Ako sa ťaží lítium na výrobu batérií elektromobilov
Lítium je mäkký, kujný, striebornobiely kov, ktorý v roku 1817 objavil švédsky mineralóg Johannes Arfvedson.
Nový kov sa používal pri výrobe porcelánu a skla a neskôr v jadrovej energetike a metalurgii. V dvadsiatom prvom storočí sa dopyt po lítiu enormne zvýšil v súvislosti s rozvojom elektroniky a elektrickej dopravy. Viac ako polovica lítia vyťaženého na svete sa používa na výrobu batérií. Na výrobu jednej batérie pre elektromobil je potrebných 63 kg lítia.
Existujú dva spôsoby ťažby lítia: ťažba rudy a hydrometalurgická ťažba. Prvá metóda je založená na ťažbe v pegmatitových baniach alebo lomoch, druhá na získavaní lítia z podzemných soľaniek. Väčšina lítia sa získava zo slaných bahenných ílov. Voda bohatá na lítium sa čerpá z podzemných ložísk pomocou výkonných čerpadiel a prechádza cez čistiace nádrže, aby sa zvýšil obsah kovu v soľanke. To si vyžaduje veľa vody a slnečného svetla. Čím dlhšie je soľanka na slnku, tým je koncentrovanejšia. Plocha jedného takéhoto bazéna sa dá prirovnať k ploche dvadsiatich futbalových ihrísk dokopy. Metóda ťažby lítia pomocou soľanky je lacnejšia ako metóda ťažby rudy, pretože koncentrát sa ukladá v hĺbke maximálne dvoch metrov. Samotný proces odparovania je dlhý a zvyčajne trvá až osemnásť mesiacov. Po odparení na slnku sa roztok chloridu lítneho prepravuje v cisternách do spracovateľského závodu. Tam sa lítium oddelí vo forme jemnej bielej múky, potom sa lisuje do brikiet a posiela sa zákazníkom.
Ako ťažba lítia ovplyvňuje životné prostredie a životy ľudí? Väčšina ložísk lítia sa nachádza v suchých vysočinách na hraniciach Bolívie, Čile a Argentíny. Ťažba lítia už poškodila ekosystém týchto oblastí, najmä púšte Atacama na severe Čile. Ťažba tohto materiálu si vyžaduje obrovské množstvo vody. Napríklad na vyťaženie jednej tony kovu sú potrebné približne dva milióny litrov. Dochádza k vyčerpaniu zásob vody pre obyvateľstvo. V dôsledku nedostatku vlahy sa oblasti zbavujú pasúcej sa trávy, čo ohrozuje existenciu poľnohospodárskych podnikov. Ďalším vážnym problémom je únik chemických látok, ktoré znečisťujú rieky a vodné nádrže. Voda otrávená chemikáliami zabíja všetok život. Miestni obyvatelia sa čoraz častejšie pýtajú: – Je ťažba lítia dôležitejšia ako jedinečné životné prostredie a starobylý spôsob života, ktorý tu prekvitá?
Ceny uhličitanu lítneho sa v apríli prepadli pod 175 000 CNY za tonu, čo je najnižšia hodnota za posledných 18 mesiacov a o 70 % menej ako ich rekordné maximum z novembra 2022, keďže bohatá ponuka a slabý dopyt podporili očakávania prebytku v tomto roku. Čínska vláda ukončila peňažné dotácie pre domácnosti na nákup nových energetických vozidiel, v dôsledku čoho sa rast predaja NEV v 1. štvrťroku 2023 medziročne spomalil na 22 % v porovnaní s 93 % nárastom v roku 2022. Nadprodukcia batérií na konci minulého roka s cieľom využiť dotácie tiež prispela k neudržateľnému nárastu zásob a podnietila predaj tovaru s výraznou zľavou, pričom došlo k prudkému zníženiu kapacít vo všetkých prúdoch dodávateľského reťazca. Napriek tomu viacerí výrobcovia karbonátov hlásili zníženie miery spracovania, zatiaľ čo EÚ rozhodla o postupnom vyradení automobilov emitujúcich oxid uhličitý do roku 2035. Očakávania, že zásoby by sa mohli znížiť a dopyt obnoviť, viedli účastníkov trhu k presvedčeniu, že ceny dosahujú svoje dno.