ABECEDA FINANCIÍ – hedžový fond

Hedžový fond je združený investičný fond , ktorý obchoduje s relatívne likvidnými aktívami.

Je schopný vo veľkej miere využívať zložitejšie techniky obchodovania , tvorby portfólia a riadenia rizík v snahe zlepšiť výkonnosť, ako je predaj nakrátko, pákový efekt a deriváty.

Finanční regulátori vo všeobecnosti obmedzujú marketing hedžových fondov na inštitucionálnych investorov , jednotlivcov s vysokým čistým majetkom a akreditovaných investorov .

Hedžové fondy sa považujú za alternatívne investície . Ich schopnosť využívať pákový efekt a zložitejšie investičné techniky ich odlišuje od regulovaných investičných fondov dostupných pre retailový trh, bežne známych ako podielové fondy a ETF . Považujú sa tiež za odlišné od fondov súkromného kapitálu a iných podobných uzavretých fondov, keďže hedžové fondy vo všeobecnosti investujú do relatívne likvidných aktív a sú zvyčajne otvorené . To znamená, že zvyčajne umožňujú investorom pravidelne investovať a vyberať kapitál na základe čistej hodnoty aktív fondu , zatiaľ čo súkromné ​​kapitálové fondy vo všeobecnosti investujú do nelikvidných aktív .a vrátiť kapitál až po niekoľkých rokoch. 

 Okrem regulačného štatútu fondu neexistujú žiadne formálne alebo pevné definície typov fondov, a preto existujú rôzne názory na to, čo môže predstavovať „hedžový fond“.

Hoci hedžové fondy nepodliehajú mnohým obmedzeniam platným pre regulované fondy, po finančnej kríze v rokoch 2007 – 2008 boli v Spojených štátoch a Európe prijaté nariadenia s cieľom zvýšiť vládny dohľad nad hedžovými fondmi a odstrániť určité regulačné medzery. 

Zatiaľ čo väčšina moderných hedžových fondov dokáže využívať širokú škálu finančných nástrojov a techník riadenia rizika, môžu sa navzájom veľmi líšiť, pokiaľ ide o ich stratégie, riziká, volatilitu a profil očakávanej návratnosti. Je bežné, že investičné stratégie hedžových fondov sa zameriavajú na dosiahnutie pozitívnej návratnosti investícií bez ohľadu na to, či trhy rastú alebo klesajú (“absolútny výnos “). Hedžové fondy možno považovať za rizikové investície; očakávané výnosy niektorých stratégií hedžových fondov sú menej volatilné ako výnosy retailových fondov s vysokou expozíciou na akciových trhoch z dôvodu použitia hedžových techník.

Hedžový fond zvyčajne platí svojmu investičnému manažérovi poplatok za správu (zvyčajne 2 % ročne z čistej hodnoty aktív fondu) a výkonnostný poplatok (zvyčajne 20 % zvýšenia čistej hodnoty aktív fondu počas roka). 

 Hedžové fondy existujú už mnoho desaťročí a stávajú sa čoraz obľúbenejšími. Teraz sa rozrástli na podstatnú časť odvetvia  správy  aktív  s aktívami v celkovej výške približne 3,8 bilióna USD od roku 2021.