Riziká v odvetví chémie a farmácie narastajú
BRATISLAVA – Za tretí štvrťrok 2024 zaznamenal chemický a farmaceutický priemysel pokles
Tržby chemického a farmaceutického priemyslu SR za 3.štvrťrok 2024 dosiahli 3,134 miliardy EUR. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023 je to pokles o 15 %. Najlepšie si počínalo odvetvie farmaceutických produktov, ktoré v uvedenom období (júl, august , september 2024) zaznamenalo nárast o 25 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Odvetvie chemikálie a chemické výrobky dosiahlo tržby o 3 % vyššie v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Výrobky z gumy plastov však medziročne klesli o 6% a tržby rafinovaných ropných produktov sa znížili až o 26%. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.
,,Za medziročným poklesom tržieb v treťom štvrťroku tohto roka, predovšetkým pri ropných produktoch, stoja výkyvy spojené s vývojom na trhu s ropou, ovplyvnené vojnovými konfliktmi na Ukrajine a Blízkom východe. Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne v treťom kvartáli 2024 znížila a trh práce bol ochudobnený o zhruba 2 % zamestnancov. Priemerná mesačná mzda chemického a farmaceutického priemyslu medziročne stúpla o takmer 5 % na 2 049 eur. Zároveň v tomto štvrťroku klesla pridaná hodnota, medziročne až o 20 % v porovnaní s porovnávaným obdobím roka 2023. Z hľadiska konkurencieschopnosti z dlhodobého hľadiska ide o nezdravo vysoký nárast miezd a pokles pridanej hodnoty,“ vysvetlil R.Karlubík.
Kumulovaný vývoj za prvé tri štvrťroky 2024 je tiež pokles
Slovenský chemický a farmaceutický priemysel zaznamenal aj v období od januára do septembra 2024 medziročný pokles. Za prvé tri štvrťroky 2024 zaznamenal tržby na úrovni 9,776 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023 je to pokles o 4 %. Odvetvie farmaceutických produktov, zaznamenalo v uvedenom období nárast o 6 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Odvetvie rafinovaných ropných produktov, vďaka silnému prvému polroku 2024 zaznamenalo kumulatívny medziročný rast za 9 mesiacov o 1%, napriek poklesu za samotný 3.štvrťrok. Všetky ostatné odvetvia zaznamenali medziročne pokles tržieb. Potešiteľnejší je vývoj v pridanej hodnote, ktorá kumulovane za prvé 3 štvrťroky 2024, je medziročne v odvetví vyššia o 1%.
Dlhodobo klesá zamestnanosť i počet podnikov
Štatistický úrad Slovenskej republiky v treťom štvrťroku 2024 eviduje v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 266 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. V porovnaní s rokom 2023 je pokles o 3 %. Počet podnikov dlhodobo klesá.
Kým sa celková zamestnanosť v celom chemickom a farmaceutickom priemysle v 3.štvrťroku 2024 medziročne znížila o 2%, v odvetví farmaceutické výrobky a prípravky bol zaznamenaný nárast počtu zamestnancov o 4%. V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracuje takmer celkovo 37 676 zamestnancov, čo predstavuje 10 % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu.
Spotreba materiálu, energie a ostatných neskladovateľných dodávok za 3.štvrťrok 2024 medziročne poklesla o približne o 3 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Nárast bol zaznamenaný v odvetví chemikálie a chemické výrobky a to o 18 %. Kumulovane za január až september 2024 spotreba materiálu, energie a ostatných neskladovateľných dodávok narástla približne o 37 %, v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Nárast bol zaznamenaný vo všetkých odvetviach.
Očakávaný vývoj prináša riziká
,,Rok 2025 bude pre podniky náročný. Neistota na trhu, ďalšie legislatívne obmedzenia, zvýšenie minimálnej mzdy, zavedenie športových preukazov, zvýšenie DPH, hrozba transakčnej dane. Toto všetko a mnohé iné záležitosti budú výrazne ovplyvňovať podniky chemického a farmaceutického priemyslu na Slovensku. Zvlášť ohrozuje vývoj celej populácie stav slovenského zdravotníctva, drastický pokles stavu lekárov a zdravotných sestier, nedostatok finančných zdrojov, zastaranosť vybavení i zariadení … Bez spoločenskej dohody a zhody na prioritách, spolu s racionálnym použitím obmedzených zdrojov, hrozí zrútenie celého zdravotného i sociálneho systému,“ varoval R.Karlubík.