Čína po poklese ekonomiky sa rast zdá veľmi veľký
PEKING – Čínsky hrubý domáci produkt (HDP) sa v druhom štvrťroku vrátil na stabilnejšie tempo rastu – medziročný nárast o 7,9% po skoku v januári až marci o 18,3%.
HDP v trhových cenách, alebo domáci produkt je hodnota všetkých finálnych výrobkov a služieb vyrobených podnikmi a podnikateľmi sledovaného územia (spravidla štátu) za sledované obdobie (spravidla za rok). Zodpovedá teda takzvanej hrubej pridanej hodnote celej ekonomiky v trhových cenách.
Nárast v prvom štvrťroku bol spôsobený nízkym bázickým efektom a zotavením sa z pandémie, avšak tento efekt je teraz podľa odborníkov prakticky vyčerpaný. Ak ekonomika akejkoľvek krajiny poklesne o veľmi veľké percento, aj mierny absolútny nárast sa javí ako veľmi vysoký z hľadiska relatívnych čísiel teda percent.
Okrem toho Čína pravdepodobne očakáva zvýšenú technologickú konkurenciu – USA odmietajú zrušiť predtým uložené obmedzenia s odvolaním sa na použitie „nekalých ekonomických praktík“ zo strany Pekingu.
Rast čínskej ekonomiky sa v 2. štvrťroku medziročne spomalil z rekordných 18,3% na 7,9%. Konsenzus prognózy analytikov predpokladal rast o 8%. V medzikvartálnej dimenzii sa naopak rast HDP zrýchlil z 0,4% na 1,3%. Prudký rast v prvom štvrťroku bol spôsobený predovšetkým nízkou základňou minulého roka: v januári až marci 2020 klesol čínsky HDP o 6,8%, v apríli až júni však došlo k nárastu o 3,2%. Všeobecne sa v roku 2020 toto číslo zvýšilo o 2,3%.
Čínska priemyselná výroba v druhom štvrťroku medziročne vzrástla o 8,9%, v júni o 8,3%. High-tech odvetvia rástli rýchlejšie ako ostatné – o 22,6% (zatiaľ čo celé výrobné odvetvie – o 17,1%, údaje sa uvádzajú iba za šesť mesiacov), výroba elektrických vozidiel (vrátane hybridných a palivových) sa zvýšila o 205%, priemyselné roboty – 70%, čipy – 48%. Sektor služieb vzrástol o 8,3%, v júni o 10,9%.
Rast maloobchodného predaja v Číne v druhom štvrťroku dosiahol 13,9%, v júni 12,1%. Tento údaj sa tiež spomalil v porovnaní s výsledkami v prvom štvrťroku. Kapitálové výdavky v júni vzrástli v prvom polroku o 0,35%, medziročne o 12,6%. Vrátane investícií do infraštruktúry sa za šesť mesiacov zvýšili o 7,8%, do výroby – o 19,2% (v odvetviach špičkových technológií o 23,5%), do nehnuteľností – o 15%.
Zvýšili sa aj priame zahraničné investície do ekonomiky Čínskej ľudovej republiky- v prvom polroku vzrástli o 28,7% v rovnakom období minulého roka, na 91 miliárd dolárov.
Oficiálny cieľ pre rast čínskeho HDP v tomto roku označujú úrady za „viac ako 6%“. Podľa Medzinárodného menového fondu však môže ekonomika krajiny rásť silnejšie – o 8,4% (vyšší rast vo svete sa očakáva iba v Indii – 12,5%). Analytici spoločnosti Capital Economics poznamenávajú, že tempo rastu sa spomaľuje – čínska ekonomika už dosiahla úroveň spred pandémie, vrcholil tiež exportný dopyt súvisiaci s dodávkou lekárskeho vybavenia a hygienických výrobkov. Podľa ich názoru je preto pravdepodobné, že rast v druhej polovici zostane na súčasnej úrovni.
„Maloobchodné tržby v Číne sa v júni mierne zrýchlili, zatiaľ čo priemyselná výroba sa naopak spomalila – z 8,8% v máji, ale najslabšie údaje – o kapitálových investíciách,“ zaznamenala ING Bank. Poznamenávajú, že USA odmietli rokovať s Čínou o zmiernení existujúcich obmedzení týkajúcich sa čínskych výrobkov, takže sa technologická konkurencia iba zintenzívni. Americká ministerka financií Janet Yellenová deň predtým uviedla, že USA a Európa musia čeliť „nekalým hospodárskym praktikám“ a porušovaniu ľudských práv v Číne.