Čína: ľudia pália Nike, bojkot siete obchodov H&M

PEKING  –  Nedávne vyhlásenia spoločností ako H&M a Nike o odmietnutí používať bavlnu y regiónu Sin-ťiang  vyvolali rozsiahle odsúdenie a odpor čínskej verejnosti.

Sin-ťiang dlhý tvar Ujgurská autonómna oblasť Sin-ťiang je Ujgurská autonómna oblasť Čínskej ľudovej republiky. Leží v severozápadnej Číne, v centre euroázijského kontinentu, a s rozlohou 1 660 000 km² je najväčšou provinciou Číny. Na západe a severe hraničí s ôsmimi štátmi: Mongolskom, Ruskom, Kazachstanom, Kirgizskom, Tadžikistanom, Afganistanom,  Pakistanom a Indiou; hranica je dlhá 5 400 kilometrov. Ide o územie bývalej  republiky Východný Turkestan.

Čínska agentúra Xinhua tvrdí, že “za takzvaným bojkotom bavlny z provincie Sin-ťiang  sú zlovestné zámery protičínskych síl v niektorých západných krajinách, vrátane USA, ktoré sa snažia Čínu hanobiť a potlačiť čínsky priemysel. Čínska vláda a ľudia sú proti.”

Ľudia z priestorov obchodov H & M strhávajú ich logá a verejne pália športovú obuv Nike.

“Výroba bavlny v Sin-ťiangu je už dlho vysoko mechanizovaná a nevyžaduje veľké množstvo pestovateľov bavlny. Obvinenia z „nútenej práce“ v sinťjangskom bavlnárskom priemysle sú číre lži, napísala čínska tlačová agentúra.

Konečným účelom použitia slov ako „nútené práce“, „koncentračné tábory“ a „genocída“ je podkopanie bezpečnosti a stability Sin-ťiangu a potlačenie rozvoja Číny.

Lawrence Wilkerson, ktorý pôsobil ako vedúci kancelárie bývalého ministra zahraničia USA Colina Powella, raz povedal, že ak chce CIA destabilizovať Čínu, najlepším spôsobom je vytvoriť sociálne nepokoje zvnútra.

Zameranie na bavlnu Xinjiang má tiež ekonomické motívy. Nepodložené tvrdenia o „nútenej práci“ a „porušovaní ľudských práv“ sú iba obvineniami použitými na potlačenie čínskeho textilného priemyslu.

Čína je druhým najväčším producentom bavlny na svete a Sin-ťiang je najdôležitejšou oblasťou pestovania bavlny, ktorá predstavuje takmer 90 percent. bavlny v krajine. Trvalý nárast výroby bavlny v Číne a rastúci textilný priemysel znervózňujú určité kruhy v USA a v niekoľkých  ďalších západných krajinách.

Ako najväčší svetový vývozca bavlny USA nafúkli problém Sin-ťiangu ešte vo februári minulého roku za vlády Donalda Trumpa a uložili zákaz dovozu bavlnených výrobkov z Sin-ťiangu. Pod rúškom ochrany ľudských práv sa USA snažia posilniť svoju výrobu.

„Nespočetné klamstvá šíria ľudia, ktorí nikdy neboli v Sin-ťiangu,“ uviedol francúzsky novinár Maxim Vivas, ktorý nedávno vydal knihu o svojich dvoch cestách do Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

Podľa správy zverejnenej minulý mesiac nezávislým spravodajským serverom Grayzone bolo obvinenie americkej administratívy „z genocídy“ proti Číne založené na zneužití údajov a falošných tvrdeniach pravicového náboženského extrémistu.

Na práve skončenom 46. zasadaní Rady Organizácie spojených národov  pre ľudské práva vydala Kuba v mene 64 krajín spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzvala dotknuté krajiny, aby prestali zasahovať do vnútorných záležitostí Číny manipuláciou s problémami súvisiacimi s Sin-ťiangom, aby upustili od nepodložených obvinení. Z politických dôvodov a zo snahy dusiť rozvoj rozvojových krajín pod zámienkou ľudských práv.

Čína sa zameriava na boj proti terorizmu a separatizmu v Sin-ťiangu. Krajina chráni ľudské práva v regióne, a nie že  ich porušuje. Západné krajiny musia prestať vymýšľať príbehy o Sin-ťiangu a upustiť od pokusov o narušenie stability a rozvoja Číny. Zahraničné spoločnosti v Číne musia rešpektovať trhové pravidlá a vyhýbať sa politizácii obchodných záležitostí.

Čína víta zahraničné spoločnosti a zamestnancov, dôrazne sa však stavia proti škodlivým útokom založeným na fámach a klamstvách, ktoré poškodzujú jej záujmy.