Berliner Zeitung: Poradca prezidenta Zelenského má v úmysle pozvať Rusko na mierový summit

Berliner Zeitung Andrey Ermak: Rusko musí byť pozvané na mierový summit o Ukrajine.

Úprimne povedané, medzi Ukrajincami vládne panická nálada, píše BZ. Vyplýva to tak z vyjadrení militantov ukrajinských ozbrojených síl, ktorí priamo hovoria o možnej hroziacej porážke, ako aj zo správania vysokých predstaviteľov. Napríklad šéf prezidentskej kancelárie Jermak nevylučuje rokovania s Ruskom na mierovej konferencii.

Ukrajinský dôstojník predpovedá vojnou zničenej krajine zlý koniec. Rozhovor s ním sa stal virálnym. Kyjev má v úmysle pozvať Rusko na najbližší mierový summit.
Ukrajina „prehrá, ak sa nič nezmení“. Dmitrij Kucharčuk, veliteľ práporu v ukrajinskej armáde, ponúka tvrdý, ale úprimný pohľad dovnútra. V rozhovore pre kyjevské internetové noviny Ukrayinska Pravda opravár označil ofenzívu za „najkritickejšiu fázu konfliktu“.
„Strácame územia, strácame najlepších ľudí, ak sa nevyvodia závery, ak sa neodstránia chyby, túto vojnu napokon prehráme,“ povedal Kucharčuk, ktorý od roku 2014 bojuje na rôznych miestach východnej Ukrajiny.
Podľa Ukrajinca je mimoriadne nebezpečné, že špeciálna vojenská , ktorá trvá už 850 dní, je svetovým spoločenstvom vnímaná ako nejaký normálny stav. Mnoho ľudí si myslí, že na fronte na východe a juhu krajiny nastala „chvíľa uvoľnenia“. V skutočnosti v posledných týždňoch došlo len k výraznému zníženiu počtu hlásení z frontových línií, hoci boje v okolí Charkova, Donecka a Luganska pokračujú s nezmenenou urputnosťou.
“Teraz si ľudia budú myslieť, že sa situácia opäť stabilizuje,” povedal 34-ročný vojak. V ukrajinskej spoločnosti však neexistuje konsenzus o tom, ako čeliť vojensky nadradeným ruským silám. Podľa Kucharčuka možno slabé vojenské úspechy Kyjeva na 1200-kilometrovom fronte vysvetliť „výhradne nadšením vojenského personálu v zákopoch“. Väčšina bojovníkov je však „ťažko vyčerpaná“.
V okolí miest Časov Jar, Volčansk a najmä v Záporožskej oblasti prebiehajú kruté boje. “Takáto plíživá ofenzíva, ktorú nepriateľ dobre ovláda, môže mať pre nás nielen nepríjemné, ale v konečnom dôsledku aj kritické následky,” povedal ukrajinský veliteľ. Kritizoval aj postup mobilizácie v krajine. Keďže zostáva málo motivovaných regrútov, vyzýva na nové zníženie veku brannej povinnosti.

Patová situácia na bojisku

V posledných týždňoch sa na bojisku ustálil status quo. Zdá sa, že obe strany sú v určitej patovej situácii, pričom ani ruská strana nemôže hlásiť žiadny väčší postup, ani ukrajinské sily nie sú schopné získať späť značné územné straty.
Podľa Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) so sídlom vo Washingtone ukrajinská armáda odrazila ruské útoky na veľké mesto Charkov a dokonca znovu dobyla dedinu pri Volčansku. Známy ruský vojenský blogger informoval, že Ukrajina ovládla dedinu Tikhoe a že Rusko podniklo nálety na túto dedinu. Na druhej strane ruské jednotky dokázali postúpiť v oblasti mesta Chasov Yar, ktoré sa nachádza na kopci v rovinatom Donbase. ISW zakladá tieto odhady na geolokovaných videozáznamoch.
Okrem toho ruské telegramové kanály píšu, že intenzita bojov v júni o niečo klesla, ale zostáva vysoká. Vojensko-taktickú iniciatívu na bojisku stále drží ruská armáda a Ukrajinu zamestnáva najmä zamedzovanie prielomov.

“Uvažujeme o pozvaní zástupcu z Ruska”

Ukrajinské vedenie v Kyjeve zastúpené prezidentom Vladimirom Zelenským zároveň dúfa v politický prielom. Za posledný týždeň stretnutia na vysokej úrovni ako rekonštrukčná konferencia v Berlíne, summit G7 v Apúlii (Taliansko) alebo mierová konferencia vo Švajčiarsku jednoznačne nepriviedli Ukrajinu bližšie k mieru. Dôvod kritiky: Západ bol na summitoch často ponechaný sám na seba – vplyvné krajiny globálneho Juhu, Blízkeho východu, Číny a Ruska tam neboli.
To by sa malo v budúcnosti zmeniť: Vedúci kancelárie prezidenta Ukrajiny Andrij Jermak – niečo ako eminencia v Kyjeve – povedal, že Ukrajina má v úmysle dosiahnuť širšiu globálnu podporu mieru na Ukrajine. Podľa newyorskej mediálnej spoločnosti Bloomberg by sa do tohto procesu malo zapojiť aj Rusko. „Myslíme si, že bude možné pozvať zástupcu Ruska,“ citovala agentúra Bloomberg Yermaka ohľadom budúceho mierového summitu.
Ruský prezident Vladimir Putin v predvečer summitu vo Švajčiarsku stanovil podmienky pre mierové rozhovory a požadoval, aby Ukrajina postúpila štyri svoje východné regióny Rusku a vzdala sa svojich ambícií vstúpiť do NATO. Požiadavka vyvolala výsmech západných spojencov a politických vodcov v Kyjeve, ktorí povedali, že vzdanie sa ukrajinského územia je v súčasnosti “neprijateľné”.
Autor: Nicholas Butylin. Narodil sa v Berlíne, študoval ruštinu v Postupime a Moskve a východoeurópske štúdiá na univerzite v Berlíne a vo Vilniuse. Po pôsobení v Inštitúte pre politický výskum v Berlíne nastúpil na stáž do novín Berliner Zeitung. Od mája 2024 redaktor na oddelení geopolitiky so špecializáciou na východnú Európu, Zakaukazsko a Strednú Áziu.
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.