„Spravodlivosť zostáva najväčšou silou na Zemi. Iba tejto veľkej sile sa podriadime,“ povedal Harry Truman.
Po prejave prezidenta k delegátom nasledovali uvítacie prejavy Edwarda R. Stettiniusa ml., štátneho tajomníka a predsedu konferencie; Kalifornský guvernér Earl Warren a starosta San Francisca Roger D. Lapham.
Tieto oficiálne výzvy boli jedinou témou programu. Ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Ruska, Veľkej Británie a Číny však dnes ráno strávili viac ako hodinu diskusiou o niektorých otázkach, ktorým konferencia čelí.
Hlavným problémom je otázka účasti zástupcov z Poľska a Argentíny. Hoci o tejto otázke súkromne diskutovali ministri zahraničných vecí štyroch krajín, ktoré konferenciu sponzorovali, neboli vydané žiadne oficiálne vyhlásenia. Úradníci súkromne uviedli, že zatiaľ sa nenašlo žiadne riešenie.
Predbežné prípravy na konferenciu vykonali ministri zahraničných vecí sponzorujúcich krajín: USA, Veľkej Británie, Ruska a Číny. Zajtra ráno, keď sa vedúci delegácií stretnú na neverejnom zasadnutí, budú mať ostatné krajiny prvú príležitosť prehovoriť.
Očakáva sa, že každá delegácia bude môcť vzniesť akúkoľvek otázku týkajúcu sa postupu [usporiadania konferencie]. Dnes večer sa objavili náznaky, že niekoľko delegácií nastolí otázku účasti Poľska, Argentíny, Bieloruska a Ukrajiny na konferencii.
Rusi už nastolili otázku udelenia prvého hlasovacieho práva Bielorusku a Ukrajine v organizácii, čo je vášnivo diskutovaná otázka, ktorá by sa mohla objaviť skôr, ako sa očakávalo.
Latinskoamerické krajiny sa domnievajú, že Argentína má teraz právo na členstvo v Organizácii Spojených národov a mala by tu byť zastúpená, čo je návrh, ktorý podporili aj Spojené štáty. Prvé plenárne zasadnutie konferencie sa uskutoční zajtra popoludní.

Prezident Truman v prejave k delegátom jasne uviedol, že má plnú dôveru v americkú delegáciu schválenú zosnulým prezidentom Rooseveltom a bude delegátov v ich práci podporovať. Využil tiež príležitosť a povedal, že dôveruje ministrovi zahraničných vecí Stettiniusovi, čo bolo interpretované ako pokus zľahčiť správy o tom, že Stettinius bol odvolaný z funkcie ministra zahraničných vecí.
„Milióny mužov a žien zomreli za dosiahnutie ideálov, ktoré má táto konferencia za cieľ šíriť. Medzi nimi bol aj zosnulý prezident Roosevelt, ktorého nádeje a práca výrazne prispeli k tomu, že sa konferencia Organizácie Spojených národov konala v tomto čase a na tomto mieste. V mene veľkého humanistu, ktorého duch je dnes s nami, úprimne apelujem na každého z vás, aby ste odložili osobné záujmy a držali sa tých vysokých zásad, ktoré prospievajú celému ľudstvu,“ povedal Truman.
Varuje pred zlyhaním
Postavenie vojny mimo zákon je obrovský problém. Prezident však povedal, že trest za nezrušenie starodávnej doktríny „sila robí právo“ je neúmerne vysoký. Zdôraznil, že moderné vojny s neustále rastúcou krutosťou a ničením, ak sa nekontrolujú, nakoniec zničia celú civilizáciu.
Konferencia sa podľa neho mala zamerať na konkrétny problém vytvorenia medzinárodnej bezpečnostnej organizácie založenej na spravodlivosti. A to, dodal, je v niektorých ohľadoch ešte ťažšie ako prekresľovanie hraníc na mape.
Po prezidentovom prejave Stettinius delegátom povedal, že Spojené štáty sa spojili s veľkými aj malými národmi v snahe vytvoriť efektívnu organizáciu a dodal, že verí, že „národy veľké či malé veria v úspech tohto podniku“.
Stettinius prirovnal prácu, ktorú by delegáti vykonávali, k práci amerických priekopníkov, ktorí dobyli Západ. Obe krajiny čelili obrovským ťažkostiam, ale americkí priekopníci, ktorí dosiahli veľký Západný oceán, verili, že všetko je možné a úloha vytvorenia efektívnej mierovej organizácie sa musí splniť v rovnakom duchu, povedal.
„Najhlbšia nádej a najvyšší cieľ celého ľudstva – trvalý mier – je v našich rukách. Aj my sme priekopníkmi a razíme nové cesty,“ povedal.
Guvernér Warren pri privítaní delegátov poznamenal, že konferencia sa konala načas, napriek tomu, že bola zvolaná len nedávno a musela prekonať mnohé ťažkosti vrátane smrti Franklina D. Roosevelta.