Čína zvýši vek odchodu mužov a žien na dôchodok

PEKING – Plánuje sa postupné zvyšovanie dôchodkového veku v Číne. Uviedol to premiér Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky Li Keqiang.

Orgány budú tiež pracovať na dosiahnutí požadovanej pôrodnosti a zlepšení systému sociálneho zabezpečenia. Podľa odborníkov do roku 2035 dvaja pracovníci v krajine podporia jedného dôchodcu a do roku 2050 budú 35 percent obyvateľov tvoriť ľudia v dôchodkovom veku. V súčasnosti môžu muži v Číne odísť do dôchodku vo veku 60 rokov a ženy vo veku 55 rokov.

Premiér Čínskej ľudovej republiky taktiež predstavil súčasný hospodársky plán Číny. Podľa jeho slov porastie HDP Číny v roku 2021 o viac ako 6%. Čína plánuje v roku 2021 vytvoriť v mestách a na vidieku viac ako 11 miliónov nových pracovných miest. Spotrebiteľské ceny stúpnu asi o 3%. Energetická náročnosť čínskeho HDP poklesne asi o 3%. Čína si udrží svoju celkovú produkčnú kapacitu obilia na viac ako 650 miliónoch ton.

“Pri stanovovaní tohto cieľa nám išlo o oživenie hospodárskej činnosti krajiny,” povedal Li. “Rast HDP o viac ako 6 percent nám všetkým umožní venovať plnú energiu podpore reforiem, inovácií a kvalitného rozvoja.”

V roku 2021 bude Čína okrem iných hlavných úloh uvedených v správe presadzovať vysokokvalitný rozvoj, napredovať v štrukturálnej reforme na strane ponuky a konsolidovať a rozširovať výsledky reakcie na ochorenie COVID-19 a hospodársky a sociálny rozvoj.