Ľudia stratili miliardy po tom, čo klesli ceny akcií
NEW YORK – Jedným z faktorov, ktoré v posledných rokoch zvýšili obľubu tejto obchodnej stratégie, ktorá viedla k stratám, boli opcie s nulovým dátumom expirácie, teda jej uplatnenie.
Opcie s nulovým počtom dní do expirácie, skrátene opcie 0DTE, sú opčné kontrakty, ktorých platnosť končí v ten istý deň, ako sa obchodujú. Keď opcia dosiahne tento bod svojho životného cyklu, zostáva už len málo času na uplatnenie práva na nákup alebo predaj podkladového aktíva.
távka, že akciové trhy zostanú pokojné, stála maloobchodníkov, hedžové fondy a penzijné fondy miliardy po výpredaji globálnych akcií, čo poukazuje na riziká obľúbenej stávky.
Index CBOE VIX, ktorý sleduje očakávania akciového trhu týkajúce sa volatility na základe opcií na index S&P 500, zaznamenal v pondelok svoj najväčší vnútrodenný skok, ktorý sa kedy uzavrel na najvyššej úrovni od októbra 2020 v dôsledku obáv z recesie v USA a prudkého poklesu pozícií. za tri týždne vymazal z globálnych akcií kapitalizáciu 6 biliónov dolárov.
Investori v 10 najväčších fondoch obchodovaných na burze s krátkou volatilitou stratili zisk 4,1 miliardy USD zo svojich maxím zo začiatku tohto roka, podľa výpočtov agentúry Reuters a údajov LSEG a Morningstar.
Boli to stávky proti volatilite, ktoré zarábali peniaze, pokiaľ VIX, najsledovanejšie meradlo úzkosti investorov, zostalo nízke.
Stávkovanie na opcie na volatilitu sa stalo tak populárnym, že banky, ktoré sa pokúšali zabezpečiť nové obchody, ktoré dostávali, mohli pomôcť upokojiť trh predtým, ako sa obchody náhle 5. augusta zmenili na negatívne, uviedli investori a analytici.
Miliardy prišli od drobných investorov, ale obchody pritiahli pozornosť aj hedžových fondov a penzijných fondov.
Zatiaľ čo celkový počet stávok je ťažké určiť, JPMorgan v marci odhadol, že aktíva spravované vo verejne obchodovaných ETF s krátkou volatilitou predstavujú približne 100 miliárd USD.
„Stačí sa pozrieť na vnútrodennú mieru zmeny VIX 5. augusta, aby ste videli miliardové straty pre tých, ktorí používajú stratégie krátkej volatility,“ hovorí Larry McDonald, autor knihy How to Listen When the Markets Talk.
Ale McDonald, ktorý písal o tom, ako sa stávky proti volatilite v roku 2018 pokazili, uviedol, že verejne dostupné údaje o výkonnosti ETF plne neodrážajú straty, ktoré utrpeli penzijné fondy a hedžové fondy, ktoré súkromne obchodujú prostredníctvom bánk.
VIX sa v stredu zotavil na približne 23, čo je výrazne pod pondelkovým maximom nad 65, ale drží sa nad úrovňami spred týždňa.
Volatilita krátkych pozícií priviedla k stratstrám miliárd, keď VIX vzrástol. Desať najväčších krytých call ETF v tomto roku a ich výkonnosť počas nárastu VIX. Zdroj: Výpočty Reuters, ceny LSEG Graf od Nell MacKenzie
Zvýšenie volatility
Jedným z faktorov popularity tejto obchodnej stratégie v posledných rokoch bol vznik opcií s nulovou platnosťou – akciových opcií s krátkym dátumom expirácie, ktoré umožňujú obchodníkom uzatvárať stávky po dobu 24 hodín a zbierať všetky prijaté prémie.
