Vyjadrenie námestníka ministra zahraničných vecí Kazachstanu Romana Vasilenka na brífingu pre médiá k Astanskému medzinárodnému fóru
ASTANA – Dobré ráno, dámy a páni!
Najprv mi dovoľte poďakovať sa vám, že ste si našli čas a navštívili našu krajinu na Medzinárodnom fóre v Astane (Astana International Forum – AIF), ktoré sa koná 8. – 9. júna. Je mi potešením, že ste tu všetci s nami na podujatí, ktoré sľubuje, že bude seizmické.
Ako možno viete, tento rok bol pre Kazachstan doteraz rokom transformácie.
Uskutočnili sme množstvo politických a sociálno-ekonomických reforiem, parlamentné a miestne voľby a transformovali náš systém riadenia.
Tí z vás, ktorí Kazachstan poznajú, však vedia, že nie sme krajina, ktorá sa pozerá len dovnútra. Hoci realizácia našich domácich reforiem bola kľúčovou prioritou, nikdy nezabúdame na naše medzinárodné záväzky.
Od čias starovekej Hodvábnej cesty je Kazachstan mostom medzi Východom a Západom – a táto úloha sa v poslednom čase, po zvýšení geopolitického napätia na medzinárodnej scéne, stala ešte významnejšou.
Od získania nezávislosti sa snažíme prispievať k medzinárodnému mieru, bezpečnosti a stabilite. V tomto ohľade bola naša viacsektorová zahraničná politika nenahraditeľná.
Pozitívne a konštruktívne
Prostredníctvom tejto progresívnej zahraničnej politiky sme sa orientovali v súčasných geopolitických spletitostiach na svetovej scéne tým, že sme zachovávali pozitívne vzťahy so všetkými blízkymi i vzdialenými krajinami a zároveň sa usilovať o vytvorenie vlastného nezávislého postavenia vo svete a uľahčenie užšej politickej a hospodárskej spolupráce medzi krajinami a regiónmi. Ešte raz zdôrazňujem: Kazachstan nemá zlé alebo napäté vzťahy so žiadnou krajinou a má pozitívne a konštruktívne vzťahy so všetkými národmi.
Práve v tomto kontexte sa v našom hlavnom meste koná úvodné Medzinárodné fórum v Astane, podujatie, ktoré privíta viac ako 1 000 účastníkov a viac ako 100 rečníkov vrátane vládnych predstaviteľov, zástupcov medzinárodných organizácií, generálnych riaditeľov nadnárodných spoločností, ako aj medzinárodných expertov.
Vlajkovou loďou AIF je, samozrejme, plenárne zasadnutie za účasti katarského emira Tamima bin Hamada Al Thaniho, prezidenta Kirgizskej republiky Sadyra Japarova, predsedníčky predsedníctva Bosny a Hercegoviny Željky Cvijanovićovej, predsedu vlády Uzbekistanu Abdullu Aripova, výkonnej riaditeľky MMF Kristaliny Georgievovej a generálnej riaditeľky UNESCO Audrey Azoulayovej. Som rád, že sa na tomto zasadnutí zúčastní aj prezident Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajev. Plenárnu diskusiu bude moderovať známy britský novinár a moderátor spravodajstva na CNN International Richard Quest.
Je skvelé, že sa k nám na AIF pridá aj mnoho ďalších významných rečníkov a moderátorov.
Menej polarizácie
Jedným z hlavných cieľov fóra je posilniť hlasy krajín, ktoré sa usilujú o menej polarizovaný medzinárodný poriadok a väčšiu spoluprácu pri riešení najväčších výziev ľudstva. Naším cieľom je využiť fórum na podporu multilateralizmu, medzinárodnej spolupráce a dialógu.
Kazachstan má dobré predpoklady na usporiadanie tohto podujatia a zabezpečenie dosiahnutia jeho cieľov.
