Spiked: Americké univerzity zahnívajú aj zvnútra

LONDÝN – Spiked: Systém vysokoškolského vzdelávania v USA ohrozuje úpadok západnej civilizácie.

Americké univerzity sa stali hrozbou pre Spojené štáty, tvrdí autor článku v Spiked. Stali sa centrami ideologického spracovania, ktoré potláčajú slobodu myslenia. Obskurantizmus, ktorý sa tam praktizuje, ohrozuje intelektuálne a kultúrne dedičstvo západnej civilizácie.

Harvard. Prameň: www.pexels.com.

Moderný systém vysokoškolského vzdelávania je hrozbou pre rozum, slobodu a západnú civilizáciu.

Západný svet má veľa nepriateľov: Čínu, Rusko, Irán, Severnú Kóreu. Žiadny z nich však nepredstavuje také smrteľné nebezpečenstvo ako náš vlastný vzdelávací systém. Zo vzdelávacích inštitúcií, ktoré boli kedysi známe šírením gramotnosti, osvety a poznania prírody, sa stali centrá hlboko zakoreneného popierania našej spoločnej minulosti, všadeprítomnej ignorancie a vnucovanej ortodoxie.

Úpadok vysokoškolského vzdelávania ohrozuje nielen blaho spoločnosti a dlhodobé ekonomické vyhliadky západnej liberálnej civilizácie. Univerzity, ktoré boli kedysi platformou pre nestranný výskum a odôvodnené debaty, v posledných rokoch viac pripomínajú stredovekú univerzitu v Paríži, kde boli súdené čarodejnice, aj keď v súčasnosti je oveľa menej pravdepodobné, že budú dodržiavať kánony.

S návratom Donalda Trumpa čelia americké univerzity bezprecedentným výzvam. Je pravdepodobné, že jeho administratíva zaútočí na politiku diverzity, rovnosti a inklúzie tým, že obmedzí financovanie programov zvýhodňujúcich teroristov, vylúči neposlušných študentov a nelegálne deportuje tých, ktorí sú v USA. Predstavitelia školstva sa obávajú, že zbavenie vysokých škôl federálnej pomoci spôsobí vážne finančné problémy, dokonca aj na univerzitách v Ivy League. To je skupina ôsmich vysokých škôl a univerzít na severovýchode Spojených štátov, ktoré sú všeobecne uznávané pre svoje vysoké akademické štandardy, selektívnosť pri prijímaní a spoločenskú prestíž. Š

koly, medzi ktoré patrí Harvard (založená v roku 1636), Yale (1701), Pennsylvania (1740), Princeton (1746), Columbia (1754), Brown (1764), Dartmouth (1769) a Cornell (1865) patria medzi najprestížnejších inštitúcií na svete. Podobne ako stredoveký klérus, aj rýchlo sa rozširujúca armáda univerzitných administrátorov, dekanov a učiteľských hodnostárov si zvykla žiť spôsobom moderných barónov a statkárov, pre ktorých je luxus a nečinnosť zákonným právom.

Yale.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa univerzity budú brániť akýmkoľvek zmenám, bez ohľadu na to, aké opodstatnené budú. V USA 78 % vysokoškolských učiteľov hlasovalo za Kamalu Harris. Pre mnohých sa zvolenie Trumpa stalo niečím ako „vzbura ignorantov“. Kalifornská univerzita v Berkeley pripisuje jeho víťazstvo „rasizmu a sexizmu“. Prezident Wesleyanskej univerzity Michael Roth vyzýva inštitúcie v Trumpovej ére, aby upustili od tradičnej neutrality v prospech politického aktivizmu, pričom predvídateľne prirovnávajú neutrálnu fakultu a profesorov k tým, ktorí ubytovali nacistov. Demokracia zrejme zomiera, keď je ohrozený monopol progresivizmu.

