ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Nord Stream

Nord Stream alebo Severný prúd, rusky: Северный поток – Severnyj potok a nemecky: Ostsee-Pipeline, je systém neaktívnych podmorských plynovodov na dne Baltského mora.

Sú určené na prepravu zemného plynu z Ruska do Nemecka. Pozostáva z dvoch plynovodov – Nord Stream 1 (označovaný aj ako Severný prúd, predtým Severoeurópsky plynovod, NEGP) a Nord Stream 2 – každý s dvoma rúrami. Nord Stream 1 na ruskej strane začína vo Vyborgu pri fínskych hraniciach, zatiaľ čo Nord Stream 2 vedie z osady Ust-Luga pri estónskych hraniciach. Oba plynovody vychádzajú z mora v nemeckom letovisku Lubmin na západnom okraji Pomoranského zálivu.

Názov plynovodu je inšpirovaný anglickými názvami iných veľkých podmorských plynovodov, ako sú Blue Stream pod Čiernym morom a Greenstream pod Stredozemným morom. Nemecké slovo nord v názve pochádza z pôvodného nemeckého názvu projektu Nordeuropäische Gaspipeline (NEGP).

Motiváciou pre výstavbu plynovodov bolo umožniť dodávky zemného plynu bez tranzitných rizík (predtým vybudované pozemné plynovody prechádzajú cez územie tretích krajín). Nord Stream 1 bol spustený v roku 2011, uvedenie dokončeného Nord Stream 2 do prevádzky bolo zrušené v roku 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Nord Stream bol už predtým terčom kritiky najmä zo strany Spojených štátov a Ukrajiny, ale aj krajín strednej a východnej Európy, a to z dôvodu obáv o energetickú bezpečnosť a ohrozenia politickej stability v Európe rastúcim vplyvom Ruska.

V septembri 2022 boli oba plynovody vážne poškodené sabotážou, ktorá poškodila obe potrubia Nord Stream 1 a jedno potrubie Nord Stream 2. Odvtedy sú plynovody nefunkčné. V roku 2023 vlastníci uvažujú o zakonzervovaní plynovodov, aby sa zabránilo ich ďalšej degradácii a aby ich bolo možné v budúcnosti opraviť a znovu uviesť do prevádzky. Oprava je technicky možná, ale v súčasnej situácii nemá ekonomický zmysel.