Globálna ekonomika porušuje zákony gravitácie, čoskoro sa však všetko zmení z hľadiska výnosov
LONDÝN – Stabilitu globálnej ekonomiky ohrozuje viacero faktorov vrátane dlhého obdobia vysokých úrokových sadzieb.
Vojenské konflikty sa vo svete rozhoria jeden za druhým, geopolitický horizont sa čoraz viac zahmlieva a svetová ekonomika je na tom medzitým skvele. Ešte pred rokom sa všetci zhodli na tom, že vysoké úroky nás dostanú do recesie. Teraz sa od prekvapenia škrabú na hlave aj optimisti. Americká ekonomika zaznamenala v treťom štvrťroku úžasný medziročný rast o 4,9 %.
Globálne inflácia klesá, nezamestnanosť je nízka a hlavné centrálne banky možno prestali sprísňovať menovú politiku. Zdá sa, že Čína, ktorú sužuje realitná kríza, bude profitovať z miernych ekonomických stimulov. Všeobecná radosť a blahobyt však, žiaľ, dlho nevydržia. Základ pre dnešný rast vyzerá krehko. Pozrite sa do budúcnosti a uvidíte veľa problémov.
Silná ekonomika vedie k myšlienke, že úrokové sadzby, hoci prestanú rýchlo rásť, tiež neklesnú. Európska centrálna banka a Federálny rezervný systém USA ponechali sadzby nezmenené. V súlade s tým prudko vzrástli výnosy dlhodobých dlhopisov.
V súčasnosti je vláda USA nútená platiť 5% úrok z úverov, ktoré si vezme na 30 rokov. Počas pandémie toto percento nepresiahlo 1,2 %. Sadzby prudko rastú aj tam, kde sú historicky najnižšie. Nie je to tak dávno, čo boli náklady Nemecka na pôžičky záporné a teraz je výnos 10-ročného dlhopisu krajiny takmer 3 %. Japonská centrálna banka takmer opustila svoj sľub fixovať 10-ročné náklady na pôžičky na 1 %.
Niektorí, vrátane americkej ministerky financií Janet Yellenové, tvrdia, že vysoké úrokové sadzby sú dobrým znamením, ktoré odzrkadľuje stav globálnej ekonomiky, ktorá je v skutočnosti v hroznej kríze. V týchto podmienkach sú vysoké úroky zdrojom nebezpečenstva. Rast bude pravdepodobne pokračovať, čo znamená, že dnešné hospodárske politiky sa zrútia a s nimi aj rast, ktorý stimulujú.
Príčiny problémov globálnej ekonomiky
Aby ste pochopili, prečo súčasné priaznivé podmienky nebudú trvať dlho, zvážte jeden dôvod, prečo americká ekonomika fungovala lepšie, ako sa očakávalo. Spotrebitelia míňali peniaze, ktoré si ušetrili počas pandémie, kým dostávali mimoriadne platby a zostali doma. Predpokladalo sa, že tieto nadmerné úspory by už mali byť vyčerpané. Nedávne údaje však naznačujú, že domácnostiam stále zostáva 1 bilión dolárov, čo vysvetľuje, prečo môžu zo svojich príjmov šetriť menej ako kedykoľvek v roku 2010.
Keď sa vyčerpá rezerva nadmerných úspor, zasiahne to spotrebiteľov a prinúti ich míňať menej. A ak sadzby zostanú vysoké, začnú sa objavovať problémy v celej globálnej ekonomike. V Európe a Amerike už počet bankrotov v podnikovom sektore rastie; Dokonca aj tie spoločnosti, ktoré si zabezpečili nízke sadzby vydaním dlhodobého dlhu, budú časom čeliť rastúcim nákladom na financovanie.
Ceny domov klesnú, aspoň očistené o infláciu, keďže reagujú na rastúce náklady na hypotéky. A banky držiace dlhodobé cenné papiere, ktoré boli podporené krátkodobými pôžičkami vrátane Fedu, budú nútené navýšiť kapitál alebo sa zlúčiť, aby zapchali diery, ktoré zostali v ich súvahách v dôsledku rastu sadzieb.
