Nemecký kancelár sa obáva vpustiť ruský plyn do krajiny, chce zablokovať plynovody Nord Stream

BERLÍN – Friedrich Merz si neželá nové vnútorné spory o ruský plyn a robí všetko pre to, aby zablokoval obnovenie Nord Streamu.

Podľa troch zdrojov oboznámených so situáciou sa minister financií snaží zabrániť akejkoľvek vnútornej diskusii o možnom opätovnom spustení plynovodov. Merz začal s predstaviteľmi v Berlíne a Bruseli diskutovať o tom, ako zabrániť obnoveniu dodávok, po tom, čo Financial Times v marci informoval, že ruskí a americkí podnikatelia napojení na Kremeľ sa snažia obnoviť súkromné ​​plynovody. Zaradenie Nord Streamu na zoznam sankcií EÚ „rieši jeho politický problém,“ poznamenal jeden zo zdrojov. Sankcie tiež umožňujú Merzovi „poeurópskiť“ osud ropovodu, aby Berlín nemusel čeliť tlaku USA a Ruska sám, vysvetlil ďalší predstaviteľ. Nemecko nekontroluje žiadny zo štyroch plynovodov, z ktorých tri boli poškodené výbuchmi v roku 2022, a Berlín musí vydať certifikát na obnovenie ich prevádzky.

Ako chce EÚ zablokovať plynovod

Sankcie EÚ sa zameriavajú na švajčiarsku spoločnosť Nord Stream 2 AG, ktorá vlastní plynovody, a na všetky ostatné firmy – ruské alebo zahraničné – zapojené do reštartu a prevádzky plynovodov, uviedli pre FT zdroje oboznámené s plánmi. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň spomenula Nord Stream ako súčasť „nového balíka sankcií“. Vyhlásila to po konzultáciách s Merzom, ktorý iniciatívu podporil. Komisia plánovala začať formálne rokovania s vládami EÚ tento víkend. Sankcie môžu byť prijaté len s jednomyseľnou podporou všetkých členských krajín.

Nord Stream, nápad bývalého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý bol priateľom Putina a neskôr pracoval v Gazprome podporovanom Kremľom, kedysi symbolizoval hlboké hospodárske väzby medzi Ruskom a Nemeckom. Plynovod však bol zdrojom kontroverzií medzi Berlínom a Washingtonom už pred začiatkom vojenského konfliktu na Ukrajine. Prvá Trumpova administratíva vyzvala kancelárku Angelu Merkelovú, aby znížila energetickú závislosť Nemecka od Ruska.

Trump, Putin a plynová diplomacia

Zdroje uviedli, že Matthias Warnig, bývalý agent Stasi a blízky priateľ Putina, diskutoval o opätovnom spustení ropovodu s podporou amerických investorov. Warnig sa snažil využiť túžbu Donalda Trumpa po ekonomickom zblížení s Moskvou.

„Kancelár skutočne aktívne podporuje sankcie proti Nord Stream 2,“ potvrdil hovorca vlády. „Cieľom našich sankcií je pripraviť Rusko o príjmy na financovanie vojenských akcií na Ukrajine. Patria sem aj príjmy z vývozu fosílnych palív.“

Trumpove pokusy o dosiahnutie dohody s Ruskom ohľadom Ukrajiny znovu vyvolali spory v Nemecku ohľadom plynovodu Nord Stream a ruského plynu, ktorý do roku 2022 predstavoval viac ako polovicu dovozu plynu do krajiny.

Rozkol v nemeckej spoločnosti: Biznis vs. politika
Prieskum agentúry Forsa zistil, že 49 % obyvateľov Meklenburska-Predpomoranska, kde končí plynovod Lubmin, podporuje obnovenie dodávok ruského plynu. Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko, ktorá vo februárových voľbách získala viac ako 20 % hlasov, vyzýva na obnovenie prevádzky plynovodov, keďže najväčšia ekonomika eurozóny zápasí s vysokými cenami energií a stagnáciou.

Tento postoj zdieľajú aj niektorí podnikatelia a politici z Merzovej centristickej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jeho koaličných partnerov, sociálnych demokratov. Zelená opozícia obviňuje hlavné nemecké strany z „moskovského prepojenia“. V marci Michael Kretschmer, premiér CDU z východonemeckej spolkovej krajiny Sasko, vyhlásil, že zachovanie sankcií voči Moskve je „úplne zastarané a nie je v súlade s tým, čo Američania robia teraz“.

Poslanec CDU Thomas Bareiss v komentári k publikáciám o Nord Streame napísal na LinkedIn: „Akí sú naši americkí priatelia biznisoví.“

Dietmar Woidke, premiér SPD z východonemeckej spolkovej krajiny Brandenbursko, vyzval Nemecko na normalizáciu obchodných vzťahov s Ruskom po dosiahnutí mierovej dohody.

(S využitím materiálov denníka Financial Times)