ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Lyndhurst Falkiner Giblin

Lyndhurst Falkiner Giblin  (29. novembra 1872 – 1. marca 1951) bol austrálsky  štatistik  a ekonóm. 

Bol neúspešným hľadačom zlata, hral rugby za Anglicko a bojoval v prvej svetovej vojne .

Giblin bol synom Williama Giblina, bývalého premiéra Tasmánie a člena vplyvnej tasmánskej rodiny Giblinovcov , a Emily Jean Perkinsovej. Vzdelanie získal na Hutchins School v Hobarte a potom odišiel do Anglicka študovať na University College v Londýne a King’s College v Cambridge , kde v roku 1896 promoval s vyznamenaním z matematiky . Tam hral medzinárodné rugby za Anglicko.

Tasmánia je ostrov na juh od Austrálie.

Cestoval po svete a neúspešne skúšal ťažbu zlata v severnej Britskej Kolumbii. V roku 1906 sa vrátil do Tasmánie a začal pestovať ovocie a poľnohospodárstvo. V rokoch 1913 až 1915 bol členom Tasmánskej snemovne , zvolený za člena za Denison , ale kreslo zastával iba tri roky. V roku 1916 sa pripojil k austrálskym cisárskym silám a slúžil vo Francúzsku v prvej svetovej vojne , kde skončil s hodnosťou majora a bol mu udelený Rád za zásluhy a Vojenský kríž .

V roku 1918 sa Giblin oženil s Eilean Mary Burton. V rokoch 1919 až 1928 bol vládnym štatistikom Tasmánie. V roku 1929 sa stal Ritchie profesorom ekonómie na University of Melbourne a túto funkciu zastával až do roku 1940, pričom študoval štátne a federálne finančné vzťahy, koncept zdaniteľnej kapacity a meranie tarifných nákladov a ich distribúciu. Giblinovi niektorí pripisujú, že je predchodcom Richarda Kahna pri vývoji konceptu multiplikátora . 

Lyndhurst Falkiner Giblin. Prameň: University of Tasmania.

Počas hospodárskej krízy v rokoch 1928-32 napísal Giblin sériu tlačových článkov s názvom „Listy Johnovi Smithovi, príčiny krízy“ , aby vysvetlil situáciu širokej verejnosti. V rokoch 1931 až 1932 bol vymenovaný za finančného poradcu a dostal úrad úradujúceho štatistika Commonwealthu vládou Commonwealthu vedenou JA Lyonsom . 

V rokoch 1922 až 1936 bol členom komisie pre granty Commonwealthu , v rokoch 1935 až 1942 riaditeľom   Commonwealth  Bank a v rokoch 1939 až 1946 predsedom Finančného a hospodárskeho výboru Commonwealthu.

King’s College v Cambridge, ktorej sa v roku 1937 stal Supernumerary Fellow, založila na jeho pamiatku štipendium Giblin, otvorené pre austrálskeho absolventa.

Giblin bol členom prieskumnej skupiny plukovníka W. V. Leggeho, ktorá v roku 1907 preskúmala severnú časť pohoria Ben Lomond. V dôsledku toho je Giblin Peak , hora v severovýchodnej Tasmánii, pomenovaná na počesť jeho otca. Po Giblinovi je pomenovaná aj knižnica Giblin Eunson v budove Fakulty podnikania a ekonomiky Univerzity v Melbourne.

Giblin zomrel 1. marca 1951 vo veku 79 rokov. V niekoľkých novinách bol uverejnený nekrológ jeho priateľa Sidneyho Crawforda . 

University of Tasmania. Prameň:  University of Tasmania.