Ruský boom veľkosti ťažby ropy a nových vrtov dokazuje odolnosť Moskvy voči sankciám

MOSKVA   –  Krajina je na ceste k dosiahnutiu rekordu v oblasti ťažby v postsovietskom priestore v roku 2023. Na udržanie produkcie ropy je potrebná vysoká úroveň aktivity.

V roku 2023 Rusko už druhý rok po sebe vykáže rekordné objemy ťažby ropy, čo je ďalší dôkaz odolnosti krajiny voči západným sankciám.Boom v aktivite prišiel v rovnakom čase ako oživenie v objeme a hodnote exportu ruskej ropy , čo je jasným príkladom toho, ako sa fosílne palivá stali najdôležitejším zdrojom fiškálnych zdrojov krajiny.„Rusko je v ropných službách oveľa nezávislejšie, ako sa bežne verí,“ hovorí Ronald Smith, analytik ropy a plynu z moskovskej BCS Global Markets.

Za prvých 11 mesiacov roku 2023 Rusko vyvŕtalo ropné vrty do celkovej hĺbky 28 100 kilometrov, podľa údajov z priemyslu Bloomberg. Ide o nový postsovietsky rekord.

Vysoké tempo ťažby na pozadí pomerne statickej úrovne produkcie tiež naznačuje niektoré z dlhodobých problémov, ktoré môžu ruskému ropnému sektoru vzniknúť v dôsledku medzinárodnej izolácie Moskvy. Priemysel tvrdo pracuje na udržaní produkcie zo svojich starých vrtov, zatiaľ čo nové projekty, ktoré podporia produkciu v nasledujúcich desaťročiach, sa musia prispôsobiť meniacim sa podmienkam v krajine.

Podľa analytikov z analytickej spoločnosti Kpler a moskovského konzultanta Yakov and Partners v roku 2023 objem ťažby v Rusku presiahne 30 000 kilometrov. Nárast produkcie prichádza napriek tlaku Západu na energetický sektor krajiny, ktorý je kľúčovým zdrojom financií na doplnenie štátnej pokladnice. Na toto odvetvie sa vzťahujú sankcie od zákazov dovozu a cenových stropov až po zákazy vývozu technológií.

Objem ťažby v Rusku presiahne v kilometroch (histogram) a produktivitu vrtu (čiara). Rusko potrebuje aktívnejšie vŕtať, aby udržalo súčasnú úroveň produkcie. Zdroj: Rosstat, Ministerstvo energetiky, Kpler, Yakov & Partners

Minulý rok Spojené štáty uvalili sankcie na desiatky spoločností vyrábajúcich vrtné zariadenia a vyvíjajúce nové výrobné technológie s cieľom „obmedziť budúci potenciál ťažby Ruska“. Európska únia v roku 2022 zaviedla „komplexné obmedzenie vývozu zariadení, technológií a služieb pre ruský energetický priemysel“.

Dvaja najväčší svetoví poskytovatelia služieb pre ropné polia sú Halliburton Co. a Baker Hughes Co. – predali svoje ruské divízie a opustili krajinu. Dvaja ďalší giganti, SLB a Weatherford International Plc, uviedli, že v krajine naďalej pôsobia v súlade so sankciami. \\

Nepolapiteľný cieľ

Dôkazy naznačujú, že tieto reštriktívne opatrenia vo veľkej miere zlyhali.

„Iba asi 15 % domáceho trhu s vrtmi závisí od technológie z takzvaných nepriateľských krajín,“ hovorí Daria Melnik, viceprezidentka prieskumu a výroby vo výskumnej firme Rystad Energy A/S so sídlom v Osle.

Odchod veľkých západných spoločností poskytujúcich ropné služby z Ruska mal minimálny vplyv, pretože ich miestne dcérske spoločnosti zostali zväčša nedotknuté. Tieto podniky „boli v podstate predané manažmentu, pričom si zachovali know-how, ktoré si rokmi vybudovali,“ hovorí Victor Katona, vedúci ropný analytik spoločnosti Kpler.

Rusko spúšťa maximálny počet ropných vrtov do ťažby minimálne od roku 2019. Zdroj: Údaje o ruskom ropnom priemysle

Rekord vŕtania je znakom odolnosti Ruska voči západným energetickým sankciám, ale tempo činnosti nesie aj varovanie.

Ako ukazujú historické údaje, v priebehu rokov dochádzalo k nárastu a poklesu objemu vrtov v krajine takmer synchrónne so zmenami v objemoch výroby. Boom vŕtania v roku 2023 však prichádza súčasne so znížením výroby, ktoré Moskva realizuje v tandeme s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu. To naznačuje, že na udržanie výroby je potrebná vysoká úroveň činnosti.

Hlavným dôvodom nárastu vrtov v Rusku je potreba spustiť nové vrty,” hovorí Gennadij Masakov, riaditeľ analytického centra Yakov and Partners. “Nové vrty musia byť spustené, pretože existujúce polia sú vyčerpané.”

Podľa štúdie Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie by do roku 2022 polia fungujúce viac ako päť rokov predstavovali takmer 96 % celkovej produkcie kvapalných uhľovodíkov v Rusku. Mnohé z týchto projektov už dávno dosiahli svoj vrchol produkcie, uvádza dokument.

„Prirodzené vyčerpanie je bežným faktorom“ pre domáci priemysel, hovorí Sergej Vakulenko, veterán z odvetvia, ktorý strávil desaťročie svojej 25-ročnej kariéry ako vedúci pracovník ruského producenta ropy.

Vyčerpanie zásob musí byť kompenzované buď novými vrtmi na existujúcich lokalitách, známych ako „hnedé polia“, alebo novými projektmi, známymi ako „zelené polia“. Posledná možnosť by mohla byť problematická, hovorí Vakulenko.

“Predchádzajúce plány na rozvoj nových oblastí boli vytvorené s ohľadom na západnú technológiu a je potrebné ich vrátiť späť na rysovaciu dosku, aby sa prispôsobili existujúcej technológii,” povedal. “Medzitým sa ruské ropné spoločnosti snažia udržať náhornú plošinu zrýchlením produkcie z vyspelých polí.”

Niektoré komponenty od zahraničných dodávateľov je ťažké získať a „ruský priemysel môže byť nútený uchýliť sa k jednoduchším vrtom a menšiemu počtu fáz štiepenia kvôli chýbajúcim častiam,“ povedal Vakulenko. “To spôsobí, že vrty budú menej produktívne a drahšie na barel vyťaženej ropy.”

Podľa Masakova z Yakov and Partners bude technologická nezávislosť dosiahnutá vrtármi stačiť na udržanie stabilnej výroby v Rusku v strednodobom horizonte. Postupom času sa však efektivita vrtných operácií v Rusku zníži, čo môže podľa neho ohroziť až 20 % produkcie krajiny, ak sa rozvoj nevyužitých zásob stane nerentabilným.

Pripravené základe materiálov Bloomberg.