Čo týždeň dal: nové rozhodnutia centrálnych bánk
TOKIO / NEW YORK – Japonská Centrálna Banka zmenila svoj prístup k menovej politike. Týždeň plný ekonomických údajov.
V Pondelok sa otváral týždeň v obavách pred rozhodnutiami o sadzbách hlavných centrálnych bánk a pred výsledkami niekoľkých spoločností. Viac ako 500 spoločností na celom svete v celkovej hodnote 27 biliónov USD malo oznámiť výsledky, vrátane gigantov Microsoft, Alphabet a Meta Platforms. Priemyselný index Dow Jones vzrástol jedenásty deň za sebou, čo je jeho najdlhšie víťazné obdobie od roku 2017. Index S&P 500 sa obchodoval blízko úrovne 4 550, zatiaľ čo Nasdaq 100 nedosiahol dobré výsledky, keďže nové pravidlá, ktorých cieľom je znížiť dominanciu mega-spoločností v pondelok vstúpili do platnosti. Kurz dolára kolísal. Bitcoin nakrátko klesol pod 29 000 USD. Ropa West Texas Intermediate dosiahla najvyššiu hodnotu 78 USD za barel. Pšenica a kukurica získali, keďže Rusko zaútočilo na ukrajinský prístav na rieke Dunaj. Spoločnosť Tesla posilnila po zverejnení silných predajov mimo USA a Číny. Spoločnosť Apple získala, keďže agentúra Bloomberg News informovala, že spoločnosť udržiava dodávky iPhonov na stabilnej úrovni napriek nepokojom. Spoločnosť AMC Entertainment Holdings rástla, keďže prekvapivé rozhodnutie súdu v piatok zrušilo plán konverzie akcií ktorý reťazec kín teraz revidoval. Spoločnosť Chevron vzrástla vďaka solídnemu zisku.
Analytici sa nazdávajú, že trh sa chystá vstúpiť do vrcholu výsledkovej sezóny a spoločnosti, ktoré doteraz oznámili výsledky, väčšina vykázala lepšie než očakávané zisky. Spoločnosti, ktoré v utorok zverejnili svoje výsledky, General Motors, General Electric a Kimberley-Clark v predburzovom obchodovaní posilnili, keďže spoločnosti zvýšili svoje prognózy zisku, zatiaľ čo spoločnosť NXP Semiconductors NV si polepšila, keďže jej výsledky prekonali očakávania. Európske akcie tiež vzrástli, pričom ich posilnili firmy z oblasti zdrojov, ako napríklad Anglo American a Rio Tinto, ktoré profitovali z najnovšieho prísľubu čínskych úradov o stimuloch. Medzi jednotlivými ťahúňmi vynikal gigant v oblasti spotrebného tovaru Unilever, ktorý si po prekonaní odhadov tržieb pripísal až 5,6 %, zatiaľ čo skupina Remy Cointreau vzrástla po tom, čo čínske tržby pomohli prekonať prognózy. Náladu na európskych trhoch oslabil prieskum úverov od ECB, ktorý ukázal rekordný pokles dopytu po úveroch zo strany spoločností.
Dvojročné výnosy amerických dlhopisov v stredu klesli o štyri bázické body na 4,84 %. Dolár klesol. Index S&P 500 sa takmer nezmenil, technologický Nasdaq 100 dosiahol slabšie výsledky a Dow Jones Industrial Average mierne vzrástol, pričom zaznamenal 13. nárast v rade, čo predstavuje najdlhšie víťazné obdobie od roku 1987. V neskorom obchodovaní materská spoločnosť Facebook Meta Platforms vzrástla po tom, ako tržby prekonali odhady. Fed zvýšil sadzby o 25 bázických bodov na najvyššiu úroveň za posledných 22 rokov a Powell uviedol, že ďalšie zvyšovanie bude závisieť od nasledujúcich údajov, keďže Fed bojuje s vysokou infláciou. Spoločnosť Boeing vzrástla po tom, čo v druhom štvrťroku zaznamenala nárast cashflow vo výške 2,58 miliardy dolárov, čo výrazne prekonalo očakávania, v prostredí prívalom dodávok lietadiel. Wells Fargo bola na čele rastu pretože oznámila, že spätne odkúpi až 30 miliárd USD svojich akcií. Železničný gigant Union Pacific si vymenoval Jima Venu za svojho nového výkonného riaditeľa.
