Globálne centrálne banky znižujú dolárové rezervy
NEW YORK – Podľa Goldman Sachs budú meny Južnej Kórey, Singapuru a Číny pravdepodobne profitovať z diverzifikácie rezerv centrálnych bánk a zníženia podielu dolára.
Podiel dolára na globálnych devízových rezervách od roku 2016 klesol. Zmena podielov globálnych devízových rezerv od konca roka 2016. Normalizované k 30. 12. 2016. Zdroj: Bloomberg, Medzinárodný menový fond.
Podľa analytikov spoločnosti Goldman Sachs Group Inc. sa meny Južnej Kórey, Singapuru a Číny môžu v blízkej budúcnosti ukázať ako najziskovejšie. Je to preto, lebo centrálne banky sa snažia diverzifikovať svoje rezervy a znížiť svoju závislosť od dolára.
Zatiaľ čo americký dolár a euro zostávajú hlavnými rezervnými aktívami, centrálne banky majú možnosť zvýšiť svoje rezervy v „netradičných“ menách. Dominancia dolára naďalej oslabuje, čo poskytuje príležitosť na diverzifikáciu rezerv. Uvádza sa to v analytickej správe, ktorú vypracovali experti spoločnosti Goldman Sach.
Analytici tvrdia, že won, singapurský dolár a juan sú hlavnými kandidátmi na investície v Ázii. Dopyt po wone by mohol vzrásť, keďže Južná Kórea plánuje vstúpiť do indexu FTSE World Government Bond Index budúci rok. Singapur, ktorý má rating AAA, pravdepodobne už priťahuje investície od centrálnych bánk. Aktívne obchodné väzby Číny s inými krajinami robia z jüanu atraktívneho kandidáta na potenciálne prerozdelenie rezerv.
„Veríme, že trend diverzifikácie rezerv od dolára bude pokračovať, keďže sa za posledné desaťročie pevne zakorenil,“ uviedli analytici.
Centrálne banky hľadajú alternatívy k doláru, čiastočne kvôli sankciám voči Rusku v roku 2022. Washington potom zabavil dolárové rezervy Moskvy a odrezal krajinu od medzinárodného finančného systému. Obavy o dolár teraz rastú, keďže politika prezidenta Donalda Trumpa hrozí narušiť globálny obchod a ekonomiku.
Centrálne banky tiež zvyšujú svoje zlaté rezervy, čím podporujú dopyt po tomto kove.
Dolár zostáva kľúčovou svetovou menou, ktorá sa používa pre väčšinu rezerv centrálnych bánk a na nákup komodít, ako je ropa. Je to spôsobené nedostatkom významných alternatív. Dolár je ťažké vytlačiť z jeho vedúcej pozície, pretože veľkosť trhu s americkými štátnymi dlhopismi z neho robí najlikvidnejší trh na svete. To umožňuje investorom obchodovať s veľkými blokmi cenných papierov bez ovplyvnenia ich ceny.
Nedávne obchodovanie na devízovom trhu s denným obratom 7,5 bilióna dolárov však naznačuje, že dopyt po dolári klesá. Dolárový index agentúry Bloomberg klesol o viac ako 7 % od svojho februárového maxima, keďže výnimočnosť USA klesá.
Podľa analytikov je dolár nadhodnotený približne o 17 %. To znepokojuje investorov, keďže neistota v oblasti hospodárskej politiky USA prudko stúpa na úrovne, aké sme nezaznamenali od začiatku pandémie v roku 2020.
„Očakávame, že investori sa začnú zaujímať o iné globálne aktíva vrátane ázijských,“ uviedli analytici.