ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Čo je to veta poľsko-britského ekonóma Tadeuša Rybčynského

Rybčinského veta, alebo teoréma o vplyve rastu faktorov na produkciu v odvetviach,   je neoddeliteľnou súčasťou Heckscher-Ohlin-Samuelsonovho modelu zahraničného obchodu . Formuloval ju  v roku 1955 britský ekonóm Tadeusz Rybčinski . 

Podľa Rybčinského (Tadeusz Mieczyslaw Rybczynski) teorému zvýšenie ponuky jedného z dvoch výrobných faktorov vedie k neúmernému zvýšeniu produkcie statku , v ktorom sa tento zvýšený faktor intenzívne využíva, a k poklesu produkcie druhého statku, ktorý je v súlade s teorémou. ktorý tento faktor využíva relatívne menej intenzívne.

Na začiatku 20. storočia sa začal kritizovať klasický model zahraničného obchodu Roberta Torrensa a Davida Ricarda , ktorý navrhli v rokoch 1815-1817 . Neoklasický Heckscher-Ohlin-Samuelson model zahraničného obchodu sa začal formovať, aby nahradil starý model. V rámci nového modelu vyšiel v roku 1955 článok britského ekonóma Tadeuša Rybčiynského „Počiatočný stav faktorov a relatívne ceny komodít“ . Článok definoval teorém o vplyve rastu výrobných faktorov na produkciu tovarov, ktorý sa stal známym ako Rybčinského teoréma.

V roku 1965 pridal americký ekonóm R. W. Jones k Rybčinského teorémuefekt posilnenia Jonesa na disproporcionalitu vplyvu faktorov.

Pri rovnakých mierach substitúcie vo výrobe vedie zvýšenie množstva jedného faktora k rozšíreniu produkcie tovarov spojenej s použitím relatívne veľkého objemu tohto faktora a k zníženiu produkcie tovarov súvisiacej s použitie relatívne menšieho objemu rovnakého faktora .

Podľa Jonesovho amplifikačného efektu zvýšená ponuka jedného z faktorov vedie k väčšiemu percentuálnemu zvýšeniu produkcie a zvýšeniu príjmov v odvetví, v ktorom sa faktor používa intenzívnejšie, a k poklesu produkcie v iných odvetviach.

V grafe „Vplyv rastu faktorov na príjem z výroby“ je tovar 1 relatívne náročnejší na prácu a tovar 2 je relatívne kapitálovo náročnejší, potom je technológia (množstvo práce na jednotku kapitálu) na výrobu tovarov náročných na prácu 1, a — technológia na výrobu kapitálovo náročných tovarov 2. Uvažovanej krajine je poskytnutá pracovná sila v sume a výška kapitálu , byť na mieste . Počet výrobných faktorov tovaru náročného na prácu 1 sa vyrába v objeme a kapitálovo náročných tovarov 2 v objeme .

Po exogénnom zvýšení kapitálu množstvo práce a ceny komodity 1 a komodity 2 zostávajú nezmenené. Počet výrobných faktorov tovarov náročných na prácu 1 sa stáva objemom a kapitálovo náročných tovarov 2 v objeme . Produkcia kapitálovo náročného tovaru 2 sa v dôsledku rastu kapitálu zvyšuje o a produkcia prácne náročného tovaru 1 sa znížila o . Zvýšenie množstva kapitálu vedie k úmerne väčšiemu zvýšeniu produkcie kapitálovo náročného tovaru :

.

Graf „Vplyv rastu faktora na dôchodky z výroby“ ukazuje, že akumulácia dodatočného kapitálu pri výrobe kapitálovo náročných statkov A viedla k zníženiu produkcie statkov B, keďže výroba statkov A najintenzívnejšie sa využíval lacnejší výrobný faktor, ktorý odlákal všetky mobilné výrobné faktory.

Krajiny vyvážajú tie tovary, pri výrobe ktorých sa využíva výrobný faktor, ktorým sú tieto krajiny lepšie vybavené. Rozšírenie výroby na export nadbytočného faktora povedie k poklesu produkcie v iných odvetviach, pre ktoré tento faktor nie je relatívne nadmerný. V týchto odvetviach rastie potreba dovozu. Rozšírenie výroby nedostatočného faktora povedie k zvýšeniu produkcie v odvetviach nahrádzajúcich dovoz a zníži potrebu dovozu. Rybčinského teorém je všeobecným prípadom holandskej choroby , to znamená, že rast výroby a vývozu v niektorých odvetviach vedie k poklesu výroby v iných odvetviach a v niektorých prípadoch pokles v druhom odvetví prevyšuje pozitívny rast výroby. v prvom odvetví nastáva efekt zruinujúceho rastu a deindustrializácia .

Napríklad rozvoj nových ložísk nerastných surovín môže spomaliť rozvoj iných odvetví, vrátane strojárstva . A práve intenzívna akumulácia kapitálu a rast kvalifikácie zamestnancov môže viesť k znižovaniu ťažby nerastných surovín a k zvýšeniu rastu závislosti na dovoze surovín.