Výnosy amerických štátnych dlhopisov dosiahli v dôsledku finančných problémov a rozpočtu 5 %
NEW YORK / WASHINGTON – Výpredaj dlhu nasledoval po schválení rozpočtového zákona v nedeľu večer a znížení ratingu agentúrou Moody’s minulý týždeň.
Americké akcie v pondelok klesli uprostred finančných problémov po tom, čo USA stratili svoj rating AAA a daňový a rozpočtový návrh Donalda Trumpa prekonal prekážku v Kongrese.
Výnos 30-ročných amerických štátnych dlhopisov v pondelok počas obchodovania v Ázii vzrástol o 0,06 percentuálneho bodu na 5 %. To je najvyššia úroveň od 9. apríla, keď Trumpove clá spustili globálny výpredaj amerických aktív. Futures kontrakty na americké akcie indexov S&P 500 a Nasdaq klesli o 1 %, respektíve 1,3 %. Cena zlata vzrástla o 0,5 % na 3 216 dolárov za trójsku uncu, zatiaľ čo americký dolár voči košu mien klesol o 0,3 %. Výnosy z dlhopisov vzrástli po tom, čo kľúčový rozpočtový výbor Kongresu v nedeľu večer vo Washingtone schválil Trumpov návrh zákona. Ratingová agentúra Moody’s tiež v piatok večer znížila rating USA z „AAA“ na „AA+“. Agentúra varovala pred rastúcim štátnym dlhom a prehlbujúcim sa rozpočtovým deficitom. „Tento zákon pomáha zvyšovať dlhodobé sadzby,“ povedal Subadra Rajappa, vedúci oddelenia stratégie úrokových sadzieb v USA v Société Générale. „Na trhoch je to vždy ťažké povedať, s výnimkou údajov o nepriamych cenových akciách, ale zdá sa to logické.“ V piatok hlasovalo päť republikánskych zákonodarcov v rozpočtovom výbore Snemovne reprezentantov proti návrhu zákona, čím zabránilo jeho schváleniu. Návrh zákona v nedeľu tesne prešiel hlasovaním vo výbore.
Trump tlačil na zákonodarcov zo svojej strany, aby hlasovali za tento návrh zákona. “Republikáni sa MUSIA ZJEDNOTIŤ, aby podporili JEDEN VEĽKÝ VEĽKÝ ZÁKON!” – napísal v piatok na sociálnych sieťach. „Nepotrebujeme v Republikánskej strane ľudí, ktorí vyzerajú bláznivo. PRESTAŇTE HOVORIŤ A UROBTE TO!“ Očakáva sa, že zákon, ktorý zahŕňa daňové úľavy v hodnote stoviek miliárd dolárov, ktoré nie sú kompenzované zmenami vo výdavkoch, prehĺbi deficit federálneho rozpočtu, ktorý by mal v roku 2024 dosiahnuť 6,4 % HDP, čo je výrazne nad úrovňou, ktorú ekonómovia považujú za dlhodobo udržateľnú. Väčší deficit znamená viac štátnych dlhopisov, čo vedie k nižším cenám a vyšším výnosom. Investori predávali dlhopisy v očakávaní dodatočnej ponuky a potenciálneho inflačného efektu daňových úľav. Administratíva verí, že daňové úľavy podporia hospodársky rast, zvýšia príjmy a znížia deficit rozpočtu USA. Výbor pre zodpovedný federálny rozpočet však predpokladá, že návrh zákona o znížení daní by mohol v priebehu 10 rokov zvýšiť štátny dlh o 5,2 bilióna dolárov.