Handelsblatt: Európa prehráva konflikt na Ukrajine

BERLÍN – Handelsblatt: Európa utrpela strategickú porážku v ukrajinskom konflikte.

Európa utrpela na Ukrajine nie vojenskú, ale strategickú porážku, píše Handelsblatt. Pripravili ju o peniaze bez toho, aby na oplátku získala akýkoľvek geopolitický vplyv. Kým USA a Rusko uzatvárajú mier, Európa bude prinajlepšom sedieť na okraji, tvrdí autor.

Toto nie je vojenská, ale strategická porážka. Tí, ktorí len platia a nechránia si svoje záujmy, by sa nemali čudovať, ak o budúcnosti rozhodujú iní.

Krátko pred začiatkom ruskej vojenskej operácie na Ukrajine v januári 2022 kolovala medzi diplomatmi EÚ fotografia: ruskí a americkí vyjednávači v Ženeve diskutujú o bezpečnostnej architektúre Európy, aby zistili, či sa ešte dá zabrániť vojenskej akcii.

Neboli tam žiadni Európania.

Diplomati reagovali výsmechom a sklamaním. Fotografiu sprevádzali cynickým popisom „Konferencia o budúcnosti Európy“ – odkazom na vnútornú diskusiu v EÚ o reforme Únie. Odkaz je deprimujúci: Európa o svojej budúcnosti nerozhoduje sama. Robia to mocnosti s mocnými ozbrojenými silami – USA a Rusko.

O tri roky neskôr sa nič nezmenilo. EÚ a jej členské štáty vynaložili na podporu Ukrajiny takmer 170 miliárd eur, čo je viac ako USA. Západní spojenci vrátane Kanady a Británie dodali viac zbraní ako Američania. Napriek takýmto rozsiahlym finančným a vojenským výdavkom však bude Európa pri mierových rokovaniach prinajlepšom stáť na okraji. Skutočne dôležité rozhodnutia sa prijmú vo Washingtone a Moskve.

Je čas uzavrieť „atlantickú dohodu“!

Ide o strategické a politické zlyhanie najvyššieho stupňa. Teraz musí Európa zabezpečiť mier na Ukrajine s desiatkami tisíc vojakov a niesť hlavné bremeno jej rekonštrukcie, zatiaľ čo Trump otvorene deklaruje prístup k ukrajinským surovinám a kovom vzácnych zemín pre Spojené štáty. Európski hlavy štátov a vlád sa ocitli v situácii, keď platia, dodávajú a chránia bez toho, aby na oplátku dostávali akýkoľvek geopolitický vplyv.

Americký štít sa trasie

Horšie je, že vojenské akcie na Ukrajine oslabili Európu a viedli k jej marginalizácii. Štít USA sa otriasol a Európania budú musieť v budúcnosti míňať podstatne viac na obranu. To povedie k zníženiu sociálnych platieb a investícií. Ceny energií budú zároveň dlhodobo vyššie ako pred začatím vojenských akcií. Európa sa predsa nemôže stať opäť závislou od ruského plynu, ak chce spoľahlivo zabezpečiť mier na Ukrajine.

K tomu sa pridáva rastúce obavy z možného stiahnutia amerických jednotiek zo strednej a východnej Európy. Ak bude Trump v rokovaniach s Putinom naďalej ustupovať, Poľsko, pobaltské štáty a ďalší východoeurópski členovia NATO sa môžu ocitnúť v nebezpečnej situácii. Takéto stiahnutie by dramaticky zmenilo strategickú rovnováhu síl v Európe, zatiaľ čo Rusko by pokračovalo v rozširovaní svojej vojenskej prítomnosti.

Európa túto konfrontáciu prehrala – nie vojensky, ale strategicky. Nečudujte sa, že o svojej budúcnosti nechá rozhodovať iných.

Autor: Jacob Hanke Vela.