ZCHFP: Žiadame vládu o miernejší lockdown a testovanie obyvateľov na vírus vo fabrikách

BRATISLAVA –  Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR, nesúhlasí s rozsahom ohlásených opatrení vlády v súvislosti s lockdownom a celoplošným testovaním obyvateľstva na koronavírus a žiada ich zmiernenie a úpravu.

Upozorňuje Vládu SR, že pri súčasne platných opatreniach, ktoré boli včera vládou SR prijaté, hrozí náhly výpadok pracovných síl z dôvodu prípadnej 10 dňovej povinnej karantény pozitívne testovaných osôb, resp. jeho súbehu
s karanténou osôb, ktoré sa potenciálne nezúčastnia na dobrovoľnom testovaní. Je pravdepodobné že takto spôsobený náhly výpadok dosiahne taký podiel zamestnancov, že ohrozí bezpečnosť a prevádzku chemických a farmaceutických výrob pracujúcich z technologickej nevyhnutnosti v 24 hodinovom režime. Informuje o tom Roman Karlubík, prezident ZCHFP SR.
“Okamžitá odstávka takýchto výrob nie je jednoducho možná a na ich bezpečné odstavenie treba 5-10 dní. V prípade ich náhleho odstavenia by vznikli nielen bezpečnostné riziká ale aj obrovské ekonomické škody. Tie vyplývajú aj z toho, že veľa firiem exportuje 50 až 100% svojich produktov do zahraničia, kde ich dodávky sú určené aj pre firmy, ktoré sú v daných krajinách zaradené do kritickej infraštruktúry. Výpadok schopnosti našich firiem plniť
si svoje medzinárodné záväzky z obchodného styku vystaví naše firmy nielen veľkej penalizácii za nedodanie tovaru, ale aj dlhodobej strate dôvery, zákazníkov a trhov. Žiadame preto prijatie takých opatrení, ktoré umožnia zachovať prevádzkyschopnosť a bezpečnosť chemických a farmaceutických podnikov, ktoré sú v prevažnej miere súčasťou kritickej infraštruktúry. Ide napríklad o to, aby všetky podniky (nielen nad 5000 zamestnancov) mali vládou materiálne aj legislatívne zabezpečenú možnosť priebežne testovať vo svojich prevádzkach tých zamestnancov, ktorí sa napr. nezúčastnia celoplošného testovania,” konštatoval R. Karlubík.
Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky v prvom polroku 2020 evidujú v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 294 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. Aktuálne zamestnáva cca 38 000 osôb.
Pracuje tu viac ako 10 % všetkých zamestnancov v priemysle.