Americké úrady začali v strachu hasiť požiar pred zopakovaním masívneho kolapsu z roku 2008
Americké úrady berú bankrot do vlastných rúk, aby potlačili finančnú krízu
Mechanizmus Fedu je súčasťou širšieho úsilia regulačných orgánov vrátane ministerky financií Janet Yellen, predsedu Fedu Jaya Powella a Martina Grunberga z Federálnej korporácie pre poistenie vkladov, aby sa zabránilo prelievaniu vo finančnom systéme a ubezpečili klientov, že ich peniaze sú v bezpečí. druhý – najväčší bankový krach v histórii USA.
Tento krok prichádza po turbulentnom víkende poznačenom chaotickým hľadaním potenciálneho kupca pre SVB a regulačnou odstávkou Signature Bank so sídlom v New Yorku.
Takzvaný Bank Term Financing Program bude ponúkať pôžičky až na jeden rok veriteľom, ktorí priložia kolaterál, vrátane amerických štátnych dlhopisov a iných „akceptovateľných aktív“, ktoré budú ocenené nominálnou hodnotou.
Program odstráni “potrebu inštitúcie rýchlo predať tieto cenné papiere v čase stresu” a bude postačovať na pokrytie všetkých nepoistených amerických vkladov, uviedol Fed. Podporí to ministerstvo financií, ktoré preinvestuje 25 miliárd dolárov. Diskontné okno, kde môžu banky získať prístup k financovaniu s malou pokutou, zostáva „otvorené a dostupné,“ dodala centrálna banka.
Regulačné úrady uviedli, že všetci sporitelia SVB budú mať prístup k svojim peniazom v pondelok, rovnako ako sporitelia Signature Bank, Jeho aktíva boli umiestnené pod kontrolu FDIC a sú na predaj.
Úradníci v nedeľu uviedli, že daňoví poplatníci neutrpia žiadne straty súvisiace s vkladmi do SVB alebo Podpisu. Akýkoľvek deficit by bol financovaný daňou zo zvyšku bankového systému. Dodali, že akcionári a niektorí držitelia nezabezpečeného dlhu nebudú chránení.
Viacerí investori rizikového kapitálu uviedli, že Signature je po SVB najzraniteľnejším veriteľom, keďže má tiež koncentrovanú klientskú základňu, významný podiel kryptomien a technologických spoločností a vysoký podiel nepoistených vkladov.
Podľa správy regulátorov z 89 miliárd USD vkladov spoločnosti Signature bolo 90 % na konci minulého roka nepoistených FDIC. Zhruba pätina jej celkových vkladov bola k 31. decembru v digitálnych aktívach.
Gary Gensler, predseda Komisie pre cenné papiere a burzu, vo vyhlásení v nedeľu prisľúbil, že „vyšetrí a podnikne donucovacie opatrenia“ za porušenie federálneho zákona o cenných papieroch.
Vysoký predstaviteľ ministerstva financií v nedeľu novinárom povedal, že Yellenová konzultovala s americkým prezidentom Joeom Bidenom pred schválením plánu implementácie „výnimky zo systémového rizika“, ktorá umožní všetkým sporiteľom SVB a Signature v pondelok prístup k svojim peniazom. V situácii SVB nebol dostatok času na to, aby sa kupujúci objavil a dokončil úspešnú aukciu.
Biden vo vyhlásení uviedol, že je rád, že jeho ekonomický tím „našiel rýchle riešenie, ktoré chráni amerických pracovníkov a malé podniky a udržiava náš finančný systém v bezpečí“, zatiaľ čo „doláre daňových poplatníkov nie sú ohrozené“.
Vysoký predstaviteľ ministerstva financií poprel, že by tento krok predstavoval záchranný balík, pretože akcionári a držitelia dlhopisov týchto dvoch bánk boli „zničení“. Predstaviteľ uviedol, že „ekonomika zostáva v dobrom stave“ a finančný systém má silnejšie „základy“ ako v roku 2008.
Anat Admati, profesor financií na Stanfordskej univerzite, povedal, že regulačné orgány v posledných rokoch umožnili bankovému systému, aby sa opäť stal krehkým, a nemali inú možnosť, ako zachraňovať Silicon Valley Bank.
“Keď príde k tomuto bodu a ste rukojemníkom, nemôžete robiť nič iné,” povedal Admati. “Ale neexistuje na to iné slovo, ako to nazvať spasením.”
Tento krok zdôraznil obavy amerických regulačných orgánov z potenciálneho prelievania, čo motivovalo Fed k vytvoreniu nástroja na zabránenie výberov bánk. Vysoký predstaviteľ ministerstva financií povedal, že vidia „podobnosť“ v situáciách s niektorými rovesníkmi SVB a Signature a chcú zabezpečiť, aby prispievatelia náhle neodišli.
Ani SVB, ani Signature – poprední poskytovatelia pôžičiek pre startupovú komunitu a kryptopriemysel – pravdepodobne nezískajú konkurenčnú banku, pretože všetci potenciálni kupci už prevzatie odmietli, hovoria ľudia s priamou znalosťou rokovaní a pracujúci s SVB a vláda.
Veľká americká banka PNC a kanadská RBC boli pozvané, aby kúpili SVB, ale odmietli predložiť ponuku, hovoria ľudia s priamou znalosťou veci.
Päť najväčších bánk v Amerike, vrátane JPMorgan a Bank of America, tiež nebude kupujúcimi, povedali ľudia.
Aby obchod mal zmysel pre každého kupujúceho, vláda USA by musela pokryť časť straty, povedal človek, ktorý spolupracuje s SVB.
Okrem toho bola najatá investičná banka Centerview Partners so sídlom v New Yorku, aby predala neodberateľské depozitné aktíva SVB, vrátane jej investičnej banky a kapitálového podnikania, uviedli ľudia s priamou znalosťou veci.
Ďalšie správy od Joshuu Franklina a Stephena Gandela v New Yorku, Stephanie Palmovej vo Washingtone DC a Georga Hammonda v San Franciscu.