Čo týždeň dal: ECB aj Bank of Canada znížili úrokovy, Nvidia s hodnotou viac ako 3 bilióny USD

NEW YORK – V prvý júnový týždeň sa udialo niekoľko významných udalostí. Bank od Canada ako prvá z krajín G7 znížila úrokové sadzby. Po nej sa rozhodla znížiť sadzby aj ECB, ktorej rozhodnutie bolo historickým krokom, keďže znížila sadzby skôr ako Fed, avšak vyhlásila, že naďalej bude udržiavať sadzby na prísnej úrovni.

V rámci USA tento týždeň vychádzalo množstvo údajov z trhu práce. Okrem iného, Nvidia v stredu dosiahla trhovú kapitalizácia viac ako 3 bilióny USD, čím prekonala Apple a dostala sa tak na druhé miesto najhodnotnejších verejne obchodovateľných spoločností.

Americký trh s dlhopismi v pondelok vzrástol po slabých údajoch z výrobného sektora, ktoré podporili špekulácie o možnom znižovaní sadzieb. Štátne dlhopisy vzrástli naprieč krivkou. Výnosy z 10-ročných dlhopisov klesol o 11 bázických bodov na 4,39. Index Dow Jones klesol o 0,3%, naopak Nasdaq stúpol o 0,5% a S&P 500, ktorý v posledných minútach obchodovania zmenil smer smerom nahor, však uzavrel iba s malým ziskom. NYSE počas dňa zaznamenal ďalší technický problém s volatilitou. Swapové kontrakty na nadchádzajúce zasadnutia Fedu ďalej oceňujú znižovanie sadzieb v decembri, ale zvýšené šance sa pripisujú aj septembrovému aj novembrovému zasadnutiu. Okrem toho sa obchodníci zameriavali aj na množstvo údajov z trhu práce. Sell-Side Indicator (SSI), ukazovateľ Bank of America, ktorý meria priemerné odporúčané alokácie amerických akcií stratégmi z Wall Street, vyskočil v máji najviac od decembra minulého roka na 2-ročné maximum, čo naznačuje, že negatívny postoj k americkým akciám už nie je vetrom do plachiet.  Spoločnosť GameStop opäť vzrástla o 21%, keď Keigh Gil, známy ako „Roaring Kitty“, pridal na sociálne siete príspevok o držbe akcií maloobchodného predajcu v hodnote 116 miliónov USD.

 

Počas technologickej konferencie v Taiwane, šéfovia spoločností Nvidia a Advanced Micro Devices predstavili nové generácie čipov, ktoré poháňajú umelú inteligenciu, čím sa prehĺbila konkurencia. Spoločnosť Skydance Media plánuje ponúknuť investorom 23 USD za akciu s hlasovacím právom v spoločnosti Paramount Global v rámci plánu zlúčenia filmového a televízneho giganta. Logistická a dopravná spoločnosť A.P. Moller-Maersk zvýšila svoju celoročnú prognózu zisku a uviedla, že zahltenie Červeného mora má väčší vplyv na svetové zásobovacie linky, než sa pôvodne očakávalo, čo následne zvyšuje sadzby za prepravu. Ropa zaznamenala pokles, keď OPEC+ oznámil čiastočné obnovenie produkcie. Futures kontrakty na ropu Brent klesli na hodnotu 78 USD čo je pokles o 4% a kontrakty na ropu WTI stratili v pondelok 3,6% na úroveň 74 USD. Naopak sa darilo drahým kovom, keď kontrakty na zlato aj spotové zlato spolu so striebrom vzrástli o približne 1%. Bitcoin nakrátko prekročil hranicu 70 000 USD.

