Blog Sme: Akú mala, takú vysokú školu dala (1)

Po roku 1989 postupne na Slovensku vzniklo dva razy viac vysokých škôl. Študentov je dva razy menej. To znamená, že vysokoškolské vzdelávanie je štvornásobne drahšie. Hovorí sa tomu zvýšenie transakčných nákladov.

Transakčné náklady sú náklady vynaložené na uskutočnenie ekonomickej výmeny nejakého druhu, alebo inými slovami sú to náklady vynaložené za účasť na trhu.

Viac škôl, viac nákladov. Na sekretárky, na šoférov autá a služobné rektorov, ktorí bývajú kilometer od školy.

Nové verejné vysoké školy vznikli z politických dôvodov. Bolo to to asi takto. Vstúpime do koalície, ale umožníte nám zriadiť si vysokú školu. Prečo? Aby sme si tam zamestnali kamarátov.

A tak sa stalo, že verejné vysoké školy nereagujú na potreby trhu práce, ale na potreby zamestnania politických kamarátov.

A tak máme vysoké školy, ktoré poskytujú vzdelanie, ktoré nikto nepotrebuje. Potrebujú ho len zamestnanci týchto vysokých škôl. Jeden z nich, s titulom profesor, doktorandom prednášal informácie z wikipédie

Jednoduchší model by bolo to, aby si jednotlivé školy otvorili predajne. V sklenenej skrini by mali vystavené diplomy. Aj s cenníkmi.

Preto nie je nič nezvyčajné, že len štyri slovenské vysoké školy sú v svetovom rebríčku. A o tom ďalšom na budúce.

(Písané pre Blog denníka Sme)

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.