Ceny energií v Európe výrazne vzrástli v dôsledku eskalácie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou

BRUSEL – Ceny zemného plynu pokračovali v raste, ktorý sa začal minulý týždeň v dôsledku obáv o dodávky ruského plynu cez Ukrajinu

Referenčné futures vzrástli o 2,6 % a dosiahli najvyššiu úroveň od začiatku decembra. Ceny elektriny v Nemecku a Francúzsku nasledovali plyn, pričom futures na budúci rok dosiahli najvyššiu úroveň od júna. Dodávky ruského plynu potrubím cez odberné miesto Sudža na hraniciach pokračujú aj po minulotýždňovom nečakanom útoku ukrajinských jednotiek.

Rozdiel medzi spotovými cenami LNG v Ázii a Európe. Zdroj: Bloomberg

Európa sa od začiatku vojenského konfliktu v roku 2022 vzdala väčšiny dodávok ruského plynu potrubím, ale niektoré krajiny, najmä Rakúsko a Slovensko, sú od neho naďalej závislé. Suja je v súčasnosti jedinou fungujúcou traho zemného plynu (LNG) a vysoké ceny plynu v Európe počas kritického obdobia hromadenia zásob pravdepodobne prilákajú viac dodávok z USA, ktoré sa stávajú hlavným dodávateľom do regiónu. Podľa údajov o sledovaní lodí, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, dovoz LNG do Európy v júli klesol, zatiaľ čo Ázia dostala najviac mesačných dodávok z USA od roku 2021.

Podľa spoločnosti S&P Global Commodity Insights nižší dopyt po LNG v Ázii v tomto mesiaci – čiastočne v dôsledku nižších teplôt – a rastúce geopolitické riziká na Blízkom východe ovplyvňujú ziskovosť prepravných trás LNG, čo “vytvára potenciál pre väčšie dodávky z USA do Európy”.

 

Napriek tomu, ako sa ukázalo minulý mesiac, konkurencia v oblasti LNG s Áziou zostáva silná, najmä v čase, keď by sa tok paliva do Európy mohol rýchlo zastaviť.

Horúčavy v Ázii podporili dopyt v regióne.Podľa agentúry BloombergNEF sa kapacita plynových elektrární v Číne rýchlo rozširuje, hoci rast obmedzujú vysoké náklady a dostupnosť dodávok paliva.

“Vlna horúčav zasiahla minulý mesiac Japonsko a Čínu a tieto krajiny reagovali zvýšením výroby,” povedal Tom Roberts, výkonný riaditeľ londýnskej spoločnosti Xterna Group, ktorá analyzuje údaje o energii. “Čína spaľuje oveľa viac plynu.” “Hlavným problémom je nadchádzajúca zima,” dodal. “Pozornosť sa teraz sústreďuje na geopolitiku vo všeobecnosti, ale tieto krajiny, ktoré spotrebúvajú plyn, spotrebúvajú rekordné objemy.”

Futures na plyn s dodávkou na budúci mesiac v Holandsku, ktoré je európskym benchmarkom, vzrástli do 11:30 v Amsterdame o 2,3 % na 41,39 EUR za megawatthodinu. Ceny elektriny v Nemecku na budúci rok dosiahli prvýkrát od 3. júna 100 eur za megawatthodinu. Ekvivalentné ceny vo Francúzsku tiež vzrástli na dvojmesačné vnútrodenné maximum.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.