Čo utorok dal: Rôzne očakávania týkajúce sa Fedu a nepresvedčivý krok Číny, investori sú opatrní
Na finančných trhoch panuje opatrnosť, keďže verejnosť sleduje predpovede o ďalších krokoch amerického Federálneho rezervného systému a reakcie na politické opatrenia v Číne. Investori, ktorí čelia nejasným signálom z viacerých regiónov, si dávajú pozor na to, aký dopad tieto faktory môžu mať na globálnu ekonomiku.
Absolútna správa
Utorkové ráno na Wall Street prinieslo červené hodnoty vzhľadom na to, že hlavné americké indexy sa otvorili so stratami. S&P 500 a Dow Jones sa znížil 0,35 % a 0,13 %, kým Nasdaq Composite sa otvoril o 0,39 % nižšie oproti predchádzajúcej rekordnej zatváracej hodnote 20 173,89 bodov. Trhy sa však ďalej sústredia na očakávané zníženie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov zo strany Fedu, pričom diskusia sa zameriava na potenciálne ďalšie znižovanie v januári 2025. Goldman Sachs predpokladá, že Fed v novom roku nepôjde v súlade s predchádzajúcimi predikciami a na druhej strane Standard Chartered tvrdí, že sa bude pokračovať so znižovaním úrokových sadzieb v dôsledku oslabenia trhu práce. Okrem toho sa široká verejnosť zameriava aj na obavy ohľadom rastúcej technologickej konkurencie medzi USA a Čínou, ktorá posunula akcie Nvidia do korekčného územia. Medzičasom sa na ázijsko-pacifickej pôde uzatvorili trhy zmiešane. Austrálsky ASX 200 vzrástol o 0,78 %, no japonské indexy Nikkei 225 a Topix zaznamenali pokles o 0,24 % a 0,37 %.
Juhokórejské indexy Kospi a Kosdaq tiež klesli, podobne ako čínsky CSI 300 a hongkonský Hang Seng popri tom, ako čínska vláda navrhla zvýšenie rozpočtového deficitu na 4 % HDP v roku 2025 s cieľom podporiť hospodársky rast. Investori sú ale voči tomuto opatreniu skeptickí, pretože odborníci z Natixis upozorňujú na možnosť využitia dlhových swapov, čo znamená, že skutočná výška nových peňažných injekcií do ekonomiky môže byť nižšia, než sa na prvý pohľad zdá. Nejasný trend z Ázie prebral aj európsky kontinent, kde miestne akcie vykázali rôzne trendy. Zatiaľ čo o 15:20 SEČ francúzsky CAC 40 vzrástol o 0,11 %, tak britský FTSE 100 klesol o 0,65 %. V Spojenom kráľovstve sa totiž evidovali zrýchlený nárast platov, čo vyvolalo obavy z pomalšieho znižovania úrokových sadzieb zo strany Bank of England. Nemecká ekonomika zas čelí výzvam, ako je pokles obchodnej aktivity a pesimizmus podnikateľov, čo spolu s politickou nestabilitou v krajine prispieva k negatívnemu sentimentu.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov v utorok mierne vzrástli, keď sa čakalo na ekonomické údaje pred rozhodnutím Federálneho rezervného systému o úrokových sadzbách. Výnos 10-ročných dlhopisov vzrástol na 4,42 % a 2-ročné dlhopisy sa zvýšili na 4,27 %. Trhy tiež budú sledovať maloobchodné predaje a údaje o bývaní.
Ázia: V Ázii zostala miera nezamestnanosti v Hongkongu v období od septembra do novembra stabilná na úrovni 3,1 %, pričom trh práce by mal zostať taktiež konštantný, hoci niektoré sektory môžu čeliť výzvam kvôli globálnej ekonomickej neistote. V Singapure sa neropný export v novembri nečakane zvýšil o 3,4 %, čím sa zvrátil pokles z predchádzajúceho mesiaca, s výrazným rastom vývozu elektroniky o 23,2 %. Na mesačnej báze export vzrástol o 14,7 %, čo bolo výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcemu poklesu.
Austrália: V Austrálii sa v decembri zhoršila spotrebiteľská dôvera, čo potvrdzuje pokles indexu spotrebiteľskej dôvery na 92,8 z 94,6, najmä kvôli pesimistickým očakávaniam o ekonomickom výhľade. Rada pre rezervnú banku Austrálie pravdepodobne nezmení úrokové sadzby v februári, s možným uvoľnením politiky v máji.
Európa: Makroekonomická situácia v Európe vykazuje stagnáciu a neistotu. V Nemecku klesla podnikateľská dôvera na najnižšiu úroveň od roku 2020, avšak pesimizmus v oblasti výroby a obchodného sektora pretrváva. Nemecká ekonomika očakáva, že v roku 2025 porastie len o menej ako 0,5 %. V Spojenom kráľovstve zostala miera nezamestnanosti na úrovni 4,3 %, no počet voľných pracovných miest naďalej klesá už 29. štvrťrok po sebe, aj keď priemerné zárobky vzrástli o 5,2 %.
Noe Marcoň, Dealing desk, Capital Markets, o. c. p., a.s.