Po prvé, už niekoľko desaťročí podporujeme diplomaciu v celosvetovom meradle. Kazachstan napríklad inicioval a s podporou našich priateľov a partnerov v medzinárodnom spoločenstve vytvoril dôležité fóra a platformy, ako sú Konferencia o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii a Kongres vodcov svetových a tradičných náboženstiev.
Spolu s našimi susedmi sme založili a rozvíjali Šanghajskú organizáciu spolupráce a ďalšie medzinárodné skupiny.
Rozhodnutie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) zvoliť Kazachstan za predsedu organizácie v roku 2010 podčiarklo rastúce uznanie regionálneho a kontinentálneho významu krajiny. V rámci nášho predsedníctva sme v roku 2010 zorganizovali samit OBSE v Astane. Odvtedy nám naša objektívna zahraničná politika umožnila poskytnúť platformu na rokovania o sýrskom konflikte prostredníctvom astanského procesu a o otázke iránskeho jadrového programu.
Mosty na medzinárodnej scéne
Po druhé, naša strategická geografická poloha v srdci Eurázie a dôveryhodnosť ako staviteľa mostov na medzinárodnej scéne znamená, že sme vhodní na to, aby sme spojili zástupcov rôznych krajín a regiónov. V tomto smere sa Kazachstan rýchlo stáva prominentným transkontinentálnym dopravným uzlom, ktorý spája trhy na západe s trhmi na východe, ako aj na severe a juhu.
Táto ambícia je stelesnená v „strednom koridore“, ktorý spája Čínu a EÚ po železnici, po mori a po ceste. Táto vizionárska transkaspická medzinárodná dopravná cesta je kritickou, relatívne novou, obchodnou tepnou, ktorá prechádza cez Strednú Áziu, Kaukaz a Turecko a pokrýva Kaspické a Čierne more. Hovorím „relatívne nová“, pretože táto trasa je obnovou starovekej Veľkej hodvábnej cesty v modernom prostredí, čisto a jednoducho. Tam, kde v minulosti vozili ťavie karavány hodváb a vône z východu do Európy, teraz vlaky a kamióny prepravujú iPhony a počítače a iné druhy nákladu. Vzhľadom na dôležitosť alternatívnych obchodných ciest budú účastníci AIF diskutovať o tom, ako posilniť euroázijskú konektivitu a využiť rastúcu úlohu stredného koridoru.
Po tretie, ekonomika Kazachstanu, ktorá v roku 2022 vzrástla o 3,2 percenta, je v súčasnosti takmer o tretinu väčšia ako ekonomiky ostatných stredoázijských krajín dohromady a približne 60 percent zahraničných investícií v regióne pripadá na Kazachstan. Celkovo krajina od svojej nezávislosti prilákala zahraničné investície v hodnote 410 miliárd dolárov. Naša ekonomika sa ukázala ako odolná voči geopolitickým otrasom. Zároveň si plne uvedomujeme, že naša krajina nie je imúnna voči súčasným globálnym ekonomickým šokom a výzvam, vrátane inflácie a zníženej dôvery investorov. Preto sa tešíme na usporiadanie niekoľkých panelov v AIF o hospodárskych otázkach vrátane podpory udržateľného a inkluzívneho rastu pri zabezpečení trvalo udržateľného rozvoja.
Spolupráca
V konečnom dôsledku, či už prostredníctvom podpory medzinárodnej spolupráce, sprostredkovania medzinárodných sporov alebo uľahčenia investícií a globálneho obchodu, a to aj ako predseda 12. ministerskej konferencie Svetovej obchodnej organizácie, Kazachstan dôsledne kráčal v diskusii, ako sa hovorí. Inými slovami, robíme to, čo kážeme.
Naše úsilie na medzinárodnej scéne podčiarkuje skutočnosť, že multilaterálna diplomacia je živá a mala by sa neustále posilňovať. Podľa nášho názoru môže aktívna diplomacia strednej moci v globálnych otázkach podnietiť lepšie vzťahy medzi veľmocami podporou spolupráce a pragmatickým zameraním sa na spoločné záujmy.
