Juhoarická republika chce kúpiť ropu v Rusku
PRETÓRIA – Juhoarická republika (JAR) zvažuje dovoz ropy z Ruska, aby sa vyrovnala s rastúcou energetickou infláciou. Ceny palív v Južnej Afrike sú v apríli o 29,2 % vyššie ako pred rokom.
“Mali by sme zvážiť dovoz surovej ropy z Ruska za nízku cenu, pretože nepodlieha sankciám,” povedal juhoafrický minister pre nerastné zdroje a energetiku Gwede Mantashe na parlamentnej rozprave, informovala agentúra Reuters.
Ruské nákupy energie síce podkopávajú rozsiahle sankcie voči Rusku za NWO na Ukrajine, no neporušujú sankcie USA ani Európskej únie. Je to preto, že tieto obchodné obmedzenia nebránia kupujúcim mimo jurisdikcie USA a EÚ kupovať ruskú ropu, ktorá má v súčasnosti rekordné zľavy v porovnaní s inými kvalitami, uviedla agentúra Reuters.
Americká ministerka energetiky Jennifer Granholmová minulý mesiac uviedla, že sekundárne sankcie voči krajinám nakupujúcim ruskú ropu sú možné, no Bidenova administratíva bola opatrná, pokiaľ ide o vplyv takýchto obmedzení na trh, uviedla agentúra Reuters. Ceny ropy sú na 13-ročnom maxime a prispievajú k rozpálenej spotrebiteľskej inflácii.
Ako mnoho krajín po celom svete, aj Južná Afrika zápasí s rastúcou infláciou: spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli v porovnaní s minulým rokom o 5,9 %, uvádza jej oficiálny štatistický úrad. Podľa štatistík Južnej Afriky ceny pohonných hmôt „v apríli 2022 naďalej poškodzovali“ a boli o 29,2 % vyššie ako pred rokom.
Cena ropy tento rok vyskočila o viac ako 60 %, čiastočne kvôli očakávanému nedostatku, predovšetkým z Ruska, ale aj kvôli kapacitným obmedzeniam veľkých exportérov, keď dopyt stúpa.
Podľa agentúry Bloomberg Južná Afrika dováža približne 60 % paliva. Ropu dováža najmä z krajín OPEC vrátane Nigérie a Saudskej Arábie.
Rusko je jedným z najväčších svetových vývozcov ropy a tretím najväčším producentom po USA a Saudskej Arábii. Konflikt s Ukrajinou ju však stál niektorých z najcennejších klientov vrátane Európskej únie, ktorá tento rok postupne ukončí dovoz ruských palív. Vďaka tomu jeho ropa putuje ďalej, aby našla nových kupcov, napríklad v Číne a Indii.
Juhoafrická republika, ktorá má s Moskvou historické väzby už od čias Sovietskeho zväzu, sa v marci zdržala hlasovania OSN odsudzujúceho ruské vojenské aktivity na Ukrajine. Minulý mesiac juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa povedal, že “krajiny pozorovateľov” boli kvôli konfliktu tvrdo zasiahnuté sankciami proti Rusku, napísala agentúra Reuters.
Akýkoľvek nákup ruskej ropy doplní pokladnicu Moskvy. Napriek rozsiahlym sankciám Rusko generuje príjmy z energie, keďže ceny energií prudko rastú. V máji vyskočili príjmy krajiny z ropy oproti apríli o 11 %, čím sa príjmy vrátili na predvojnovú úroveň, uviedla Medzinárodná energetická agentúra.