Čína: opatrenia na podporu vodíkovej energetiky
PEKING – Čína v posledných rokoch prijala niekoľko opatrení na podporu rozvoja svojho odvetvia výroby vodíkovej energie, pričom už dosiahla obrovský pokrok. Informuje o tom denník People´s Daily, Žen-min ž’-pao, oficiálny orgán Komunistickej strany Číny.
Rôzne miesta po celej krajine ponúkali dotácie pre podniky pôsobiace v tomto odvetví zelenej energie. Peking zaviedol dotácie pre tých, ktorí sa zameriavajú na nové produkty zahŕňajúce nové technológie, ako aj na určité produkty používané v projektoch výstavby novej infraštruktúry. Podnik zameraný na prvý môže získať až 10 miliónov jüanov (približne 1,5 milióna dolárov) za každý projekt, zatiaľ čo ten druhý môže dostať až 30 miliónov jüanov za každý projekt, podľa Pekinského mestského úradu pre ekonomiku a informácie. Technológia.
Podobne aj hlavné mesto provincie Chu-pej v centrálnej Číne, mesto Wu-chan, zaviedlo plán, ktorého cieľom je ponúknuť dotácie výrobcom základných komponentov používaných v palivových článkoch, pričom rozdelené sumy budú úmerné ročným príjmom z predaja každého príslušného výrobcu. Podľa plánu môže podnik získať až 10 miliónov juanov ročne.
Tieto dotácie dokázali, že môžu poskytnúť stimul pre príslušné podniky, čoho dôkazom je rastúci predaj vozidiel s vodíkovými palivovými článkami. Štatistika Čínskej asociácie výrobcov automobilov ukazuje, že s dotačnými politikami, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2022, sa za prvých sedem mesiacov roka predalo približne 1 633 vozidiel na vodíkové palivové články, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako 130 percent. na rok.
Okrem toho Čína od augusta 2021 oznámila prvé tri mestské demonštračné zoskupenia pre vozidlá s palivovými článkami v okolí Pekingu, Šanghaja a provincie Guangdong.
Tá, ktorú vedie Šanghaj, napríklad zahŕňa základne energetického a chemického priemyslu v Suzhou a Nantong v provincii Jiangsu, Jiaxing v provincii Zhejiang, Zibo v provincii Shandong, Erdos v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko a Ningdong v autonómnej oblasti Ningxia Hui. Klaster plánuje mať na cestách 5 000 vozidiel na palivové články a vybudovať 73 vodíkových čerpacích staníc v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.
Výsledky prvej fázy výstavby klastra pod vedením Šanghaja, ktorá bola zverejnená 4. augusta 2022, ukazujú, že na cesty už vyšlo 100 vozidiel na palivové články. Vozidlá dokážu prejsť 400 a viac kilometrov na plnú nádrž vodíka s možnosťou natankovania za 15 až 30 minút.
Shanghai vyniká vo výrobe základných komponentov používaných v palivových článkoch, ale je zatienený svojimi susedmi Jiangsu a Zhejiang, pokiaľ ide o výrobu nákladných a osobných automobilov. Preto je potrebné, aby tri miesta spolupracovali. Autonómne oblasti Ningxia a Vnútorné Mongolsko, kde sa častejšie používajú vlaky a veľké nákladné autá, majú silnejšiu kapacitu na výrobu hotových automobilov a poskytnú viac aplikačných scenárov pre systémy vozidiel s palivovými článkami a základné komponenty vyrábané v Šanghaji, povedal Han Dadong, úradník zo Šanghajskej mestskej komisie pre hospodárstvo a informatizáciu.
Titulná fotografia: Na čínskom medzinárodnom veľtrhu obchodu so službami (CIFTIS) v Pekingu vystavili autobus na vodíkový pohon. Prameň: Xinhua/Lu Peng.
Ilustračná fotografia: www.pexels.com