V tejto súvislosti sa na niekoľkých zasadnutiach a diskusiách AIF posúdia spôsoby, ako podporovať mier, predchádzať konfliktom a organizovať globálny poriadok v prospech sveta, ako aj zvážiť budúcnosť multilateralizmu a úlohu Organizácie Spojených národov v bezpečnosť. Tu by som rád dodal, že OSN je strategickým partnerom AIF.
Veríme, že Astana International Forum môže pomôcť medzinárodnej komunite identifikovať inovatívne riešenia kľúčových výziev našej doby, od bezpečnosti vody a klimatických zmien až po budúce energetické a zdravotné krízy.
Kazachstan vždy presadzoval dialóg a vzájomné porozumenie. To je obzvlášť dôležité dnes, keď sa čoraz častejšie volajú po ozbrojených riešeniach a naštrbuje sa dôvera v medzinárodný právny poriadok.
Drahí priatelia,
Musím tiež zdôrazniť, že držanie AIF by nebolo možné bez ďalekosiahlych domácich reforiem, ktoré sme zaviedli, aby sme zabezpečili, že náš politický systém bude pre všetkých občanov čo najinkluzívnejší a najúčinnejší.
Za necelý rok sa v Kazachstane uskutočnilo päť volebných kampaní vrátane referenda. Parlamentné voľby 19. marca boli vysoko konkurenčné. Ukázalo sa, že Kazachstan urobil dôležitý krok smerom k skutočnému systému viacerých strán.
Reformy priniesli v našej krajine nové demokratické princípy vrátane vplyvnejšieho parlamentu, obmedzených prezidentských právomocí a priamych volieb vidieckych starostov.
Všetci naši medzinárodní partneri vítajú náš reformný program. Ako nedávno poznamenal prezident Kassym-Jomart Tokajev, Kazachstan je možno jedinou krajinou v našom širšom regióne, ktorá zavádza také významné reformy. To nás stavia do jedinečnej a posilnenej pozície na medzinárodnej scéne.
V dôsledku toho sa globálna komunita aktívne zúčastňuje na medzinárodnom fóre Astany, pretože svet si môže byť istý politickou a ekonomickou trajektóriou Kazachstanu, čo vytvorilo pevný základ, na ktorom môžeme ďalej rozvíjať našu spoluprácu so všetkými našimi partnermi.
Vážení novinári a kolegovia,
Vytvorením platformy, ktorá spája tvorcov politík, vedcov a odborníkov z rôznych prostredí a perspektív, sa AIF zaviazala podporovať inovatívnych a praktických lídrov a zároveň presadzovať princípy mieru, udržateľnosti a rozvoja.
Dúfam, že súhlasíte s tým, že ide o skutočne potrebnú iniciatívu, ktorá si vyžaduje globálnu pozornosť a podporu. V tejto súvislosti vám vopred ďakujem za podporu tohto hodnotného projektu svojou účasťou a pokrytím fóra. Nepochybujem o tom, že vďaka vášmu príspevku bude AIF rásť na úrovni a vplyve a v nasledujúcich rokoch dosiahne nové výšky.
S potešením môžem povedať, že okrem našich hlavných mediálnych partnerov, CNN International a The Astana Times, sa doteraz zaregistrovalo viac ako 130 zahraničných novinárov, ktorí budú informovať o Fóre.
Dovoľte mi na záver vám zaželať veľmi úspešnú cestu. Som si istý, že diskusie na viac ako 40 paneloch, sprievodných podujatiach a stretnutiach v AIF nájdete skutočne poučné a užitočné, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny alebo regiónu sveta pochádzate.
Ďakujem veľmi pekne za pozornosť a rád odpoviem na vaše otázky.
7. júna 2023