Aj v utorok dlhopisový trh naďalej rástol. Tentokrát sa tak dialo po údajoch z trhu práce, keď tzv. správa JOLTS ukázala najnižšiu úroveň voľných pracovných miest od roku 2021. Výnosy však klesali, pričom výnosy z 10-ročných dlhopisov klesli o 6 bázických bodov na 4,33% a predĺžili tak 4-dňový pokles na takmer 30 bázických bodov. Index S&P 500 opäť trocha vzrástol na úroveň približne 5 291 bodov, rovnako na tom bol aj Nasdaq a ten bol na úrovni 16 857 bodov a Dow Jones na úrovni 38 711. Bank of America zaznamenala už piaty týždeň odlevu klientov z amerických akcií po sebe, pričom za posledný májový týždeň tak klienti stiahli z týchto aktív približne 5,7 miliárd USD. Podľa stratégov banky, ide o najväčší odliv od minulého júla a štvrtý najväčší v histórií banky. Podobne ako Nvidia a AMD, aj Intel na taiwanskej technologickej konferencii predstavili svoje nové produkty, čím sa snaží o zvrátenie straty akcií. Nvidia stále pracuje na procese certifikácie pamäťových čipov Samsung Electronics s vysokou šírkou pásma, ktoré sú potrebné na tréning umelej inteligencie, čo je posledný potrebný krok než kórejská spoločnosť začne komponent dodávať. Spoločnosť CoreWeave, ktorá je poskytovateľom cloud computingu, ponúkla spoločnosti Core Scientific prevzatie ťažiarne Bitcoinov za približne 1 miliardu USD. Výrobca civilných lietadiel Airbus rokuje o predaji lietadiel A330neo do Číny. Spoločnosť Stellantis je ochotná sa vzdať niektorých svojich dodávateľov a vyrábať automobilové súčiastky sama, aby znížila náklady pri nákladnom prechode na elektrifikáciu. Ropa predĺžila straty, pričom v prípade kontraktov na ropu Brent aj WTI ide o pokles viac ako 1%. Spolu s ropou klesli na cene aj kontrakty na zlato aj spotové zlato o približne 1%, kým striebro zaznamenalo najväčší prepad o viac ako 4% v prípade spotového striebra na hodnotu 29,5 USD.

V stredu zaznamenali akcie rast poháňané technologickými spoločnosťami. Index S&P 500 dosiahol 25. rekord v tomto roku, keď vzrástol o 1,2 % a uzavrel nad úrovňou 5 350 bodov. Technologický Nasdaq Composite vzrástol o takmer 2% a Dow Jones vzrástol len málo. Výnosy z 10-ročných dlhopisov klesli o ďalšie 4 bázické body na 4,28%. Swapové kontrakty vykazovali stávky na prvé zníženie sadzieb Fedu v novembri a prípadne ďalšie v decembri. Kurz kanadského dolára klesol, keďže Bank of Canada ako prvá centrálna banka zo skupiny G7 začala cyklus uvoľňovania. Euro kleslo taktiež, keďže sa očakávalo, že ECB vo štvrtok začne cyklus znižovania sadzieb. Japonský jen klesol o takmer 1%. Keďže je výsledková sezóna takmer na konci, pozornosť sa opäť sústreďuje na makroekonomické údaje. Pred zverejnením správy o zamestnanosti v USA ukázali súkromné mzdové údaje, že počet zamestnancov v podnikoch rástol najpomalším tempom od začiatku roka. Spoločnosť Nvidia viedla rally „Veľkolepej sedmičky“, keďže jej hodnota prekročila 3 bilióny USD. Ďalší člen Sedmičky spoločnosť Apple Inc. rástla ôsmy deň po sebe, čo je najdlhšia víťazná séria od marca 2022. Spoločnosť Hewlett Packard Enterprise stúpla o viac ako 10% vďaka silným predajom serverov s umelou inteligenciou. Spoločnosť Boeing konečne vypustila na obežnú dráhu svoju kozmickú loď Starliner s astronautmi NASA na palube. Republikánsky člen Senátu žiada vládny dozorný orgán, aby prešetril financovanie, ktoré bolo minulý mesiac ponúknuté vodíkovej spoločnosti Plug Power. Republikán má podozrenie z možného konfliktu záujmov a rizík pre amerických daňových poplatníkov. Spoločnosť ASML Holding sa stala druhou najväčšou kótovanou spoločnosťou v Európe a prvýkrát v histórii predbehla LVMH podľa trhovej hodnoty. Bitcoin prekročil hranicu 71 000 USD. Zlatu sa podarilo vymazať straty z predchádzajúceho dňa a vzrástlo o 1,2% v prípade kontraktov s augustovým dodaním a o 1,1% v prípade spotového zlata. Podobným tempom vzrástlo aj striebro. Čiastočne sa podarilo vymazať straty aj rope, keďže Brent stúpla o 1,15% na úroveň 78 USD a podobnú hodnotu si pripísala aj ropa WTI tesne nad 74 USD za barel.

