Najúspešnejší hedžový fond všetkých čias predal akcie spoločnosti Nvidia pred pádom trhu
NEW YORK – Spoločnosti Citadel a DE Shaw pred výpredajom znížili podiely spoločnosti Nvidia.
Spoločnosti Renaissance a Marshall Wace v druhom štvrťroku zvýšili svoje pozície v gigante vyrábajúcom čipy, ako vyplýva z dokumentov
Hedžové fondy Citadel a DE Shaw znížili svoje podiely v spoločnosti Nvidia pred prepadom akcií tento mesiac, zatiaľ čo Renaissance a Marshall Wace zvýšili svoje pozície, čo signalizuje ostrý nesúhlas manažérov s vyhliadkami giganta vyrábajúceho čipy.
Citadel, najúspešnejší hedžový fond všetkých čias, sa v druhom štvrťroku tohto roka zbavil 500 000 akcií, čím sa jeho podiel podľa amerických regulačných orgánov zvýšil zo 60 miliónov USD na konci marca na 19 miliónov USD na konci júna.
DE Shaw do konca júna znížil svoj podiel o viac ako polovicu na 1,4 mld.
A spoločnosť Elliott Management Paula Singera, ktorá nedávno varovala investorov, že spoločnosť Nvidia sa nachádza v „bubline“ a umelá inteligencia je „preceňovaná“, sa zbavila celého svojho podielu 50 000 akcií.
Spoločnosť Renaissance Technologies, ktorú založil miliardár Jim Simons, však kúpila 1,5 milióna akcií, čím sa jej pozícia ku koncu júna zvýšila na 7 miliónov akcií v hodnote 867 miliónov USD. Spoločnosť Marshall Wace so sídlom v Londýne kúpila približne 3,7 milióna akcií, čím svoj podiel ocenila na 1,5 miliardy USD.
Hedžové fondy sú v názoroch na spoločnosť Nvidia rozdelené. Akcie spoločnosti NVIDIA (v miliónoch). *Akcie spoločnosti NVIDIA boli v júni rozdelené v pomere 10:1. Čísla za prvý štvrťrok boli upravené tak, aby zodpovedali druhému štvrťroku 2024. Zdroj: SEC
Šialený záujem investorov spôsobil, že akcie spoločnosti Nvidia v prvej polovici tohto roka vzrástli o 150 % po tom, ako sa ich hodnota v minulom roku viac ako strojnásobila, keďže dopyt po rozvoji schopností umelej inteligencie viedol k obrovským objednávkam na pokročilé polovodičové čipy spoločnosti.
Počas trhového výkyvu začiatkom tohto mesiaca však akcie v priebehu niekoľkých minút stratili približne 400 miliárd dolárov kapitalizácie, keďže investori spanikárili v súvislosti s vyhliadkami globálnej ekonomiky, hoci následné oživenie umožnilo časti pozície zotaviť sa z júnového maxima.„Technologické akcie boli pre investorov bezpečným prístavom a ľudia po nich siahli,“ povedal Kevin Gordon, hlavný investičný stratég spoločnosti Charles Schwab, a dodal, že prílišná dôvera v jednu myšlienku ‚zhoršila pohyb [cien akcií] smerom nadol‘.
Pozície boli zverejnené v štvrťročných správach amerických regulačných orgánov, ktoré poskytujú prehľad o aktívach hedžových fondov ku koncu júna.
Nie je jasné, kedy a za akú cenu fondy obchodovali s akciami spoločnosti Nvidia a či zmenili svoje pozície do augustového výpredaja.
Denník Financial Times analyzoval účty 23 veľkých hedžových fondov, ktoré vlastnia akcie v USA v celkovej hodnote 1,4 bilióna USD.Z dokumentov vyplynulo, že v priemere predali približne 6 % svojich akcií spoločnosti Nvidia.
Man Group a Two Sigma do konca júna spoločne nakúpili ďalších 600 000 akcií spoločnosti Nvidia.Spomedzi ostatných členov takzvanej „veľkolepej sedmičky“ fondy v priemere zvýšili svoje pozície v spoločnostiach Apple a Microsoft a zároveň znížili niektoré podiely v spoločnostiach Alphabet, Amazon a Tesla.Dokumenty tiež odhalili, že hedžové fondy Baupost a Marshall Wace nakúpili akcie spoločnosti Herbalife v hodnote 30 miliónov USD, resp. 20 miliónov USD, spoločnosti zameranej na multi-level marketing, ktorá bola pred viac ako desiatimi rokmi cieľom neúspešnej short stávky Billa Ackmana z Pershing Square v hodnote 1 miliardy USD. „Technologické akcie boli pre investorov bezpečným prístavom a ľudia po nich siahli,“ povedal Kevin Gordon, hlavný investičný stratég spoločnosti Charles Schwab, a dodal, že prílišná dôvera v jednu myšlienku ‚zhoršila pohyb [cien akcií] smerom nadol‘.Pozície boli zverejnené v štvrťročných správach amerických regulačných orgánov, ktoré poskytujú predstavu o aktívach hedžových fondov ku koncu júna.
Spomedzi ostatných členov takzvanej „veľkolepej sedmičky“ fondy v priemere zvýšili svoje pozície v spoločnostiach Apple a Microsoft a zároveň znížili niektoré podiely v spoločnostiach Alphabet, Amazon a Tesla.
Dokumenty tiež odhalili, že hedžové fondy Baupost a Marshall Wace nakúpili akcie spoločnosti Herbalife v hodnote 30 miliónov USD, resp. 20 miliónov USD, spoločnosti zameranej na multi-level marketing, ktorá bola pred viac ako desiatimi rokmi cieľom neúspešnej short stávky Billa Ackmana z Pershing Square v hodnote 1 miliardy USD. Shortovať znamená vsadiť na pokles ceny akcie.
Akcie spoločnosti Herbalife v posledných rokoch prudko klesli a v druhom štvrťroku tohto roka dosiahli 15-ročné minimum, pričom trhová kapitalizácia klesla na približne 800 miliónov USD, keďže podnik prechádzal reštrukturalizáciou.
Na iných miestach fondy vrátane Qube Research budovali pozície v spoločnosti Robinhood. Táto maloobchodná investičná platforma bola v centre šialenstva „meme stock“ počas pandémie koronavírusu.
Akcie spoločnosti GameStop, jedného z cenných papierov v centre tohto šialenstva, v druhom štvrťroku tohto roka prudko vzrástli po tom, ako investor Keith Gill, známy ako Roaring Kitty, prvýkrát od roku 2021 zverejnil na stránke X a následne oznámil, že v tomto maloobchodnom predajcovi videohier má pozíciu vo výške 260 miliónov USD.
Spoločnosti Citadel, Man Group, Marshall Wace, Two Sigma a Renaissance sa odmietli vyjadriť.Spoločnosti Baupost, DE Shaw, Qube a Viking Global na žiadosť o komentár nereagovali.
(Spracované ProFinance.Ru na základe materiálov denníka The Financial a TimesMarketSnapshot )