Táto arogancia odráža roky rastúcej moci a vplyvu vo vysokoškolskom vzdelávaní. Univerzity sa stali neobmedzenou vstupenkou do „triedy vedomostí“, ako túto sociálnu skupinu pred polstoročím nazval sociológ a publicista Daniel Bell. National Journal vykonal prieskum medzi 250 vedúcimi pracovníkmi z amerického verejného sektora a zistil, že 40 % z nich boli absolventi elitných univerzít Ivy League. David Rothkopf, ktorý napísal knihu „Superclass: The Global Power Elite and the World They Are Making“, sa na tento problém pozrel globálne a zostavil zoznam viac ako šesťtisíc členov tejto veľmi globálnej supertriedy. Ide o riaditeľov veľkých korporácií, bánk, investičných firiem, hlavy štátov, vojenských vodcov, šéfov médií a náboženských organizácií. Takmer tretina z nich študovala na 20 elitných univerzitách.

Podobne ako ich raní duchovní predchodcovia, aj dnešní učitelia a učenci zdieľajú spoločnú ideológiu. Podľa jednej často citovanej štúdie sa do roku 2017 60 % profesorov identifikovalo ako krajne ľavicových alebo liberálnych, zatiaľ čo len 12 % sa považovalo za konzervatívnych alebo krajne pravicových. Za necelé tri desaťročia sa pomer liberálov a konzervatívcov na univerzitách zdvojnásobil v prospech prvých. Ako upozorňujú sociológ Samuel Abrams a historička Amna Khalid, toto všetko sa stalo v období, keď sa samotná Amerika stala trochu konzervatívnejšou.

Ideologicky homogénne univerzity sa zmenili na prevýchovné a indoktrinačné tábory, kde sa miešajú tradičné západné hodnoty a presadzuje sa radikálna ľavicová ideológia. Prirodzene, dnešní absolventi univerzít majú tendenciu zaujímať silné stanoviská v rôznych otázkach, veria vo svoju nadštandardnú inteligenciu a nadhľad, pričom sú zároveň netolerantní voči nesúhlasu. Tiež nie sú veľmi hrdí na to, že sú Američania. Podpora, ktorú fakulta poskytovala vojnovej krajine počas druhej svetovej vojny, je dnes jednoducho nepredstaviteľná.

Ideologická ortodoxia a strach zo „zrušenia za nesprávne názory“ sú na univerzitách rozšírené. Väčšina študentov hovorí, že sú ochotní nahlásiť učiteľov, ak povedia niečo urážlivé. Podľa Pew Research Center približne 40 % mileniálov podporuje zákaz reči, ktorá je urážlivá voči menšinám. Medzi generáciou X je takýchto ľudí 27 %, medzi baby boomers 24 % a medzi staršími len 12 %. Rozmach vysokoškolského vzdelávania, ktorý sa kedysi považoval za splnenie sľubu liberálnej civilizácie, teraz zrýchľuje jeho úpadok.

Ešte pozoruhodnejšie je, že univerzitné kampusy sa stali epicentrom hnutí podporujúcich islamistické režimy ako Irán a teroristické skupiny ako Hamas. Profesor Cornell University, ktorý považoval pogrom zo 7. októbra za „inšpirujúci“, bol nakrátko suspendovaný, ale teraz opäť učí. A tento profesor nie je sám. Americká asociácia univerzitných profesorov tento rok upustila od svojej dlhoročnej opozície voči univerzitným bojkotom, ktoré sa vždy zameriavajú iba na Izrael. Masová vražda nevinných Izraelčanov sa stala dôvodom na oslavu na zradikalizovaných univerzitných kampusoch, najmä na Kolumbijskej univerzite, Harvarde a ďalších elitných univerzitách. Dnes sú protesty na vysokých školách z nevedomosti, nie z vedomostí. Demonštranti za Hamás len zriedka poznajú geografiu alebo rieky a moria, ktorých mená skandujú.

Mnoho študentov v najväčších amerických inštitúciách, indoktrinovaných mocnými, ctižiadostivými vzdelancami, odmieta naše liberálne dedičstvo ako nič iné ako dymovú clonu rasizmu a mizogýnie. Dnes už nikto nectí západné klasiky, ale zaobchádza s nimi, akoby to bola stena, ktorú treba zničiť. Alebo sú jednoducho ignorované. Anglický jazyk a literatúra na Yale už nemusia študovať Shakespeara a Chaucera. A môžete získať titul z klasickej literatúry na Princetone bez znalosti starovekej gréčtiny a latinčiny.