Vo štvrtok Európska centrálna banka rozhodla o znížení troch kľúčových úrokových sadzieb po deviatich mesiacoch nezmenených sadzieb. Ide o historický krok, keďže ich znížila skôr ako Fed. Cenové tlaky naďalej ostávajú zvýšené spolu s pretrvávajúcimi inflačnými problémami, preto Rada vyhlásila udržiavanie reštriktívnej politiky aj naďalej, pričom si zachová prístup závislý od ekonomických údajov. Euro vďaka týmto správam vzrástlo. Americké akcie zastavili v blízkosti historických maxím, keďže sa obchodníci pred údajmi o zamestnanosti zdržali veľkých stávok. Hlavné americké indexy sa zmenili len málo. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov sa pohybovali v blízkosti 4,29%. Podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou, sa začína protimonopolné vyšetrovanie spoločností Microsoft a Nvidia v súvislosti s ich dominantným postavením v oblasti umelej inteligencie. Spoločnosť GameStop opäť prudko vzrástla o viac ako 47%, keď Keith Gill naplánoval živý prenos na YouTube.

Výrobca elektrických vozidiel Nio vykázal v prvom štvrťroku väčšiu stratu, ako sa očakávalo, keďže zvýšená konkurencia spôsobila ďalšiu prekážku v jeho úsilí o dosiahnutie ziskovosti. Raketa Starship spoločnosti SpaceX vyštartovala do vesmíru a preletela zemskou atmosférou a pristála v oceáne, čím dosiahla kľúčový cieľ svojho štvrtého veľkého testovacieho letu. Vesmírna loď spoločnosti Boeing sa pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici a v rámci kritického letového testu pre NASA dopravil na orbitálnu stanicu prvých dvoch pasažierov. Na pozitívnej vlne sa niesol aj komoditný trh. Zlato si pripísalo približne 0,6%, kým striebro vzrástlo o viac ako 4%. Cena ropy WTI vzrástla o 2% a bola na úrovni 75 USD a cena ropy Brent vzrástla o niečo menej o 1,86% pod úroveň 80 USD.

V posledný deň obchodného týždňa zaznamenali štátne dlhopisy výpredaje. Dôvodom boli dobré správy z trhu práce, keď počet zamestnancov mimo poľnohospodárskeho sektora vzrástol, čím prekonal odhady. Prepad na dlhopisovom trhu však spôsobili nárast výnosov, pričom výnosy 10-ročných štátnych pokladničných poukážok vyskočili o 14 bázických bodov na 4,43%. Dolár stúpol najviac od januára. Swapové kontrakty už nepredpokladali zníženie sadzieb Fedu skôr než v decembri. Najnovšie údaje o zamestnanosti predstavujú riziko, že inflačné tlaky zostanú tvrdohlavé, čo môže posilniť opatrný postoj Fedu, čo potvrdzujú aj vyjadrenia niektorých analytikov. Okrem týchto údajov bude Fed pred ich stredajším zasadnutím zaujímať aj index spotrebiteľských cien, ktorý má vyjsť v rovnaký deň. Akcie uzavreli výrazne nad minimom seansy. Index S&P 500 klesol o 0,1%, Nasdaq a Dow Jones klesli o približne 0,2%. Všetky spoločnosti s mega kapitálom, okrem Apple, zaznamenali pokles a naopak banky vzrástli. Spoločnosť GameStop sa prepadla o viac ako 39%, po živom vystúpení Keitha Gilla na YouTube, ako aj po nečakanej správe o príjmoch predajcu a plánom predaji ďalších 75 miliónov akcií. Futures na zlato vymazali v piatok zisky z predchádzajúcich dvoch dní, keď klesli o 2,76% na úroveň 2 325 USD. Spotové zlato sa prepadlo až o 3,5%. Striebro bolo pod 30 USD za uncu, čo predstavuje pokles o viac ako 6% v porovnaní s predchádzajúcim dňom. Rovnakým smerom sa pohybovala aj ropa, ale zaznamenala len malý pohyb smerom nadol. Bitcoin klesol pod 70 000 USD.

