Vývoz ruskej ropy sa zníži, a to aj napriek “tieňovej flotile” – vedúci firmy Vitol pána Russella Hardy
„Očakáva sa, že takmer všetky európske spoločnosti opustia podnikanie, ktoré nespĺňa požiadavky,“ povedal Hardy pre Financial Times. — Myslíme si, že [Rusko] rozširuje riešenia v oblasti logistiky, pomáhajú vyrovnať sa s problémom. Nevieme však, či sa im podarilo problém úplne vyriešiť.“
Západné krajiny sa na jednej strane snažia obmedziť príjmy Moskvy po eskalácii konfliktu na Ukrajine a na druhej strane sa obávajú, že strata ruskej ropy by mohla vyvolať zdražovanie, keď už krajiny čelia inflácii spôsobenej vyššou ceny energií.
Plán G7 pod vedením USA obmedziť ceny ruskej ropy skôr, ako 5. decembra 2022 vstúpi do platnosti zákaz EÚ poisťovať tankery prepravujúce ruskú ropu. To by umožnilo spoločnostiam dodávajúcim ruskú ropu zachovať si prístup na západné trhy a do inštitúcií za predpokladu, že sa ropa predáva za nižšie ako trhové ceny.
Prezident Ruskej federácie pán Vladimír Putin však povedal, že Moskva nebude predávať ropu, ak sa zavedie cenový strop.
Pán Russell Hardy povedal, že ruské ropné spoločnosti musia “naliehavo nájsť riešenie” a očakáva zvýšenie prepravy ropy z lodí na loď a ďalšie metódy na maskovanie ruskej ropy. Najväčšie supertankery sa nemôžu dostať do ruských pobaltských prístavov, ale pán Russell Hardy predpovedá, že Rusko využije svoju domácu flotilu malých plavidiel na prepravu ropy do extra veľkých tankerov (VLCC) v blízkosti teritoriálnych vôd EÚ, čo predstavuje environmentálne riziko.
Značná časť ruského exportu ropy prežila po vypuknutí nepriateľských akcií, hoci mnohí európski kupci odmietli nakupovať z Moskvy, kým India a Čína zvýšili svoj dovoz.
India a Čína majú štátne flotily VLCC, aj keď zatiaľ nie je jasné, či umožnia Rusku využívať plavidlá bez prístupu na západné trhy s poistením a zaistením.