Čo štvrtok dal: Trhy na začiatku roka 2025, americké akcie v raste, Ázia čelí problémom
Rok 2025 začína na svetových trhoch s výraznými rozdielmi medzi regiónmi. Zatiaľ čo americké akciové indexy vykazujú rast podporený pozitívnym sentimentom, ázijské a európske trhy čelia výzvam ako oslabenie výrobného sektora či pokles spotrebiteľských tržieb.
Absolútna správa
Americké akciové indexy vykázali na začiatku januára nárast, ktorý je poháňaný pozitívnym sentimentom po silných ziskoch z roku 2024. Benchmark S&P 500 začal obchodovanie na 5 903,26 bodoch, čo je o 0,37 % vyššie než predchádzajúca zatváracia hodnota. Nasdaq Composite a Dow Jones vzrástli o 0,33 % a 0,27 %. Zároveň spoločnosť HSBC predpovedá, že americké akcie čaká ďalší rast v nasledujúcich šiestich mesiacoch, aj napriek volatilite spôsobenej rastúcimi výnosmi dlhopisov a silnejším dolárom. Medzitým technologický gigant Apple zahájil novú stratégiu v Číne, v rámci ktorej ponúka zľavy na svoje mobilné telefóny kvôli rastúcej konkurencii domácich výrobcov. Vzápätí ale zníženému ratingu čelia akcie Google zo strany JPM Securities kvôli riziku protimonopolných sankcií, ktoré by mohli ovplyvniť jeho distribúciu vyhľadávacích služieb. Počas toho ako sa novoročné obchodovanie na Wall Street rozbiehalo, tak v Ázii stihli trhy uzavrieť štvrtok s odlišnými hodnotami.
Stratám viedli čínske akcie po tom, čo došlo v krajine k spomaleniu tempa rastu vo výrobnom sektore s nižšími hodnotami nákupných manažérov indexu PMI. Miestny akciový index CSI 300 klesol o viac ako 4 % a Hongkonský Hang Seng o 2,18 %. Rovnako aj juhokórejský Kospi sa pohyboval v červených číslach, pričom kórejská centrálna banka oznámila flexibilnejšiu menovú politiku v reakcii na globálnu neistotu. Naopak, austrálsky S&P/ASX 200 zaznamenal nárast o 0,52 %. Pozornosť v tomto regióne ešte upútal Singapur, ktorý oznámil zrýchlený ročný rast HDP na 4 %, čo predstavuje výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcemu roku. Ďalej sa s rozdielnymi smermi prezentovala počas dňa Európa, ktorá reagovala na slabé údaje o výrobnej aktivite v eurozóne. Tie pokračovali v poklese, najmä v Nemecku, Francúzsku a Taliansku, čím sa zhoršili vyhliadky na oživenie ekonomiky. Zatiaľ čo o 15:20 SEČ nemecký index DAX a britský FTSE vzrástli o 0,19 % a 0,87 %, tak francúzsky CAC 40 klesol o 0,46 %. Na druhú stranu očakávania investičných trhov naznačujú, že Európska centrálna banka bude pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky, aby podporila hospodárstvo.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Druhého januára 2025 došlo k poklesu výnosov amerických štátnych dlhopisov; 10-ročné dlhopisy dosiahli 4,523 % a 2-ročné 4,219 %. V novom roku sa investori zameriavajú na správy ako žiadosti o podporu v nezamestnanosti a výrobné údaje, aby získali náhľad na ekonomické a menové vyhliadky, kým Fed v decembri naznačil menšie znižovanie úrokových sadzieb na januárovom zasadnutí.
Ázia: Rast čínskeho výrobného sektora sa v decembri spomalil, keď index nákupných manažérov Caixin klesol na 50,5, čo signalizuje slabší zahraničný dopyt a nižší rast nových objednávok. Sektor expandoval už tretí mesiac po sebe, ale tempo rastu sa zmiernilo a podnikateľská dôvera klesla na najnižšiu úroveň od septembra. V Hongkongu maloobchodné tržby v novembri klesli o 7,3 %, čo je rýchlejší pokles ako v októbri. Rovnako aj predaj dlhodobej spotreby a odevov sa výrazne znížil. Taktiež online predaj klesol, a to o 7 %, no vláda očakáva zlepšenie spotrebiteľských výdavkov vďaka podpore centrálnych a miestnych iniciatív.
Európa: Výrobný sektor eurozóny v decembri pokračoval v poklese, keď index nákupných manažérov klesol na 45,1, čo signalizuje spomalenie objednávok a produkcie. Pokles dopytu bol výraznejší na domácom trhu než v exportoch, a produkcia oslabla najprudšie od októbra 2023. Zamestnanosť naďalej klesala, hoci podnikateľská dôvera vzrástla. Zlepšenie bolo zaznamenané v Španielsku, avšak Nemecko, Francúzsko a Taliansko vykázali zhoršenie. V novembri sa rast úverov súkromného sektora spomalil na 1,5 %, pričom úvery domácnostiam vzrástli o 0,9 % a úvery podnikom o 1 %. Medziročný rast menového agregátu M1 dosiahol 1,5 %, zatiaľ čo M3 vzrástol o 3,8 %.
David Vantruba Dealing desk. Capital Markets.