Ceny zemného plynu budú v roku 2025 naďalej rásť

LONDÝN  –  Predpovede chladného počasia zvyšujú dopyt po vykurovaní v kľúčových spotrebiteľských krajinác

FIG.1
V roku 2024 sa ceny zemného plynu v Ázii, Európe a Severnej Amerike zvýšili približne o 30 – 50 %. A zdá sa, že v nasledujúcich mesiacoch budú naďalej rásť. Dôvodom sú predpovede chladného počasia, ktoré zvyšuje dopyt po vykurovaní v kľúčových regiónoch. V Európe a Ázii sa rýchlo zmenšujúce zásoby plynu aktívne dopĺňajú. To tiež pomôže zvýšiť dopyt po plyne, aj keď sa teploty v týchto regiónoch opäť zmiernia. Takéto trendy naznačujú, že nálada na trhu s plynom zostane optimistická až do konca zimy a je nepravdepodobné, že by sa do roku 2025 ceny znížili.
Vysoké a rastúce ceny plynu pravdepodobne zvýšia náklady na elektrinu na kľúčových trhoch. To by mohlo ohroziť hospodársky rast v Číne, Európe a inde a vyvolať nové obavy z inflácie. Okrem toho by rýchlo rastúce výrobné náklady na plyn mohli viesť k zvýšeniu výroby v uhoľných elektrárňach. Ich prevádzka je lacnejšia ako plyn, no generujú asi o 55 % viac emisií na jednotku vyrobenej elektriny. Rast výroby elektriny pomocou plynu na vykurovanie v Severnej Amerike, Európe a Severnej Ázii je hlavnou hnacou silou globálnych cien plynu v krátkodobom horizonte.
FIG.2
FIG.3
Zvýšená spotreba plynu už viedla k rýchlemu poklesu zásob zemného plynu v regióne. Podľa LSEG od 1. októbra do konca novembra klesli kombinované zásoby plynu v Nemecku, Holandsku, Belgicku a Francúzsku o 11 %. Na porovnanie, zásoby plynu zostali v rovnakom období v roku 2023 relatívne rovnaké a v roku 2022 vzrástli o 3,5 %, pričom priemerné ťažby za toto obdobie od roku 2017 boli len 2 %. Celkové zásoby zemného plynu v severozápadnej Európe sú tiež na najnižšej úrovni za posledných päť rokov. Stalo sa tak predtým, ako konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou viedol k obmedzeniu dodávok plynu do regiónu. Energetické spoločnosti budú nútené pokúsiť sa obnoviť tieto dodávky v priebehu nasledujúcich mesiacov, aj keď zvýšia sadzby spaľovania plynu v dôsledku rastúceho dopytu po vykurovaní.
FIG.4
Podľa amerického úradu pre energetické informácie sú súčasné zásoby zemného plynu v Spojených štátoch najvyššie za posledných päť rokov. Sú však aj na pokraji tradičného obdobia poklesu, pričom zásoby v posledných piatich týždňoch roka klesli v priemere o 9 %. To znamená, že aj zjavne bohaté zásoby plynu v USA do roku 2025 výrazne klesnú a ešte viac posilnia sentiment na trhu s plynom. Mnohé energetické systémy v Ázii majú schopnosť spaľovať viac uhlia namiesto plynu, aby pokryli zvýšený dopyt po teple. Urobia to, ak budú náklady na výrobu plynu príliš vysoké v porovnaní s uhlím. V Japonsku sú náklady na spotový skvapalnený zemný plyn (LNG) už asi o 44 % vyššie ako priemerné náklady na prechod z uhlia na plyn. To znamená, že výrobcovia elektriny spaľujúci uhlie budú motivovaní k rýchlejšiemu zvyšovaniu výkonu ako výrobcovia elektriny spaľujúcim plyn. Rastúce ceny zemného plynu by mohli viesť k zvýšenému využívaniu uhlia ako paliva na výrobu energie v ázijských krajinách. Energetické spoločnosti v Číne, Južnej Kórei a ďalších ázijských krajinách, ktoré môžu na výrobu elektriny využívať plyn aj uhlie, budú pravdepodobne uprednostňovať uhlie. To by mohlo viesť k spomaleniu spotreby plynu v Ázii a vytvoriť podmienky pre potenciálne nižšie ceny na ázijských trhoch.
FIG.5
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.