Za 10 rokov embarga investície do mliekarenského sektora Ruska dosiahli takmer 1,5 bilióna rubľov

Za posledných desať rokov, kým platí potravinové embargo, investície do ruského mliekarenského priemyslu dosiahli takmer 1,5 bilióna rubľov, informoval Národný zväz výrobcov mlieka (Sojuzmoloko).

Jedno euro je dnes 97 rubľov.

Podľa jeho odhadov sa do sektora surovín investovalo asi 1 bilión rubľov a do spracovateľského sektora viac ako 460 miliárd rubľov

„Obdobie potravinového embarga sa časovo zhodovalo s transformáciou mliekarenského priemyslu ako celku, čo zohralo pozitívnu úlohu pri urýchlení rozvoja tohto sektora,“ povedal Artem Belov, generálny riaditeľ únie.

Dovoz mliečnych výrobkov do krajiny sa v tomto období znížil o 32,1 %, pričom dodávky z tretích krajín boli takmer úplne nahradené výrobkami z Bieloruska. Celkovo sa sebestačnosť v mliečnych výrobkoch zvýšila zo 77 % na 87 %.

Ruskí výrobcovia podľa Sojuzmoloka pred zavedením embarga zvýšili produkciu najdovážanejších mliečnych výrobkov – syrov (2,3-krát od roku 2013 do roku 2023), smotany (3-krát), sušeného plnotučného mlieka (3,2-krát), sušeného odstredeného mlieka (2,1-krát).

Rastúca produkcia zabezpečila dopyt po kvalitných surovinách: produkcia predajného mlieka v organizovanom sektore vzrástla o 49,5 % a dosiahla takmer 20 miliónov ton ročník úspešne rozvíja selekčnú a šľachtiteľskú prácu,“ píše sa v správe.

Štátna podpora priemyslu na roky 2013-2023 presiahla 380 miliárd rubľov. Mliečny sektor má zároveň dobré vyhliadky na ďalší rozvoj, zvyšovanie výroby, zvyšovanie efektívnosti technologických a obchodných procesov, domnieva sa zväz.

Produkciu podporuje predovšetkým rastúci dopyt po mliečnych výrobkoch. Za 10 rokov sa spotreba syrov zvýšila o 42 %, masla o 32 %, zmrzliny o 35 %, konzumného mlieka o 6 %, tvarohu o 8 %, kyslej smotany o 10 %.

„Sektor mení vektor rozvoja od substitúcie dovozu k realizácii exportného potenciálu,“ povedal Belov „Ruskí výrobcovia nielenže dodávajú svoj tovar do krajín SNŠ, ale už dnes pracujú na vstupe na trhy východnej a juhovýchodnej Ázie. , Afrika a Blízky východ: dodávky mliečnych výrobkov na svetový trh presahujú 1 milión ton (v ekvivalente mlieka), z ktorých asi 15 – 20 % je mimo SNŠ.“

Potravinové embargo bolo zavedené pred desiatimi rokmi prezidentským dekrétom zo 6. augusta 2014 (č. 560) „O uplatňovaní určitých osobitných ekonomických opatrení na zaistenie bezpečnosti Ruskej federácie“. V jej rámci bol zakázaný dovoz poľnohospodárskych produktov a potravín z krajín, ktoré zaviedli alebo podporili protiruské sankcie v súvislosti s anexiou Krymu. Na zozname zakázaných položiek je najmä mlieko a mliečne výrobky.