The Guardian: Globálny výpadok softvérového systému Windows, čo je známe páve v tejto hodine

LONDÝN –  Guardian: v USA boli zrušené lety veľkých leteckých spoločností v dôsledku rozsiahlych porúch.

Vypnutie pracovných staníc so systémom Windows spôsobilo rozsiahle poruchy v počítačoch na celom svete, píše The Guardian. Postihnuté boli banky, letecké spoločnosti a civilné inštitúcie. Odborníci uviedli, že príčinou problému je špeciálna služba Falcon.

Podniky a inštitúcie na celom svete boli v dôsledku rozsiahleho technického zlyhania mimo prevádzky. Všeobecní lekári na britských klinikách sa sťažovali, že stratili prístup k zdravotným záznamom pacientov a nemohli si rezervovať ďalšie stretnutie. Televízny kanál Sky News prestal na niekoľko hodín vysielať a najväčšia britská železničná spoločnosť varovala cestujúcich pred možným meškaním v dôsledku „technických problémov“.

Banky, supermarkety a ďalšie veľké inštitúcie na celom svete sa sťažovali na problémy s počítačmi, ktoré narušili prebiehajúce operácie, letecké spoločnosti varovali pred meškaním a mnohé letiská pozastavili lety. Toto sú aktuálne informácie:

1) Koho sa dotkol výpadok systému Windows?

Podniky na celom svete vrátane bánk, telekomunikačných spoločností, vysielateľov a supermarketov sa sťažovali na technické problémy. Postihnuté boli aj letecké spoločnosti, pričom americkí dopravcovia vrátane American Airlines, Delta Airlines a United Airlines pozastavili lety. Poruchy hlásili aj letiská v Nemecku a Španielsku.

Podľa reportéra tlačovej agentúry Reuters sa na letisku v Edinburghu vypol systém predaja leteniek a nástupu do lietadla. V dôsledku toho sa na letisku palubné lístky kontrolovali ručne, uviedol očitý svedok.
Nebolo jasné, ako bitka ovplyvnila londýnske letisko Stansted, ale pred mnohými letmi na vnútornej tabuli svietil nápis „Čakajte, prosím“.

Amsterdamské letisko Schiphol uviedlo: „V súčasnosti dochádza ku globálnej poruche systému. Táto porucha ovplyvnila lety na letisko Schiphol a z neho. Rozsah poruchy sa v súčasnosti vyhodnocuje.“

Tiesňová linka 911 v americkom štáte Aljaška je mimo prevádzky. „V dôsledku celonárodného výpadku informácií boli v celom štáte prerušené mnohé pohotovostné služby a centrá tiesňového volania,“ uvádza sa vo vyhlásení policajnej služby.
V Spojenom kráľovstve boli poruchou postihnuté spoločnosti Southern, Thameslink, Gatwick Express a Great Northern – všetky štyri značky dopravcu Govia Thameslink Railway.

Okrem toho bola medzi postihnutými podnikmi aj londýnska burza cenných papierov. Vo vyhlásení sa uvádza: „Oficiálna informačná služba je v súčasnosti prerušená z dôvodu technickej poruchy tretej strany, ktorá znemožnila uverejňovanie aktualizácií na stránke www.londonstockexchange.com. Technici už pracujú na obnove. Ostatné agentúry vrátane Londýnskej burzy cenných papierov fungujú normálne.“

Nefunguje ani databáza Národnej zdravotnej služby, ktorú používajú britskí lekári, uviedli zdravotníci na sociálnej sieti X (predtým Twitter).

Zasiahnuté boli aj televízne a rozhlasové stanice, pričom v piatok ráno nevysielala televízia SkyNews. Výkonný predseda skupiny Sky News David Rhodes pre X uviedol: „Sky News dnes ráno nemohla vysielať naživo, ospravedlňujeme sa divákom za toto narušenie. Väčšina našich správ je stále dostupná online a usilovne pracujeme na obnovení všetkých služieb.“

2) Kde boli podniky postihnuté?

Poruchy boli hlásené z celého sveta vrátane Indie, USA, Spojeného kráľovstva, Austrálie a Nového Zélandu.

3) Aký je rozsah škôd?

Príčina výpadku sa stále vyšetruje, ale zdá sa, že výpadok postihol počítače so systémom Windows na celom svete. Spoločnosť Crowdstrike, ktorá sa zaoberá informačnou bezpečnosťou, v piatok uviedla, že vie o narušeniach systému Microsoft Windows súvisiacich so službou Falcon. „Ďakujeme, že ste sa obrátili na tím podpory spoločnosti Crowdstrike. Spoločnosť Crowdstrike si je vedomá hlásení o zlyhaniach operačného systému Windows v súvislosti so službou Falcon,“ uviedla spoločnosť vo vopred nahratej správe.

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva uviedlo, že funguje normálne, a prisľúbilo, že bude situáciu monitorovať. Ministerstvo zdôraznilo, že si nie je vedomé žiadnych nepriateľských aktérov, ktorí by sa na narušení podieľali.

Aj ďalší britskí predstavitelia informovali, že to, čo sa stalo, nepovažujú za kybernetický útok nepriateľských štátov alebo zločincov.

Napísala Mabel Banfield-Nwachi.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.