Analytická vzducholoď Hindenburg má rada pády
Ako spoločnosť s desiatimi zamestnancami zarába na zlyhaniach a krachoch firiem.
Posledné dva týždne sa pozornosť investorov a médií na celom svete sústreďuje na malú americkú analytickú spoločnosť Hindenburg Research. Presnejšie, čo sa jej podarilo – svojou správou znížila hodnotu jedného z najväčších indických konglomerátov, Adani Group, takmer o polovicu. A zarobila na tom veľa peňazí.
Spoločnosť Hindenburg Research, ktorá sa koncom januára ocitla v centre pozornosti svetových médií, založil v novembri 2017 Američan Nathan Anderson. Narodil sa do dobrej, ale nie príliš bohatej rodiny: jeho otec pracoval ako vysokoškolský profesor a matka ako zdravotná sestra. Miestom narodenia bol connecticutský vidiek.
To vysvetľuje skutočnosť, že Nathan neštudoval na niektorej z univerzít Ivy League, ale na skromnej Connecticutskej univerzite. Po ukončení štúdia odišiel Nathan do Jeruzalema, kde navštevoval kurzy na Hebrejskej univerzite a pracoval na čiastočný úväzok ako vodič sanitky. Práca v Red Magenta, ako sám uviedol vo svojom profile na LinkedIn, ho naučila “myslieť a konať v extrémnom strese”. Nathan však nikdy nechcel zostať v medicíne. Po návrate do USA sa zamestnal ako konzultant v analytickej spoločnosti FactSet a potom pracoval v maklérskych spoločnostiach vo Washingtone a New Yorku, kým sa rozhodol založiť vlastnú spoločnosť.
Andersonovou vášňou bolo vždy vyšetrovanie. Po práci trávil hodiny skúmaním účtovných výkazov spoločností a snažil sa odhaliť finančné zločiny.
Vďaka svojej vášni sa zoznámil s Harrym Morkopolosom, mužom, ktorý v roku 2000 varoval americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy, že spoločnosť Madoff Investment Securities miliardára Bernarda Madoffa je pyramídová schéma. Úrady zatkli Madoffa až o osem rokov neskôr. Morkopolos sa však už stal vzorom pre Nathana Andersona.
Anderson sa rozhodol pomenovať svoj malý think-tank, ktorý stále zamestnáva menej ako desať ľudí, po nemeckej vzducholodi Hindenburg, najväčšej vzducholodi na svete, ktorej let 3. mája 1937 sa stal jednou z najznámejších katastrof 20. storočia.
“Hindenburg považujeme za stelesnenie katastrofy, ktorú úplne spôsobil človek a ktorej sa dalo úplne zabrániť. Takmer 100 ľudí sa ponorilo do balóna naplneného najhorľavejším prvkom vo vesmíre. A to napriek tomu, že rovnaký osud postihol už predtým desiatky lietadiel na vodíkový pohon. Napriek tomu to prevádzkovateľov Hindenburgu nezastavilo,” uvádza sa na webovej stránke Hindenburg Research.
Samotná katastrofa bola dôsledkom viacerých domnienok a vyslovene nedbanlivého konania osôb zodpovedných za lietanie vzducholodí. Najprv americké úrady zakázali predaj hélia, ktorým sa mali vzducholode plniť, do iných krajín. Nakoniec nemecké úrady povolili, aby sa do vzducholodí čerpal vysoko výbušný vodík. To, zlé počasie počas pristávania, pretrhnuté oceľové lano a zlá elektrická vodivosť plášťa vzducholode viedli k výbuchu jednej z vodíkových nádrží v dôsledku skratu a k tomu, že vzducholoď s takmer stovkou cestujúcich na palube zhorela za 34 sekúnd. Pri tejto havárii zahynulo 35 ľudí a vzducholode sa už nikdy nepoužívali na prepravu cestujúcich.
Deklarovaným cieľom Nathana Andersona a jeho spoločnosti je odhaľovať rovnako nezodpovedné a nezákonné správanie podnikateľov, aby počet obetí ich spoločností bol čo najmenší. Druhým cieľom – ktorý spoločnosť tak výrazne neinzeruje – je zarábať na krachu previnilých podnikov. Je v tom veľmi dobrý.
Predajca hriechov
Hindenburg zverejňuje vyšetrovania proti tej-ktorej spoločnosti so závideniahodnou pravidelnosťou – takmer každý mesiac. Prevažná väčšina prípadov sa však v posledných rokoch týkala málo známych spoločností kótovaných na burzách v USA. Výsledok Hindenburgu je však rovnaký: po správe analytickej firmy nasledujú obvinenia voči spoločnosti, ktorá sa previnila, a hodnota jej akcií prudko klesá. Tak to bolo v prípade Opko Health a Riot Blockchain koncom roka 2017, tak to bolo v prípade čínskeho Yangtze River Port & Logistics v roku 2018 alebo Predictive Technology v marci 2020.
Hlavným úspechom spoločnosti Hindenburg však až do januára tohto roka bolo vyšetrovanie spoločnosti Nikola Motors, amerického výrobcu elektrických nákladných vozidiel, ktorého kapitalizácia pri vstupe na burzu v júni 2020 predstavovala 34 miliárd USD. Odvtedy klesla 25-násobne. Veľkú zásluhu na tom má spoločnosť Hindenburg Research.
