom zrýchlili z nahor revidovaného nárastu o 2,4% v apríli a ďaleko prekonali očakávania trhu týkajúce sa 2% rastu. Najnovší údaj tiež znamenal 26. po sebe idúci mesiac expanzie maloobchodného obratu, keďže rastúce mzdy naďalej podporovali spotrebu. Nezamestnanosť v Japonsku bola v máji na úrovni 2,6%, pričom sa udržala na stabilnej úrovni už štvrtý mesiac po sebe a zodpovedala prognózam trhu. Zostala najvyššou mierou nezamestnanosti od septembra 2023. Oficiálny index PMI Národného štatistického úradu v Číne bol v júni  stabilne na úrovni 49,5, a je v súlade s prognózami trhu. Najnovší výsledok znamenal už štvrtý pokles aktivity tovární v tomto roku, keďže Peking sa snažil podnietiť silné ekonomické oživenie v dôsledku slabého dopytu, rizík deflácie a dlhotrvajúcej slabosti nehnuteľností.

Európa –  Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko v júni klesol na 88,6 z májovej hodnoty 89,3 a pod prognózami na 89,7. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Nemecku vzrástla v júni na 6%, čo je najviac od mája 2021 a prekonala trhové prognózy na úrovni 5,9 %. Nárast predstavuje 18-stke po sebe idúce obdobie rastúcej nezamestnanosti a bola vyššia ako prognóza, čo svedčí o slabom hospodárskom vývoji v Nemecku. Španielske HDP sa v prvom štvrťroku 2024 sa medziročne zvýšilo o 2,5% z odhadovaných 2,4% a po 2,1% náraste v predchádzajúcom kvartáli. Výrobné ceny v Španielsku klesli v máji medziročne o 4,6% po nadol revidovanom poklese o 6,7% v apríli a znamenali 15. mesiac deflácie výrobcov.  Index dôvery vo výrobe v Taliansku v júni klesol na 86,8, čo je pokles z nadol revidovaných 88,2 v predchádzajúcom mesiaci. číslo bolo tiež výrazne pod očakávaniami trhu 88,7 a dosiahlo nové 43-mesačné minimum. Ceny výrobcov na domácom francúzskom trhu v máji medzimesačne klesli o 1,4%, čím sa zmiernili z 3,6% poklesu v predchádzajúcom mesiaci. Znamenalo to piate po sebe idúce obdobie klesajúcich cien výrobcov, ale najmenej od januára. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v eurozóne sa v júni zvýšil o 0,3 bodu na -14,0 bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je najviac od februára 2022 a je v súlade s predbežnými odhadmi.

USA – Ročná miera inflácie v Kanade vzrástla v máji na 2,9% z 3-ročného minima na úrovni 2,7% v predchádzajúcom mesiaci, čo je v rozpore s očakávaniami trhu, ktoré očakávali spomalenie na 2,6%. Základný cenový index PCE v USA, preferovaný ukazovateľ Federálneho rezervného systému na meranie základnej inflácie, sa v máji oproti predchádzajúcemu mesiacu mierne zvýšil o 0,1%. Bol to najmiernejší nárast od novembra 2023, pričom sa spomalil z 0,3% v troch predchádzajúcich mesiacoch.  Osobný príjem Američanov vzrástol v máji o 0,5% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 23,9 bilióna USD, čím sa zrýchlil z 0,3% nárastu v predchádzajúcom mesiaci a prekonal trhové prognózy nárastu o 0,4%. Osobné výdavky vzrástli v máji o 0,2% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a boli pod očakávaniami trhu o 0,3% náraste. Ekonomika USA v prvom štvrťroku 2024 anualizovane vzrástla o 1,4%, čo je o niečo viac ako 1,3% v druhom odhade, ale naďalej poukazuje na najnižší rast od kontrakcií v prvej polovici roka 2022. Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch klesol v máji medzimesačne o 11,3 % na sezónne upravenú anualizovanú mieru 619 tis. Ide o najväčší pokles od septembra 2022. Počet ľudí žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti klesol v období končiacom sa 22. júna oproti predchádzajúcemu týždňu o 6 000 na 233 000, pod očakávaniami trhu na úrovni 236 000. Počet žiadostí klesol už druhý týždeň po sebe od dosiahnutia 10-mesačného maxima na úrovni 243 000.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: -0,08%

DOW JONES: -0,08%

NASDAQ: +0,24%

DAX: -0,24%

Euro Stoxx 50: -0,46%

NIKKEI: +2,13%

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +14,48%

DOW JONES: +3,79%

NASDAQ: +18,13%

DAX: +9,09%

Euro Stoxx 50: +8,96%

NIKKEI: +18,43%

Adam Babinec, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.