Fiškálna veľkorysosť osladila globálnu ekonomiku. V kontexte rastúcich sadzieb však aj táto situácia vyzerá mimoriadne nestabilne, podľa MMF by rozpočtový deficit Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Japonska mohol v roku 2023 dosahovať približne 5 % HDP. Za 12 mesiacov, ktoré sa skončili v septembri, bol rozpočtový deficit USA ohromujúcich 2 biliónov dolárov alebo 7,5 % HDP – čo je asi dvojnásobok toho, čo sa očakávalo v polovici roku 2022. V prostredí nízkej nezamestnanosti vyzerá takéto požičiavanie jednoducho obludne bezohľadne. Celkovo je teraz vládny dlh v bohatých krajinách v percentách HDP vyšší ako kedykoľvek od napoleonských vojen.
Drahé dlhy
Keď boli úrokové sadzby nízke, dali sa zvládnuť aj obrovské dlhy. Teraz, keď sa sadzby zvýšili, platby úrokov vyčerpávajú rozpočty. Dlhodobé zvyšovanie sadzieb preto ohrozuje konflikt záujmov medzi vládou a centrálnymi bankami, pre ktoré je dôležité držať infláciu. Jeannette Yellenová už bola prinútená povedať, že štátne pokladnice nemajú žiadnu rizikovú prémiu, a Jerome Powell, predseda Fedu, trval na tom, že jeho banka nikdy nezníži sadzby a nechá infláciu zvýšiť, aby zmiernila tlak na vládny rozpočet.
Bez ohľadu na to, čo hovorí Powell, dlhodobé zvyšovanie sadzieb spôsobí, že investori budú spochybňovať sľuby vlád udržať nízku infláciu a tiež splatiť svoje dlhy. Dlhopisy ECB sú už vychýlené smerom k talianskemu vládnemu dlhu, ktorý mlčky podporuje. Minulý rok boli výnosy japonských vládnych dlhopisov len 0,8 %, pričom 8 % japonského rozpočtu išlo na úrokové platby. Predstavte si, ako sa dlhové zaťaženie zvýši, ak výnosy dosiahnu aj relatívne skromné úrovne Nemecka. Niektoré vlády si v dôsledku toho utiahnu opasky. Ekonomika bude zranená.
Za týchto podmienok je ťažké si predstaviť, ako môže globálna ekonomika dosiahnuť toľko, čo od nej trhy očakávajú: vyhnúť sa recesii, udržať nízku infláciu, obrovské dlhy a zároveň vysoké úrokové sadzby. Je pravdepodobnejšie, že éra vysokých sadzieb sa sama od seba odvráti a spôsobí ekonomickú slabosť, ktorá umožní centrálnym bankám znížiť sadzby bez prudkého nárastu inflácie.
Povzbudzujúcejší je nárast produktivity, pravdepodobne spôsobený generatívnou umelou inteligenciou (AI). V dôsledku toho sa zvýšia zárobky a výnosy, takže zvyšovanie sadzieb bude znesiteľnejšie. Potenciál AI na ďalšie zvýšenie produktivity môže vysvetľovať, prečo zvyšovanie sadzieb ešte musí spôsobiť pád akciových trhov. Nebyť rastúceho hodnotenia siedmich technologických spoločností vrátane Microsoftu a Nvidie, index amerických akcií S&P 500 by tento rok klesol.
Nepozeraj sa dole
Na pozadí týchto nádejí je však svet prenasledovaný hrozbami rastu produktivity. Donald Trump sľubuje masívne nové clá, ak sa vráti do Bieleho domu. Vlády čoraz viac deformujú trhy prostredníctvom priemyselných politík. Podiel vládnych výdavkov v ekonomike rastie so starnutím obyvateľstva, hroziacim prechodom na zelenú energiu a konflikty na celom svete si vyžadujú zvýšené výdavky na obranu. Zoči-voči tomu všetkému každý, kto vsádza na to, že svetová ekonomika môže naďalej rásť, ide do obrovského hazardu.