Vo štvrtok 10-ročné štátne dlhopisy dosiahli 4 % a čínsky jen posilnil na základe správy, že Bank of Japan (BOJ) bude na plánovanom piatkovom zasadnutí diskutovať o tolerovaní vyšších výnosov domácich dlhopisov. Ukazovateľ strachu na Wall Street, VIX, vyskočil najviac od mája. V neskorom obchodovaní spoločnosť Intel vzrástla na základe optimistickej prognózy príjmov. Vzhľadom na to, že sa všeobecne očakáva, že BOJ si zachová svoju mimoriadne uvoľnenú politiku, pozornosť investorov sa teraz sústredí na to, či úrady využijú revíziu svojej prognózy inflácie ako zámienku na úpravu svojej programu kontroly výnosovej krivky. Akcie v priebehu dňa získali, keďže hrubý domáci produkt v USA v druhom štvrťroku neočakávane zvýšil, zatiaľ čo predaj domov v júni nečakane vzrástol. Začiatkom tohto týždňa Medzinárodný menový fond zvýšil svoj výhľad pre svetovú ekonomiku a odhadol, že riziká sa v posledných mesiacoch zmiernili po tom, ako USA odvrátili platobnú neschopnosť a úrady odvrátili bankovú krízu na oboch stranách Atlantiku.
Akciový trh zaznamenal nárast, keďže kľúčové ukazovatele inflácie vykazovali ďalšie zmiernenie, zatiaľ čo Američania boli optimistickejší, pokiaľ ide o hospodárske vyhliadky. Keď sa tieto správy zhrnuli s nedávnymi údajmi, podľa ktorých USA napriek agresívnemu zvyšovaniu sadzieb zostali pomerne odolné, podporili špekulácie, že Fed sa dokáže vyhnúť recesii. Väčšina hlavných skupín indexu S&P 500 v piatok vzrástla, pričom tento akciový benchmark zaznamenal už tretí týždeň rastu za sebou. Nasdaq 100 stúpol o skoro 2 %. Spoločnosti Meta Platforms a Tesla si pripísali minimálne 4 %, zatiaľ čo Intel vzrástol o 6 % vďaka optimistickej prognóze predaja. Výnosy dlhopisov klesli spolu s dolárom. Technologické firmy v USA v tejto výsledkovej sezóne menej hovoria o recesii a viac o umelej inteligencii – čo signalizuje, že spoločnosti sú čoraz optimistickejšie, pokiaľ ide o mäkké ekonomické pristátie. Investori sa zhodli na tom, že v niekoľkých týždňoch sa objavili dve dobré správy. Inflácia klesá, ekonomika sa drží na stabilnej úrovni a zisky zatiaľ predbiehajú očakávania. To podporuje silné trhové prostredie a rast pokračuje.
Spotrebiteľská nálada v USA sa v júli naďalej zlepšovala, pričom index spotrebiteľskej dôvery Conference Board vzrástol na 117,0 bodov z 110,1 bodu (revidovaného zo 109,7 bodu) v júni. Stavebné povolenia v Spojených štátoch v júni 2023 klesli o 3,7 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,441 milióna, čo je menej ako sedemmesačné maximum 1,496 milióna zaznamenané v máji, ukázali revidované údaje. Zásoby ropy v USA sa v týždni do 21. júla znížili o 0,600 mil. barelov, čo bolo pod očakávaniami trhu, ktorý predpokladal pokles o 2,348 mil. barelov. Federálny rezervný systém zvýšil cieľové rozpätie sadzby federálnych fondov o 25 bázických bodov na 5,25 % – 5,5 % v júli 2023, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. ECB v júli 2023 v súlade s očakávaniami trhu zvýšila svoju kľúčovú depozitnú sadzbu o 25 bázických bodov na 3,75 %. Sadzba hlavných refinančných operácií sa tak zvýšila na 4,25 %. Počet Američanov žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti v týždni končiacom sa 22. júla klesol oproti predchádzajúcemu týždňu o 7 000 na 221 000. Podľa oficiálnych údajov Svetovej banky dosiahol hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka v roku 2022 hodnotu 4072,19 mld.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: +0,61 %
DOW JONES: +0,14 %
NASDAQ: +1,96 %
DAX: +1,72 %
Euro Stoxx 50: +1,90 %
NIKKEI: +0,18 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: + 19,34 %
DOW JONES: + 6,98 %
NASDAQ: + 36,79 %
Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.