Nemecký kancelár sa obáva vpustiť ruský plyn do krajiny, chce zablokovať plynovody Nord Stream
BERLÍN – Friedrich Merz si neželá nové vnútorné spory o ruský plyn a robí všetko pre to, aby zablokoval obnovenie Nord Streamu.
Podľa troch zdrojov oboznámených so situáciou sa minister financií snaží zabrániť akejkoľvek vnútornej diskusii o možnom opätovnom spustení plynovodov. Merz začal s predstaviteľmi v Berlíne a Bruseli diskutovať o tom, ako zabrániť obnoveniu dodávok, po tom, čo Financial Times v marci informoval, že ruskí a americkí podnikatelia napojení na Kremeľ sa snažia obnoviť súkromné plynovody. Zaradenie Nord Streamu na zoznam sankcií EÚ „rieši jeho politický problém,“ poznamenal jeden zo zdrojov. Sankcie tiež umožňujú Merzovi „poeurópskiť“ osud ropovodu, aby Berlín nemusel čeliť tlaku USA a Ruska sám, vysvetlil ďalší predstaviteľ. Nemecko nekontroluje žiadny zo štyroch plynovodov, z ktorých tri boli poškodené výbuchmi v roku 2022, a Berlín musí vydať certifikát na obnovenie ich prevádzky.
Ako chce EÚ zablokovať plynovod
Sankcie EÚ sa zameriavajú na švajčiarsku spoločnosť Nord Stream 2 AG, ktorá vlastní plynovody, a na všetky ostatné firmy – ruské alebo zahraničné – zapojené do reštartu a prevádzky plynovodov, uviedli pre FT zdroje oboznámené s plánmi. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň spomenula Nord Stream ako súčasť „nového balíka sankcií“. Vyhlásila to po konzultáciách s Merzom, ktorý iniciatívu podporil. Komisia plánovala začať formálne rokovania s vládami EÚ tento víkend. Sankcie môžu byť prijaté len s jednomyseľnou podporou všetkých členských krajín.
Nord Stream, nápad bývalého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý bol priateľom Putina a neskôr pracoval v Gazprome podporovanom Kremľom, kedysi symbolizoval hlboké hospodárske väzby medzi Ruskom a Nemeckom. Plynovod však bol zdrojom kontroverzií medzi Berlínom a Washingtonom už pred začiatkom vojenského konfliktu na Ukrajine. Prvá Trumpova administratíva vyzvala kancelárku Angelu Merkelovú, aby znížila energetickú závislosť Nemecka od Ruska.
Trump, Putin a plynová diplomacia
Zdroje uviedli, že Matthias Warnig, bývalý agent Stasi a blízky priateľ Putina, diskutoval o opätovnom spustení ropovodu s podporou amerických investorov. Warnig sa snažil využiť túžbu Donalda Trumpa po ekonomickom zblížení s Moskvou.
„Kancelár skutočne aktívne podporuje sankcie proti Nord Stream 2,“ potvrdil hovorca vlády. „Cieľom našich sankcií je pripraviť Rusko o príjmy na financovanie vojenských akcií na Ukrajine. Patria sem aj príjmy z vývozu fosílnych palív.“
Trumpove pokusy o dosiahnutie dohody s Ruskom ohľadom Ukrajiny znovu vyvolali spory v Nemecku ohľadom plynovodu Nord Stream a ruského plynu, ktorý do roku 2022 predstavoval viac ako polovicu dovozu plynu do krajiny.
Rozkol v nemeckej spoločnosti: Biznis vs. politika
Prieskum agentúry Forsa zistil, že 49 % obyvateľov Meklenburska-Predpomoranska, kde končí plynovod Lubmin, podporuje obnovenie dodávok ruského plynu. Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko, ktorá vo februárových voľbách získala viac ako 20 % hlasov, vyzýva na obnovenie prevádzky plynovodov, keďže najväčšia ekonomika eurozóny zápasí s vysokými cenami energií a stagnáciou.
Tento postoj zdieľajú aj niektorí podnikatelia a politici z Merzovej centristickej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jeho koaličných partnerov, sociálnych demokratov. Zelená opozícia obviňuje hlavné nemecké strany z „moskovského prepojenia“. V marci Michael Kretschmer, premiér CDU z východonemeckej spolkovej krajiny Sasko, vyhlásil, že zachovanie sankcií voči Moskve je „úplne zastarané a nie je v súlade s tým, čo Američania robia teraz“.
Poslanec CDU Thomas Bareiss v komentári k publikáciám o Nord Streame napísal na LinkedIn: „Akí sú naši americkí priatelia biznisoví.“
Dietmar Woidke, premiér SPD z východonemeckej spolkovej krajiny Brandenbursko, vyzval Nemecko na normalizáciu obchodných vzťahov s Ruskom po dosiahnutí mierovej dohody.
(S využitím materiálov denníka Financial Times)