Čo deň dal: ekonomické údaje a výsledky firiem

BRATISLAVA – Tento týždeň prinesie množstvo zásadných udalostí pre globálne trhy.

Očakávané ekonomické údaje môžu významne ovplyvniť budúce zmeny úrokových sadzieb. Investori sledujú okrem vývoja inflácie aj výsledky významných spoločností a posledné reakcie trhov na aktuálne udalosti.

Absolútna správa

Hlavné americké indexy S&P 500, Nasdaq a Dow Jonesv úvode obchodovania stúpli v rozmedzí od 0,14 % do 1,48 %, zatiaľ čo sa investori sústredia na júlový index spotrebiteľských cien (CPI), kde sa predpokladá pokles ročnej jadrovej inflácie na 3,2 %, čo by mohlo viesť k zníženiu úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému v septembri. Zároveň sa pozornosť upiera na záver výsledkovej sezóny, kedy svoje finančné správy zverejnia spoločnosti ako Home Depot, Walmart, Cisco Systems a Tencent Holdings.

V Ázii sa pondelňajšie obchodovanie nieslo prevažne v znamení rastu po týždni, ktorý bol poznačený prudkými výpredajmi a následným oživením. V Južnej Kórei bol zaznamenaný nárast vývozu pamäťových čipov do Taiwanu, čo viedlo k zvýšeniu hodnoty akcií výrobcu čipov SK Hynix o 3,21 %, zatiaľ čo miestny index Kospi vzrástol o 1,15 %. Austrálsky index S&P/ASX 200 si pripísal 0,46 % a zároveň akcie spoločnosti JB Hi-Fi vzrástli o 8,33 %. Na druhej strane, čínsky index CSI 300 klesol o 0,17 %, zatiaľ čo hongkonský Hang Seng sa zvýšil o 0,13 %.

V Číne sa očakávajú nové údaje o priemyselnej výrobe a maloobchodných tržbách. Japonské trhy boli kvôli sviatku zatvorené. Na európskej pôde sa začal nový týždeň s miernymi ziskami, keďže širokospektrálny Stoxx 600 krátko pred zatvorením zaznamenával nárast o 0,08 %. Investori sa môžu pripraviť na prichádzajúce údaje o raste miezd a inflácii v Spojenom kráľovstve, ako aj na predbežné údaje o HDP eurozóny.

Zatiaľ sa však na úvode týždňa cena bitcoinu o 15:30 SELČ znížila približne o 1,5 % na 59 671 USD po víkendovom výpredaji, hoci Ether a XRP zaznamenali nárast o 5,09 % a 3,60 %. Medzi komoditami rástli ceny ropy už piaty deň po sebe, keď futures na ropu Brent dosiahli 80,61 USD za barel a WTI 77,94 USD za barel, podporené zlepšením ekonomických údajov z USA a napätím na Blízkom východe.


Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov sa zvýšili s nárastom10-ročného výnosu o viac ako 1 bázický bod na 3,953 % a 2-ročného výnosu o 1 bázický bod na 4,063 %. Kým však trhy indikujú, že Fed v septembri zníži úrokové sadzby, tak veľkosť tohto zníženia zostáva nejasná. Významným faktorom budú aj údaje o maloobchodných tržbách za júl, ktoré môžu poskytnúť ďalšie náznaky o stave americkej ekonomiky.


Ázia: Zahraniční investori, ktorí predstavujú 70 % obchodnej hodnoty japonských akcií, od začiatku júla predali akcie v hodnote 40 miliárd JPY (275 miliónov USD), hoci v prvej polovici roka 2024 nakúpili akcie za približne 2,9 bilióna JPY (20 miliárd USD). Na druhej strane, domáci investori a japonské korporácie zostali čistými kupujúcimi, pričom korporácie pokračovali v spätných odkupoch akcií.

Európa: V júli 2024 sa inflácia spotrebiteľských cien v Dánsku znížila na 1,1 % medziročne, čo predstavuje pokles z májovej úrovne 1,8 %. Jadrová inflácia klesla na 1,0 %. V Českej republike inflácia vzrástla na 2,2 % medziročne z júnových 2,0 %, zatiaľ čo ceny potravín a nealkoholických nápojov sa znížili o 3,1 %, a náklady na energie stúpli o 3,0 %. V Rumunsku sa inflácia zrýchlila na 5,4 % medziročne, čo znamená nárast oproti júnovej úrovni 4,9 %, s výrazným zvýšením cien nepotravinových tovarov o 6,9 % a služieb o 8,5 %.