Adam Havlík: Marky, bony, digitálky, veksláci a fenomén veksláctva v Československu

PRAHA – Český historik Adam Havlík napísal knihu o čiernom trhu v socialistickom Českoslovenku.

Vyšla pod názvom Marky, bony, digitálky s podtitulom Veksláci a fenomén veksláctva v socialistickom Československu. Kniha má deväť kapitol. V úvode vysvetľuje základné pojmy v tejto sfére. V prvej kapitole sa autor venuje pôvodu veksláctva. V druhej opisuje podnik zahraničného obchodu, ktorý vydával bony. To bol odberný poukaz Tuzexu, podniku zahraničného obchodu (iné názvy: tuzexový bon, bon, tuzexová koruna, tuzexová poukážka, voucher) bol poukaz, ktorým sa platilo za tovar v špeciálnych predajniach Tuzex. Bony sa dali kúpiť od nelegálnych priekupníkov – takzvaných vekslákov.

Vekslák je slovenské a české slangové označenie človeka, ktorý sa v socialistickom Československu venoval nelegálnemu nákupu alebo predaju cudzích mien (valút) alebo bonov, ktorými bolo možné nakupovať aj v predajniach Tuzex. Samotné slovo veksl pochádza z nemeckého der Wechsel, čo znamená výmena a ako sloveso wechseln znamená meniť.

V tretej kapitole sa autor venuje postaveniu vekslákov v socialistickej spoločnosti. V štvrtej kapitole sa autor venuje sortimentu tovarov na čiernom trhu. Piata kapitola opisuje životný štýl vekslákov.

Šiesta časť knihy analyzuje legislatívu, ktorá postihovala pôsobenie na čiernom trhu. Siedma kapitola je venovaná pohľadu bezpečnostných zložiek na čierny trh. Ôsma časť knihy sa venuje obrazu veksláctva a čierneho trhu vo verejnom priestore. Posledná kapitola opisuje veksláctvo po roku 1989.