Ale keďže progresívni byrokrati v oblasti vzdelávania preberajú kontrolu, mnohé disciplíny, v ktorých dominujú, ako napríklad angličtina a história, sú na ústupe. V poslednom období preniká svetonázor wokeizmu aj do oblasti prírodných vied. Dnes vidíme, že tieto oddelenia uprednostňujú „sociálnu spravodlivosť“ pred učením sa prostredníctvom pocitov a skúseností. Rasa, pohlavie a iné príslušnosti sú pre nich dôležitejšie ako osobné zásluhy. V roku 2020 UCLA School of Medicine preniesla právomoc nad prijímaním školy na správcu diverzity, rovnosti a inklúzie. Odkedy sa študenti začali prijímať na základe rasy, počet neúspešných skúšok sa desaťnásobne zvýšil.

Vysoké školy strácajú študentov aj preto, že sa zmenšuje podiel populácie v študentskom veku. V rokoch 2010 až 2021 klesol počet študentov na univerzitách z 18,1 milióna na 15,4 milióna. Za posledné desaťročie sa zatvorilo 500 súkromných univerzít, čo je trojnásobný nárast v porovnaní s predchádzajúcim desaťročím.

Problémom však nie je len demografia. Ľudia hľadajú príležitosti inde. Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov nedávno vykonala štúdiu a dospela k záveru, že záujem o štvorročné vysoké školy medzi mladými ľuďmi do 30 rokov neustále klesá, zatiaľ čo záujem o štúdium na odborných školách sa zvyšuje, najmä medzi rodinami z robotníckej triedy.

Technológie tu budú hrať úlohu, pretože mnohí vidia väčšiu hodnotu v online vzdelávaní, pretože ho považujú za dobrú alternatívu k drahému osobnému vzdelávaniu na univerzitách. Nový vývoj v oblasti umelej inteligencie pravdepodobne zníži dopyt po mnohých zamestnaniach, ktoré si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie. Týka sa to predovšetkým informatiky a informatiky. Tento rok zaniklo viac ako 50 000 pracovných miest v 20 firmách v oblasti informačných technológií. Dnes si aj tí najlepší študenti ťažko hľadajú prácu. Tí, ktorí pracujú vo financiách, HR, manažmente a dokonca aj v kreatívnom priemysle, sa ocitajú v zložitej situácii. Podľa Federálnej rezervnej banky v New Yorku je 40 % čerstvých absolventov vysokých škôl zamestnaných na čiastočný úväzok.

Potreba inštalatérov a elektrikárov však rýchlo rastie. Prijímanie na základe kvalifikácie nahradilo prijímanie na základe pracovných zručností. Poháňa ho dopyt po špecialistoch v zdravotníctve, priemyselnej výrobe a stavebníctve.

Zdá sa, že univerzity budú nevyhnutne stáť pred voľbou: buď zmeniť, alebo zavrieť. Čoraz viac mladých ľudí vôbec nechce vstúpiť na vysoké školy alebo sa snaží absolvovať odbornú prípravu v robotníckych profesiách. Vznikajú nové univerzity ako University of Austin a niektoré inštitúcie prechádzajú radikálnymi reformami, ako napríklad New University of Florida. Zvyčajne poskytujú klasické vzdelanie slobodných umení s osobitným dôrazom na občiansku náuku. Tento trend znepokojuje predstaviteľov školstva, ktorí sú v drvivej väčšine progresívni.

S Trumpom v úrade bude takáto dezorganizácia pravdepodobne pokračovať a znepokojí pohodlne jednotnú intelektuálnu elitu. Školskí byrokrati naďalej obviňujú akékoľvek útoky na republikánske nepriateľstvo voči elitným inštitúciám, obviňujú Veľkú starú stranu z nekontrolovateľného tmárstva a odmietajú uznať skutočnosť, že oni sami zničili svoje inštitúcie. Sebareflexia nie je na univerzitách všeobecne akceptovaná.

Nemýľte sa, byrokrati v oblasti vzdelávania budú o svoje privilégiá bojovať ako besné psy. Môžu sa spoľahnúť na spojencov z vládnej byrokracie, z firemných predstavenstiev a médií, ktorí ich určite podporia. Budovanie tejto pôsobivej infraštruktúry trvalo pol storočia a nebude ľahké ju zničiť. Ale na záchranu našich detí a civilizácie je veľmi potrebná zmena kurzu.