Dilbar Alieva, Juraj Schenk a Martin Takáč: Zborník “Umelá inteligencia, sociálne a etické problémy”

BRATISLAVA – Vedecký zborník o umelej inteligencii vydala Univerzita Komenského.

Zborník vznikol s podporou Centra pre umelú inteligenciu – AIslovakIA a projektu TERAIS (č. 101079338) v rámci programu Horizont Európa. Autori ho venovali  prof. Ing. Vladimírovi Kvasničkovi, DrSc., nestorovi umelej inteligencie a kognitívnej vedy na Slovensku. Jeho celý text nájdete tu.

Autormi sú  Dilbar Alijeva (inciátorka vydania zborníka a spoluautorka úvodu), stúdie napísali Igor Farkaš, Juraj Schenk (súčasne spoluautor úvodu), Jakub Mlynář, Gizela Brutovská, Beáta Balogová, Mária Kolesárová, Anamaria Malešević a Ľubica Beňušková. Veľa času strávil so zostavením zborníka Martin Takáč, ktorý ho pripravil v online verzii a aj v tlačenej verzii.

Zborník je zaujímavý pre odborníkov i neodborníkov.

Umelá inteligencia (Artificial Intelligence – AI) v najširšom zmysle slova je inteligencia, ktorú vykazujú stroje, najmä počítačové systémy. Je to oblasť výskumu v oblasti informatiky, ktorá vyvíja a študuje metódy a softvér, ktoré umožňujú strojom vnímať svoje prostredie a využíva učenie a inteligenciu na prijímanie opatrení, ktoré maximalizujú ich šance na dosiahnutie definovaných cieľov.  Takéto stroje sa môžu nazývať umelá inteligencia.

Technológia AI je široko používaná v celom priemysle, vláde a vede. Niektoré významné aplikácie zahŕňajú pokročilé webové vyhľadávače (napr. Vyhľadávanie Google); odporúčacie systémy (používané službami YouTube, Amazon a Netflix); interakcia prostredníctvom ľudskej reči (napríklad Google Assistant, Siri a Alexa); autonómne vozidlá (napr. Waymo); generatívne  a kreatívne nástroje (napr. ChatGPT a AI art); a nadľudská hra a analýza v strategických hrách (napríklad Šach a Go). 

Mnohé aplikácie umelej inteligencie však nie sú vnímané ako umelá inteligencia: “Veľa špičkových aplikácií umelej inteligencie sa prefiltrovalo do všeobecných aplikácií, často bez toho, aby sa nazývali umelou inteligenciou, pretože akonáhle sa niečo stane dostatočne užitočným a dostatočne bežným, už to nie je označené ako AI.