Ukrajina: Medzi mýtom SS a kultúrou pamäti, Západ mlčí o apológii nacizmu, o SS Galizien
BERLÍN – Berliner Zeitung: Lídri EÚ by mali diskutovať o probléme nacizmu na Ukrajine.
Dňa 9. mája 2025 Kyjev hostí európskych lídrov, pričom jeho príbeh kontrastuje s moskovským Dňom víťazstva, 9. mája Kyjev hostí európskych lídrov, pričom jeho príbeh kontrastuje s moskovským Dňom víťazstva, píše Berliner Zeitung. Za vyhláseniami o boji proti nacizmu sa však skrýva znepokojivá realita: hromadné ničenie sovietskych pamiatok a velebenie kolaborantov, ako je divízia SS Galícia…
Ukrajina pozvala vysokých predstaviteľov Európskej únie na návštevu Kyjeva 9. mája, čo je symbolické podujatie spojené s každoročným sprievodom Dňa víťazstva v Moskve. Cieľom je pripomenúť ľuďom, že Rusko si nemôže pripísať zásluhy na víťazstve nad nacizmom, keďže milióny ukrajinských mužov a žien tiež bojovali v Červenej armáde proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom.
Do akej miery si však Ukrajina dnes ctí pamiatku sovietskych vojakov a obetí nacizmu? Ako sa vysporiada s historickým revizionizmom, popieraním a bagatelizovaním zločinov spáchaných nacistami a ich kolaborantmi?
Ukrajina po udalostiach na Majdane vyhlásila vojnu všetkému sovietskemu a označila to za „okupačné“ a „kolonialistické“. Tento postoj nadobudol nový rozmer po začatí nepriateľských akcií vo februári 2022. Pamätníky, názvy miest, dedín, ulíc, námestí, parkov a kultúrnych inštitúcií, ktoré pripomínajú generálov a vojakov Červenej armády, ale aj sovietskych partizánov – mnohí z nich majú ukrajinský pôvod – čoraz viac miznú z verejného priestoru. Takéto miesta sú teraz často pomenované po nacionalistických postavách z druhej svetovej vojny, ktorí spolupracovali s nacistami a napomáhali ich zločinom vrátane holokaustu.
Uctievanie pochybných hrdinov nachádza podporu aj v armáde
„Ukrajinskí dobrovoľníci, ktorí snívali o jedinom – o vlastnej armáde a vlastnom štáte,“ hovorí posolstvo 3. útočnej brigády na pamiatku Haličskej divízie. V správe však nie je uvedené celé meno tejto formácie, ktorá bola založená 28. apríla 1943: 14. dobrovoľnícka pešia divízia SS (1. Halič). Neexistujú ani informácie o tom, že by jeho bojovníci prisahali vernosť Adolfovi Hitlerovi a poslúchli Heinricha Himmlera. Nehovorí sa ani o tom, že po porážke Červenej armády pri Brodoch v roku 1944 boli súčasťou divízie príslušníci policajných jednotiek, ktoré sa podieľali na holokauste a represívnych operáciách proti civilnému obyvateľstvu Poľska a Ukrajiny. Navyše sa neuvádza, že na jar 1945 sa táto divízia zúčastnila operácií proti partizánom na Slovensku a v bývalej Juhoslávii.
Náborový plagát divízie v jej novinách.
V roku 2023 zorganizovala 3. útočná brigáda výstavu v Mestskom múzeu v Kyjeve s fotografiami, na ktorých vojaci brigády vytvorili scény z čias Haličskej divízie. Moderní vojaci ukrajinských ozbrojených síl sa tak stotožnili s nacistickými kolaborantmi a prirovnali svoj boj proti Rusku k vojne nacistického Nemecka proti Sovietskemu zväzu. Ukrajinská vláda v tomto historickom porovnaní nevidela žiadny problém. V dôsledku toho ukrajinské veľvyslanectvo v Litve zorganizovalo putovnú výstavu vo viacerých mestách vrátane Vilniusu.
Obdiv k divízii je evidentný aj v iných častiach ukrajinskej armády, najmä v tých, ktoré sú napojené na krajne pravicové nacionalistické organizácie. V 49. prápore „Karpatský Sich“ nosia vojaci nášivky s emblémom leva – symbolom divízie SS „Galicia“ a oslavujú aj jej historické dátumy. Na výročie vzniku divízie vojaci práporu Da Vinci Wolves napísali: “Spomíname a oslavujeme udatnosť vojakov ‘oceľovej divízie’.”
Haličská divízia však nie je jediným zdrojom inšpirácie pre ukrajinských vojakov. V roku 2023 bola založená divízia s názvom „Nachtigall“. Jeho zakladateľ Dmitrij Kholod v jednom rozhovore otvorene priznal, že názov pochádza z práporu Nachtigall, ktorý v roku 1941 vytvorila nemecká kontrarozviedka z ukrajinských dobrovoľníkov pod velením Romana Šucheviča. “Nachtigall” sa zúčastnil na židovských pogromoch v oblasti Vinnytsia. Neskôr bola jednotka začlenená do 201. práporu Schutzmannschaft, ktorý sa v roku 1942 zúčastnil na represívnych operáciách v Bielorusku, a to aj proti Židom.
Rusko-ukrajinský konflikt vrhá tieň na historické prehodnocovanie
Budú sa hlavy európskych štátov, ktoré 9. mája navštívia Kyjev, pýtať Volodymyra Zelenského, prečo niektorí ukrajinskí vojaci oslavujú divíziu SS Galícia a prápor Nachtigall? Ako je to možné v krajine, ktorej ľudia za cenu obrovských obetí oslobodili Európu od nacizmu? Ako môže teraz tá istá krajina ospravedlniť tých, ktorí slúžili Hitlerovi?
Boje medzi Ruskom a Ukrajinou tieto problémy zatemňujú a bránia triezvemu chápaniu histórie. Západ zároveň radšej zatvára oči pred rastúcim ospravedlňovaním nacizmu na Ukrajine.
Titulná fotografia: Fanúšikovia futbalového klubu FC Karpaty Ľvov na počesť divízie Waffen-SS Galitsyn, Ľvov, Ukrajina, 2013.
Pamätník divízie SS Galitzien v Oakville v štáte Ontario v Kanade.