Ruský dovoz nafty do Saudskej Arábie a následný vývoz do Singapuru a predaj vo svete láme rekordy

MOSKVA / SINGAPUR / RIJÁD – Saudská Arábia pomáha Rusku obchádzať západné sankcie za mierny poplatok.

Popredný vývozca ropy Saudská Arábia maximalizuje zisky rafinérií dovozom bezprecedentných objemov lacnej ruskej nafty a následne posiela rekordné objemy do Singapuru, kde toto palivo môže poskytnúť vyššie marže, ako ukazujú údaje o sledovaní lodí.

Rusko muselo presmerovať objemy, ktoré predávalo do Európy, ktorá bola predtým jeho dominantným trhom s výrobkami, po tom, ako Európska únia vo februári zakázala dovoz ropných výrobkov v rámci sankcií v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

Obchodníci a analytici uviedli, že to umožnilo štátnemu ropnému gigantu Saudi Aramco zvýšiť svoj májový vývoz do Singapuru na rekordnú úroveň a získať lepšie arbitrážne čisté výnosy na východe ako v Európe, čo bolo spôsobené zníženými dodávkami v Ázii počas sezóny technickej údržby.

Saudská Arábia v máji doviezla až 500 000 ton (3,7 milióna barelov) alebo viac ruskej nafty, pričom väčšina z nej pochádzala z Ras Tanury, kde sa nachádza jedna z rafinérií spoločnosti Saudi Aramco, uviedli dva obchodné zdroje, Kpler a Refinitiv.

Podľa spoločností Refinitiv, Vortexa a dvoch zdrojov z odvetvia dosiahne objem nafty zo Saudskej Arábie vstupujúcej do Singapuru 400 000 ton, čo je bezprecedentná úroveň. Zdroje si želali zostať v anonymite, pretože neboli oprávnené hovoriť s médiami.

Zdroje dodali, že zvýšené dodávky zo Saudskej Arábie by mohli doplniť zásoby v Singapure, keďže vývoz zo severovýchodnej Ázie počas sezóny opráv rafinérií od mája do júla klesá.

Nie je však jasné, či Saudská Arábia dodala časť vlastného paliva, alebo namiesto toho poslala prevažne ruské zásielky v rámci swapových dohôd, keďže obe majú typické vlastnosti nafty.

Podľa obchodných zdrojov a spoločnosti Refinitiv sa dodávky ruskej motorovej nafty s obsahom síry 10 ppm obchodujú so zľavami okolo 30 USD za barel v porovnaní so spotovými prémiami v Ázii za rovnakú triedu 16 centov za barel v porovnaní so singapurskými kotáciami.

Celosvetový vývoz nafty zo Saudskej Arábie dosiahol podľa spoločnosti Kpler v apríli rekordnú úroveň približne 3,7 milióna ton. Očakávalo sa, že rafinéria Jizan, ktorú vlastní výlučne spoločnosť Aramco, zvýši vývoz nafty, keď sa stabilizujú zásoby ropy.

Spoločnosť Aramco sa odmietla vyjadriť.

Analytik FGE Lou Yaven uviedol, že viac nákladu motorovej nafty z Blízkeho východu smeruje na východ, a nie na západ do Európy, kde vysoké zásoby a slabý hospodársky rast znížili ceny.

Ďalší dvaja analytici v oblasti ropy a lodnej dopravy uviedli, že k arbitráži prispeli aj nižšie náklady na prepravu.

Dodali, že náklady na prenájom diaľkovej lode (LR) na trase Blízky východ – Singapur klesli za posledné dva mesiace z približne 34 USD za tonu na necelých 25 USD za tonu. Podľa ich slov je to polovica ceny za prepravu tou istou loďou do Európy.

Globálne dodávky nafty sa od začiatku roka 2023 zvýšili, keďže Čína a Blízky východ zvýšili vývoz a mierna zima v Európe obmedzila dopyt, čo pomohlo znížiť ceny.

Podľa spoločnosti Refinitiv Eikon spotové prémie na motorovú naftu s obsahom síry 10 ppm v Ázii a rafinérske marže za posledné dva mesiace klesli o viac ako 8 USD, resp. 1,50 USD za barel.

Zvýšenie kapacity rafinérií o 700 000 b/d, ktoré sa očakáva v tomto roku, ďalej zníži marže na plynovú ropu východne od Suezu, uviedla spoločnosť Energy Aspects vo svojej poznámke. Kapacita zahŕňa jednotky, ktoré sú v štádiu nábehu a budú uvedené do prevádzky neskôr v tomto roku.

Grafy: Thompson Reuters.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.