Počnúc rokom 2022 mohli investori vrátane hedžových fondov a maloobchodných obchodníkov obchodovať s týmito zmluvami denne, a nie týždenne, čo poskytovalo viac príležitostí na volatilitu krátkodobých obchodov, kým bol VIX nízky. Tieto zmluvy boli prvýkrát zahrnuté do ETF v roku 2023.
Mnohé z týchto krátkodobých opčných stávok sú založené na krytých opciách – obchodoch, pri ktorých sa kúpne opcie predávajú pri investovaní do cenných papierov, ako sú americké akcie veľkých spoločností. Keď akcie vzrástli, tieto obchody zarobili peniaze, zatiaľ čo volatilita trhu zostala nízka a stávka vyzerala úspešne. Od januára do 1. júla vzrástol index S&P 500 o viac ako 15 %, zatiaľ čo index VIX klesol o 7 %.
Niektoré hedžové fondy tiež uzatvárali krátke stávky na volatilitu prostredníctvom zložitejších obchodov, informovali agentúru Reuters dva zdroje investorov.
Populárny obchod s hedžovými fondmi bol založený na rozdiele medzi nízkou volatilitou indexu S&P 500 a jednotlivými akciami, ktoré v máji dosiahli historické maximá, podľa výskumu Barclays za toto obdobie.
Výskumná spoločnosť hedžových fondov PivotalPath sleduje 25 fondov, ktoré obchodujú s volatilitou, čo predstavuje asi 21,5 miliardy dolárov v spravovaných aktívach zo zhruba 4 biliónov dolárov.
Hedžové fondy vo všeobecnosti vsádzajú na rast VIX, ale niektoré podľa ich údajov zaujali krátke pozície. Podľa PivotalPath stratili 5. augusta 10 %, zatiaľ čo celková skupina, ktorá zahŕňa hedžové fondy s krátkou a dlhou volatilitou, sa v ten deň vrátila medzi 5,5 % a 6,5 %.
“Tlmenie volatility”
Banky sú ďalším kľúčovým hráčom v centre týchto transakcií pre svojich veľkých klientov. Banka pre medzinárodné platby vo svojom štvrťročnom prehľade v marci naznačila, že zaisťovacie postupy bánk pomohli zmierniť strach na Wall Street.
Pravidlá prijaté po roku 2008 obmedzujú schopnosť bánk podstupovať riziká vrátane obchodov s volatilitou. Keď chcú klienti obchodovať s výkyvmi cien, banky tieto pozície zaisťujú, uviedla BIS. To znamená, že nakupujú S&P, keď klesá, a predávajú, keď stúpa. Podľa BIS tak veľkí díleri „tlmia“ volatilitu.
Okrem hedgingu tri zdroje poukázali na prípady, keď banky zaisťovali pozície volatility predajom produktov, ktoré banke umožnili znížiť svoje obchody alebo zostať neutrálny.
Marketingové dokumenty, ktoré videla agentúra Reuters, ukazujú, že Barclays, Goldman Sachs a Bank of America tento rok ponúkli zložité obchodné štruktúry, ktoré zahŕňali pozície s krátkou aj dlhou volatilitou.
Niektoré nemajú v obchode zabudované trvalé zaistenia na ochranu pred stratami a sú chránené „pravidelne“, uvádza sa v dokumentoch. To mohlo viesť k tomu, že investori utrpeli vyššie potenciálne straty, keď VIX 5. augusta stúpol.
Barclays a Bank of America odmietli komentovať. Goldman Sachs neodpovedala okamžite na žiadosť o komentár.
„Keď sa trhy blížili k maximám, spokojnosť sa rozšírila, takže nebolo prekvapujúce, že investori, väčšinou retailoví, ale aj inštitucionálni, predávali volatilitu za cenu,“ povedal Michael Oliver Weinberg, profesor na Kolumbijskej univerzite a špeciálny poradca v Tokiu. Univerzita vedy.
“Vždy je to rovnaký cyklus. Nejaký exogénny faktor spôsobuje výpredaj na trhoch. Tí, ktorí mali krátke pozície na volatilitu, utrpeli straty,” povedal.