Ako funguje globálna firma RAND Corporation

RAND Corporation je americký neziskový globálny politický think-tank, výskumný inštitút a poradenská spoločnosť pre verejný sektor.

RAND Corporation sa zaoberá výskumom a vývojom (R&D) v mnohých oblastiach a odvetviach. Od 50. rokov 20. storočia výskum RAND pomáhal pri prijímaní politických rozhodnutí Spojených štátov v mnohých otázkach vrátane vesmírnych pretekov, vojny vo Vietname, americko-sovietskej konfrontácie v oblasti jadrových zbraní, vytvorenia sociálnych programov Great Society a národnej zdravotnej starostlivosti.

Spoločnosť RAND Corporation vznikla ako “Projekt RAND” (z anglického výrazu “research and development” – výskum a vývoj) v povojnovom období bezprostredne po druhej svetovej vojne[8][9]. armádne letectvo Spojených štátov založilo Projekt RAND s cieľom skúmať dlhodobé plánovanie budúcich zbraní.  Spoločnosť Douglas Aircraft Company získala zákazku na výskum medzikontinentálnej vojny. projekt RAND sa neskôr vyvinul na spoločnosť RAND Corporation a rozšíril svoj výskum aj na civilné oblasti, ako je vzdelávanie a medzinárodné záležitosti.

RAND získava verejné aj súkromné finančné prostriedky. Medzi jej zdroje financovania patria vláda USA, súkromné dotácie, korporácie, univerzity, charitatívne nadácie, štátne a miestne vlády USA, medzinárodné organizácie a v malej miere aj zahraničné vlády.

Spoločnosť RAND má približne 1 850 zamestnancov. Medzi jej americké pobočky patria: RAND Gulf States Policy Institute má kanceláriu v New Orleans v Louisiane. RAND Europe sídli v Cambridge v Spojenom kráľovstve; v Bruseli v Belgicku a v Rotterdame v Holandsku. RAND Australia sídli v Canberre v Austrálii.

RAND je sídlom Frederick S. Pardee RAND Graduate School, jedného z ôsmich pôvodných postgraduálnych programov v oblasti verejnej politiky a prvého, ktorý ponúka doktorandské štúdium. Cieľom programu je poskytnúť praktické skúsenosti študentom, ktorí spolupracujú s analytikmi RAND na riešení reálnych problémov. Školský areál sa nachádza vo výskumnom zariadení RAND v Santa Monice. Pardee RAND School je najväčším programom na svete poskytujúcim doktorandské štúdium v oblasti analýzy politiky.

Na rozdiel od mnohých iných programov dostávajú všetci študenti Pardee RAND Graduate School štipendiá na pokrytie nákladov na vzdelávanie. To im umožňuje venovať svoj čas zapojeniu sa do výskumných projektov a poskytuje im odbornú prípravu priamo na pracovisku. 18] RAND ponúka aj množstvo programov stáží a štipendií, ktoré umožňujú študentom a iným osobám pomáhať pri realizácii výskumu pre projekty RAND. Väčšinou ide o krátkodobé nezávislé projekty pod vedením zamestnanca RAND.

RAND vydáva RAND Journal of Economics, recenzovaný ekonomický časopis.

Projekt RAND

RAND vznikol po tom, čo jednotlivci na ministerstve vojny, v Úrade pre vedecký výskum a vývoj a v priemysle začali diskutovať o potrebe súkromnej organizácie, ktorá by prepojila operačný výskum s rozhodnutiami v oblasti výskumu a vývoja.Bezprostredným impulzom pre vznik RAND bol osudový rozhovor v septembri 1945 medzi generálom Henrym H. “Hapom” Arnoldom a výkonným riaditeľom Douglasu Franklinom R. Collbohmom.Obaja muži boli hlboko znepokojení tým, že prebiehajúca demobilizácia znamená, že federálna vláda stratí priamu kontrolu nad obrovským množstvom amerických vedeckých mozgov, ktoré boli zhromaždené na boj v druhej svetovej vojne.

Hneď ako si Arnold uvedomil, že Collbohm uvažoval podobne, povedal: “Viem presne, čo mi povieš. Je to tá najdôležitejšia vec, ktorú môžeme urobiť.” S Arnoldovým požehnaním Collbohm rýchlo pritiahol na pomoc ďalších ľudí z Douglasu a spolu s Donaldom Douglasom sa o dva dni neskôr stretli s Arnoldom na Hamiltonovom armádnom letisku, aby načrtli všeobecný náčrt Collbohmovho navrhovaného projektu.

Douglasov inžinier Arthur Emmons Raymond vymyslel názov Projekt RAND, od “výskum a vývoj”. Collbohm navrhol, aby on sám bol prvým riaditeľom projektu, čo považoval za dočasnú pozíciu, kým bude za seba hľadať trvalú náhradu. neskôr sa stal prvým prezidentom RAND a túto funkciu vykonával až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1967.

 

RAND Corporation

Koncom roka 1947 vyjadrili vedúci predstavitelia spoločnosti Douglas Aircraft obavy, že ich blízky vzťah s RAND môže spôsobiť problémy s konfliktom záujmov pri budúcich hardvérových kontraktoch. Vo februári 1948 náčelník štábu novovytvoreného letectva Spojených štátov schválil transformáciu projektu RAND na neziskovú korporáciu, nezávislú od spoločnosti Douglas.

Dňa 14. mája 1948 bola spoločnosť RAND zaregistrovaná ako nezisková korporácia podľa zákonov štátu Kalifornia a 1. novembra 1948 bola zmluva na projekt RAND formálne prevedená zo spoločnosti Douglas Aircraft Company na spoločnosť RAND Corporation.

Od 50. rokov 20. storočia výskum RAND pomáhal pri politických rozhodnutiach Spojených štátov v mnohých otázkach vrátane vesmírnych pretekov, vojny vo Vietname, konfrontácie jadrových zbraní medzi USA a Sovietskym zväzom, vytvorenia sociálnych programov Veľkej spoločnosti, digitálnej revolúcie a národnej zdravotnej starostlivosti[27]. V 70. rokoch 20. storočia spoločnosť Rand Corporation upravila počítačové modely, ktoré používala na odporúčanie zatvorenia hasičských staníc v New Yorku tak, aby sa hasičské stanice zatvárali v oblastiach s najväčším rizikom požiarov, kde žijú černošskí a portorickí obyvatelia, a nie v bohatších a zámožnejších štvrtiach.

RAND prispela k doktríne jadrového odstrašenia vzájomne zaručeným zničením (MAD), ktorú vypracovala pod vedením vtedajšieho ministra obrany Roberta McNamaru a ktorá vychádzala z ich práce s teóriou hier.Hlavný stratég Herman Kahn tiež vyslovil myšlienku “víťaznej” jadrovej výmeny vo svojej knihe On Thermonuclear War (O termonukleárnej vojne) z roku 1960. To viedlo k tomu, že Kahn sa stal jedným z modelov pre titulnú postavu filmu Dr. Strangelove, v ktorom je RAND zosobnená ako “BLAND Corporation”.

Ešte koncom 40. a začiatkom 50. rokov, teda dávno pred Sputnikom, projekt RAND tajne odporúčal vláde USA veľké úsilie o projektovanie ľudskej družice, ktorá by robila fotografie z vesmíru, a rakety, ktoré by takúto družicu vyniesli na obežnú dráhu. RAND nebol prvým think tankom, ale v 60. rokoch 20. storočia bol prvým, o ktorom sa pravidelne hovorilo ako o “think tanku”. RAND teda slúžil ako “prototyp” modernej definície tohto pojmu.