Ázia – Obchodný prebytok Číny sa v máji 2024 zvýšil na 82,62 miliardy USD zo 65,55 miliardy USD v rovnakom období minulého roka, čím prekonal očakávania trhu vo výške 73 miliárd USD. Išlo o najväčší obchodný prebytok od februára. Vývoz stúpol o 7,6% v porovnaní s predchádzajúcim rokom a prekonalo predpovede o 6% raste, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 1,8%, čím sa prudko zmiernil z 8,4% nárastu v apríli a pod trhovým konsenzom o 4,2% náraste. Výdavky domácností v Japonsku v apríli medzimesačne klesli na -1,2% z marcových 1,2%, čo je prvý pokles od januára. Medziročne ide o nárast o 0,5% v porovnaní s marcovými 1,2% a prognózami o 0,6% poklese. Ročná miera inflácie v Južnej Kórei sa v máji znížila na 2,7 % z 2,9 % v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s prognózami trhu na úrovni 2,8%. Bola to najnižšia hodnota od júla. HDP Južnej Kórey vzrástlo v prvom štvrťroku 2024 o 1,3%, čím prekonala očakávania nárastu o 0,6% a v porovnaní s nárastom o 0,5% v predchádzajúcom štvrťroku. Ide o najväčšiu expanziu od decembra 2021. V medziročnom porovnaní ide o nárast 3,3%.

Európa – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Nemecku sa v máji držala na úrovni 5,9% už šiesty mesiac po sebe, čo je blízko trojročných maxím a zodpovedá prognózam trhu. Obchodný prebytok Nemecka v apríli klesol na 22,1 miliardy EUR z marcových 22,2 miliárd EUR, keďže vývoz rástol menej ako dovoz. Vývoz vzrástol medzimesačne o 1,6 % na 14-mesačné maximum 136,5 miliardy EUR. Dovoz medzitým stúpol o 2% na 10-mesačné maximum 114,5 miliardy EUR, čo je štvrtý mesiac nárastu. ECB v júni v súlade s očakávaniami znížila tri kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čo znamená posun z deviatich mesiacov stabilných sadzieb po tom, čo inflácia od septembra 2023 klesla o viac ako 2,5 percentuálneho bodu. Sadzba pre hlavné refinančné operácie bola znížená na 4,25%, sadzba jednodňových sterilizačných operácií na 3,75% a úroková sadzba na jednodňové refinančné operácie na 4,5%. Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne klesli v apríli medzimesačne o 1%, po revidovanom poklese o 0,5% v marci a v porovnaní s prognózami poklesu o 0,5%. Pokles bol spôsobený poklesom cien energií. Medziročne ide o pokles o 5,7% v porovnaní s aprílom minulého roka.

USA – Počet voľných pracovných miest klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 296 000 na 8,059 milióna v apríli, čo je najnižšia úroveň od februára 2021, ale menej ako boli prognózy na úrovni 8,34 milióna. Súkromné ​​podniky v USA pridali v máji na výplatnú listinu 152 000 zamestnancov, čo je najmenej za štyri mesiace a výrazne pod prognózami na úrovni 175 000 a v porovnaní so 188 000 revidovanými nadol v apríli. Obchodný deficit sa v apríli prehĺbil na 74,6 miliardy USD, čo je najväčší od októbra 2022 z marcových 68,6 miliardy USD revidovaných smerom nadol a pod prognózami 76,1 miliardy USD. Dovoz do Spojených štátov v apríli vzrástol o 8 miliárd USD alebo 2,4 % na 338,2 miliardy USD oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je najviac od júna 2022. Vývoz tovarov a služieb vzrástol o 2,1 miliardy USD alebo 0,8% na 263,7 miliardy USD oproti predchádzajúcemu mesiacu. Americká ekonomika vytvorila v máji 272 000 pracovných miest, najviac za 5 mesiacov, v porovnaní so 165 000 v apríli a výrazne nad odhadmi na úrovni 185 000. Miera nezamestnanosti vzrástla v máji na 4%, čo je najviac od januára 2022, z 3,9% v predchádzajúcom mesiaci a prekvapilo trhu, ktorého očakávania predpovedali, že miera zostane nezmenená.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +1,35%

DOW JONES: +0,29%

NASDAQ: +2,38%

DAX: -1,17%

Euro Stoxx 50: -0,49%

NIKKEI: +0,3%

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +12,10%

DOW JONES: +2,94%

NASDAQ: +14,13%

DAX: +9,75%

Euro Stoxx 50: +10,1%

NIKKEI: +16,66%

Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.