ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Iniciatíva Čínskej ľudovej republiky Pásmo a cesta

Iniciatíva Pásmo a cesta (BRI alebo B&R), v Číne známa ako One Belt One Road a niekedy označovaná ako Nová hodvábna cesta, je globálna stratégia rozvoja infraštruktúry, ktorú čínska vláda prijala v roku 2013 s cieľom investovať do viac ako 150 krajín a medzinárodných organizácií.

BRI pozostáva zo šiestich koridorov územného rozvoja miest prepojených cestnou, železničnou, energetickou a digitálnou infraštruktúrou a z námornej Hodvábnej cesty prepojenej rozvojom prístavov.

Generálny tajomník Komunistickej strany Číny Si Ťin-pching pôvodne oznámil túto stratégiu ako “Hospodársky pás Hodvábnej cesty” počas oficiálnej návštevy Kazachstanu v septembri 2013. “Pás” označuje navrhované pozemné trasy pre cestnú a železničnú dopravu cez vnútrozemskú Strednú Áziu pozdĺž slávnych historických obchodných ciest západných regiónov; “cesta” je skratka pre námornú Hodvábnu cestu 21. storočia, ktorá označuje indo-pacifické námorné trasy cez juhovýchodnú Áziu do južnej Ázie, na Blízky východ a do Afriky.

Považuje sa za ústredný bod Si Ťin-pchingovej zahraničnej politiky. BRI tvorí ústrednú zložku Siovej stratégie “diplomacie veľkých krajín, ktorá vyzýva Čínu, aby prevzala väčšiu vedúcu úlohu v globálnych záležitostiach v súlade so svojou rastúcou silou a postavením. na začiatku roka 2024 bolo súčasťou BRI viac ako 140 krajín. Zúčastnené krajiny zahŕňajú takmer 75 % svetovej populácie a tvoria viac ako polovicu svetového HDP.

Iniciatíva bola v roku 2017 začlenená do stanov Komunistickej strany Číny. Administratíva Si Ťin-pchinga opisuje iniciatívu ako “snahu o posilnenie regionálnej prepojenosti a prijatie svetlejšej budúcnosti”. Cieľový dátum dokončenia projektu je rok 2049, ktorý sa bude zhodovať so stým výročím založenia Čínskej ľudovej republiky (ČĽR).

Početné štúdie Svetovej banky odhadujú, že BRI môže zvýšiť obchodné toky v 155 zúčastnených krajinách o 4,1 %, ako aj znížiť náklady na globálny obchod o 1,1 % až 2,2 % a zvýšiť HDP rozvojových krajín východnej Ázie a Tichomoria v priemere o 2,6 % až 3,9 %. Podľa londýnskej poradenskej spoločnosti Centre for Economics and Business Research BRI pravdepodobne zvýši svetový HDP do roku 2040 o 7,1 bilióna USD ročne a prínosy budú “rozsiahle”, keďže zlepšená infraštruktúra zníži “trenie, ktoré brzdí svetový obchod”. CEBR tiež dospel k záveru, že projekt pravdepodobne priláka ďalšie krajiny, ktoré sa k nemu pripoja, ak bude globálna infraštruktúrna iniciatíva napredovať a naberať na sile.

Podporovatelia chvália BRI za jej potenciál zvýšiť globálny HDP, najmä v rozvojových krajinách. Objavila sa však aj kritika v súvislosti s porušovaním ľudských práv a vplyvom na životné prostredie, ako aj obavy z diplomacie dlhovej pasce, ktorá vedie k neokolonializmu a hospodárskemu imperializmu. Tieto rozdielne pohľady sú predmetom aktívnej diskusie.