Bloomberg: prebytok bežného účtu Ruska do konca roku 2023 by mohol dosiahnuť 75 mld. USD

MOSKVA – Rast príjmov z exportu pomohol zastaviť pokles rubľa, no v budúcnosti sa ruská mena môže dostať pod tlak, keďže od januára začne vláda krajiny dopĺňať devízové ​​rezervy, píše ekonóm Bloomberg Economics Alexander Isakov.

Zostatok bežného účtu Ruska v miliardách amerických dolárov mesačne. Údaje: Bank of Russia, zdroj: Bloomberg.

Čerstvé údaje ukazujú, že Rusko naďalej ťaží z vysokých cien za vývoz svojich komodít, píše ekonóm Bloomberg Economics Alexander Isakov.

„Veríme, že počas dvoch mesiacov, ktoré zostávajú do konca roka, sa prebytok bežného účtu Ruska zvýši o ďalších 20 miliárd dolárov, čo bude na konci roku 2023 predstavovať približne 75 miliárd dolárov,“ píše expert. “Rast príjmov z exportu pomohol zastaviť pokles rubľa, ale v budúcnosti sa ruská mena môže dostať pod tlak, pretože od januára začne vláda krajiny dopĺňať devízové ​​rezervy.”

Pripomeňme si, že v utorok 14. novembra Bank of Russia oznámila, že prebytok bežného účtu Ruska v januári až októbri 2023 vzrástol na 53,8 miliardy USD. To je takmer štyrikrát menej ako rovnaké číslo v minulom roku s 208,8 miliardami USD, čím viac nie menej , v októbri prebytok bežného účtu Ruskej federácie už druhý mesiac po sebe prekročil 11 miliárd dolárov, čo sa v tomto roku ešte nestalo.

Bank of Russia pred dvoma týždňami zvýšila svoju prognózu prebytku bežného účtu krajiny v roku 2023 na 60 miliárd zo 45 miliárd USD. Saldo zahraničného obchodu Ruskej federácie však zostáva citeľne slabšie ako vlani: podľa Federálnej colnej služby , za prvých deväť mesiacov roku 2023 sa objem exportu do Európy (v peňažnom vyjadrení) medziročne znížil asi trojnásobne, zatiaľ čo export do Ázie vzrástol medziročne asi o 10 %, čím len čiastočne kompenzoval krach 1. indikátor.

Vývoz Ruska podľa regiónov sveta za prvých deväť mesiacov roku 2022 (oranžová) a 2023 (sivá) v miliardách amerických dolárov. Údaje: Federálna colná služba, zdroj: Bloomberg.