Ako Rusko vyváža plyn do Európy cez Ukrajinu

MOSKVA / ISTANBUL / KYJEV – Približne polovica ruského vývozu zemného plynu do Európy stále prechádza cez Ukrajinu.

Druhá polovica exportu ruského európskeho plynovodu ide cez Turecký prúd pod Čiernym morom. Ťažké boje v oblasti Sudža, odkiaľ na Ukrajinu prúdi ruský plyn, vyvolali obavy z náhleho zastavenia tranzitných tokov.

Približne polovica ruského vývozu zemného plynu do Európy stále prechádza cez Ukrajinu. Druhá polovica exportu ruského európskeho plynovodu ide cez Turecký prúd pod Čiernym morom.

Gazprom dodáva do Európy cez Ukrajinu asi 42 miliónov metrov kubických denne.

Plynovod Urengoj-Pomary-Užhorod dodáva plyn cez Sudžu v Kurskej oblasti. Sudža je posledným fungujúcim prekladiskom ruského zemného plynu do západnej a strednej Európy.

Cez Sudzhu bolo v roku 2023 dodaných asi 14,65 miliárd kubických metrov plynu, čo je asi polovica ruského vývozu zemného plynu do Európy. Spotreba plynu v EÚ klesla v roku 2023 na 295 miliárd kubických metrov.

Ukrajinský prevádzkovateľ prepravy plynu oznámil, že tranzit ruského plynu cez Ukrajinu v januári až júli vzrástol o 10,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka – na 8 miliárd metrov kubických. m.

Plynovody ako súčasť ukrajinského koridoru zabezpečujú tranzit plynu v smere na Slovensko. Na území Slovenska je plynovod rozdelený, jedna z vetiev smeruje do Českej republiky, druhá do Rakúska. Hlavnými odberateľmi plynu sú Maďarsko, Slovensko a Rakúsko.

V decembri 2019 Moskva a Kyjev podpísali dlhodobú päťročnú dohodu o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu: 45 miliárd metrov kubickýchv roku 2020 a 40 miliárd kubických metrov ročne v rokoch 2021–2024. Dohoda o tranzite ruského plynu do Európy cez Ukrajinu vyprší v roku 2024 a Kyjev uviedol, že ju nemieni predĺžiť ani uzavrieť novú dohodu.

V máji 2022 Ukrajina prestala dostávať tranzitný plyn cez stanicu Sokhranovka s kapacitou 30 miliónov metrov kubických za deň s odvolaním sa na vyššiu moc a s návrhom presunúť všetky tranzitné objemy do Sudzha.

V septembri 2022 Naftogaz začal súdne konanie proti Gazpromu. Ukrajinská spoločnosť požadovala úhradu za tranzit cez Ukrajinu, ktorý však z dôvodu pozastavenia odberov plynu cez Sokhranovku nebol zrealizovaný v plnej výške.

Ťažké boje v oblasti Sudzhi vyvolali obavy z náhleho zastavenia tranzitných tokov cez Ukrajinu pred uzavretím päťročnej dohody s ruským Gazpromom.

To zvyšuje riziko náhleho zastavenia dodávok ruského plynovodu cez Ukrajinu, uviedli analytici ING.

Gazprom zatiaľ uviedol, že bude pokračovať v dodávkach plynu cez Ukrajinu, a ukrajinský prevádzkovateľ tranzitu plynu tiež uviedol, že operácie pokračujú ako zvyčajne.

Existuje však riziko, že Gazprom použije boj ako zámienku na zníženie dodávok, povedal James Waddell, vedúci oddelenia európskeho plynu a LNG v poradenskej spoločnosti Energy Aspects.

Ukrajinský prevádzkovateľ plynárenskej sústavy vyhlásil vyššiu moc na inom kontrolnom bode na tranzitnej trase, Sochranovka, a zastavil toky v roku 2022 s odvolaním sa na „zasahovanie okupačných síl do technických procesov“.

“Toto je pravdepodobnejšia príčina zastavenia toku ako kolaterál alebo úmyselné poškodenie potrubí,” povedal.

Väčšina krajín EÚ znížila svoju závislosť od ruského plynu. Medzi bývalých veľkých príjemcov plynu cez Ukrajinu patrí Rakúsko, Slovensko, Taliansko, Maďarsko, Chorvátsko, Slovinsko a Moldavsko. Rakúsko stále získava väčšinu plynu cez Ukrajinu, zatiaľ čo iné diverzifikovali svoje zdroje a podnikli kroky na zníženie dopytu.

Moldavsko, jedna z najchudobnejších krajín Európy, minulý rok nakúpilo všetok svoj plyn z európskych trhov a plyn z Gazpromu nechal pre Podnestersko.

Dovoz Chorvátska je v súčasnosti minimálny, zatiaľ čo dovoz Slovinska klesol prakticky na nulu po tom, čo jeho hlavnému dodávateľovi plynu Geoplin uplynula platnosť zmluvy s Gazpromom minulý rok.

Rakúsko môže dovážať plyn z Talianska a Nemecka a jeho energetické spoločnosti uviedli, že prijali opatrenia pre prípad, že by dodávky ruského plynu boli prerušené.

Maďarsko sa spolieha na ruský plyn z alternatívnej trasy: plynovod Turkish Stream, zatiaľ čo Slovinsko získava plyn z Alžírska a iných zdrojov. Taliansko dostáva väčšinu svojho plynu cestou, ktorá uľahčuje dovoz azerbajdžanského plynu a z Alžírska.

Slovenský dodávateľ plynu SPP uviedol, že konzorcium európskych odberateľov plynu by mohlo prevziať dodávky plynu na rusko-ukrajinskej hranici po vypršaní tranzitnej zmluvy, no nie je jasné, ako by to fungovalo.

Ďalšou možnosťou je, že Gazprom dodá časť plynu inou cestou, napríklad cez Turkish Stream, Bulharsko, Srbsko alebo Maďarsko. Kapacita týchto trás je však obmedzená, uviedol SPP pre agentúru Reuters.

EÚ a Ukrajina tiež požiadali Azerbajdžan, aby uľahčil rokovania s Ruskom o dohode o tranzite plynu, uviedol poradca azerbajdžanského prezidenta pre agentúru Reuters, pričom ďalšie podrobnosti odmietol poskytnúť.

EÚ sa snaží diverzifikovať dovoz plynu a podpísala dohodu o zdvojnásobení dovozu azerbajdžanského plynu na najmenej 20 miliárd metrov kubických. m ročne do roku 2027, ale poradca uviedol, že infraštruktúra a financovanie stále nie sú na uľahčenie takéhoto rozširovania.

Analytici Energy Aspects však uviedli, že pri očakávanom raste domácej spotreby Azerbajdžanu vidia len okolo 1,7 miliardy metrov kubických. m na ďalší vývoz a je tu malá voľná kapacita na dodávky plynu do Európy.

Rusko by mohlo stratiť približne 4,5 miliardy dolárov ročne, ak by sa export zastavil, na základe očakávanej priemernej ceny plynu pre Európu 320 dolárov za 1 000 metrov kubických v roku 2025. Podľa Gazpromu jeho denný export cez Ukrajinu do Európy v súčasnosti predstavuje viac ako 40 miliónov metrov kubických.