Kazachstan plánuje exportovať urán aj cez Čínu

ASTANA – Kazašský Kazatomprom (národná uránová spoločnosť) pokračuje v diverzifikácii trás dodávok uránu na zahraničné trhy.

Informuje portál Trend s odvolaním sa na kazašské ministerstvo energetiky.

Kazašská spoločnosť tak pracuje na dohode s dcérskymi spoločnosťami China National Nuclear Company (CNNC) – CNUC (China National Uranium Corporation) a CNEIC (China Nuclear Energy Industry), o poskytovaní služieb tranzitu uránu cez čínske územie.

Všimnite si, že Kazatomprom v súčasnosti prepravuje uránové produkty z prístavu St. Petersburg (Rusko) ku koncovým zákazníkom v Severnej Amerike a Európe.

Dnes je alternatívnou cestou prepravy kazašských uránových produktov Transkaspická medzinárodná dopravná cesta (TITR alebo Stredný koridor). Námorné prístavy Aktau (Kazachstan), Alat (Azerbajdžan) a Poti (Gruzínsko) uľahčujú dodávky na tejto trase.

Medzitým, 29. septembra 2023, kazašský Kazatomprom predstavil svoju stratégiu výroby uránu na rok 2025. Predstavenstvo spoločnosti Kazatomprom schválilo stratégiu spoločnosti zvýšiť objemy výroby uránu v roku 2025 na 100 percent úrovne plánovanej v rámci zmlúv o využívaní podložia.

Kazachstan je na druhom mieste na svete, pokiaľ ide o preukázané zásoby prírodného uránu. V hlbinách Kazašskej republiky sa nachádza asi 14 percent všetkých overených svetových zásob. Odhady hovoria o celkových overených zásobách krajiny na viac ako 700 000 ton uránu.

Kazachstan obsadil prvé miesto v produkcii uránu v roku 2009 a naďalej si udržiava vedúce postavenie na svetovom trhu. Kazachstan produkuje asi 40 percent svetovej produkcie uránu. V roku 2021 bol objem produkcie uránu 21 800 ton, podľa výsledkov 2022–21 300 ton.