V septembri 2020 vydala spoločnosť Hindenburg správu, v ktorej obvinila vedenie spoločnosti Nikola z klamania investorov. Vo vyšetrovaní sa uvádza, že spoločnosť vo svojich správach uviedla “desiatky” nepravdivých tvrdení o technologickom vývoji s cieľom prilákať ďalších výrobcov automobilov. Jedným z nich bola spoločnosť General Motors, ktorá práve začiatkom septembra 2020 kúpila 11 % podiel v spoločnosti Nikola za 2 miliardy USD, po čom akcie výrobcu elektrických nákladných vozidiel poskočili o 40 %. Vtedy zasiahla spoločnosť Hindenburg a zároveň otvorila krátku pozíciu v spoločnosti Nikola.
Vyšetrovanie ministerstva spravodlivosti a Komisie pre cenné papiere a burzy vyústilo do verdiktu o vine zakladateľa spoločnosti Nikola Trevora Miltona. Podľa Fortune zarobila spoločnosť Hindenburg na tejto operácii 263 miliónov dolárov.
Na tom, že Hindenburg využíva finančné a iné záznamy spoločností na to, aby zarobil peniaze na vlastných priestupkoch, nie je nič trestné. Na rozdiel od novinárov alebo zamestnancov týchto spoločností si to analytici spoločnosti Hindenburg môžu dovoliť. “Metóda je čistá, píšu o nej v doložke a otvorene uvádzajú svoj postoj. Investor, ktorý pozná pozíciu autora takéhoto výskumu, môže konať podľa vlastného uváženia,” tvrdia odborníci, ktorých oslovil denník Kommersant. Nathan Anderson nie je ani zďaleka prvou osobou, ktorá sa rozhodla postaviť svoje podnikanie na tomto základe. Medzi aktivistických investorov, ktorí znižujú hodnotu spoločností, patria napríklad Citron a Muddy Waters Research.
Vďaka úspešnému prípadu vystavenia Nikoly si však Andersonova spoločnosť získala v tejto oblasti veľmi dôležitú dôveryhodnosť a úroveň dôvery veľkých investorov. A práve to umožnilo Hindenburgovi hrať oveľa väčšiu hru ako v prípade Nikolu.
Dňa 24. januára 2023 sa Andersonova malá spoločnosť rozhodla vyzvať jeden z najväčších indických konglomerátov, skupinu Adani. Spoločnosť sa na tento úder pripravovala viac ako dva roky.
Vo vyšetrovaní Hindenburg uviedol, že “skupina Adani je už desaťročia zapojená do nehanebnej manipulácie s akciami a podvodných schém vykazovania”. Hindenburg tiež spochybnil “prehnané ocenenie” spoločností skupiny a uviedol, že konglomerát má v skutočnosti “značné dlhy”. Vo vyšetrovaní sa spomína korupcia, podvody, offshoring, pranie špinavých peňazí a dokonca aj nátlak na indické orgány. A, samozrejme, analytická spoločnosť okamžite uviedla, že je pripravená znížiť hodnotu akcií indického konglomerátu.
Majiteľom skupiny Adani je Gautam Adani, ktorý začal budovať svoje obchodné impérium už v 80. rokoch minulého storočia. V roku 2022 bol jedným z troch najbohatších ľudí na svete. V januári tohto roku sa jeho majetok odhadoval na 120 miliárd dolárov. Po zverejnení vyšetrovania Hindenburgom však ceny akcií jeho konglomerátu prudko klesli. Len za desať dní dosiahli straty Adani Group 119,4 miliardy dolárov a samotný Gautam Adani prišiel najprv o miesto medzi desiatimi najbohatšími miliardármi podľa agentúry Bloomberg a potom aj o status najbohatšieho muža v Ázii. V rebríčku miliardárov agentúry Bloomberg je teraz na 21. mieste a jeho majetok sa znížil o polovicu na 61,3 miliardy dolárov.
Samotná spoločnosť Adani sa okamžite pokúsila napraviť situáciu na trhu vydaním 413-stranovej správy, v ktorej poprela všetky obvinenia voči nej. Spoločnosť Adani sa dokonca nebála označiť vyšetrovanie za “vypočítaný útok na Indiu” a uviedla, že je pripravená podať na spoločnosť Hindenburg žalobu.
Americkú spoločnosť to však ani v najmenšom nezastrašilo a s týmto konkrétnym scenárom očividne počítala. Ako upozorňujú odborníci, takéto analytické agentúry si spočiatku vyberajú slabé spoločnosti, ktoré sa dopúšťajú nečestných podnikových praktík, a zložitosť analýzy závisí od toho, ako dobre spoločnosť skrýva svoje nezákonné konanie. “Vo väčšine prípadov majú analytické tímy vo svojich záveroch pravdu, pretože pre ne je najdôležitejšie udržať si na trhu dobré meno,” povedal jeden z odborníkov.
Spoločnosť Hindenburg už reagovala, že správa spoločnosti Adani je napriek svojej rozsiahlosti mimoriadne nepresvedčivá a na 62 z 88 otázok, ktoré analytická spoločnosť položila, nebola poskytnutá jasná odpoveď. A podľa vývoja ceny akcií skupiny Adani má trh tendenciu Hindenburgovi veriť.