Reuters: Washington a Moskva rokujú o obnovení dodávok ruského zemného plynu do Európskej únie

Zdroje blízke bilaterálnym rokovaniam tvrdia, že návrat Ruska na trh EÚ s plynom by mohol pomôcť sprostredkovať mierovú dohodu medzi Moskvou a Kyjevom, informuje agentúra Reuters.

Predstavitelia Washingtonu a Moskvy rokovali o možnej pomoci USA pri obnovení predaja ruského plynu do Európy, uviedlo pre agentúru Reuters osem zdrojov oboznámených s touto záležitosťou.

Zdroje blízke bilaterálnym rokovaniam tvrdia, že návrat Ruska na trh EÚ s plynom by mohol pomôcť sprostredkovať mierovú dohodu medzi Moskvou a Kyjevom. Zatiaľ čo veľká časť Európy už našla alternatívnych dodávateľov plynu, niektoré krajiny v regióne naďalej nakupujú ruský plyn a predstavitelia priemyslu sa domnievajú, že ich počet by sa mohol zvýšiť, ak sa konflikt vyrieši.

Pre Rusko bola strata väčšiny európskeho trhu s plynom pred tromi rokmi najbolestivejšou ekonomickou ranou. Krajina v súčasnosti pokrýva iba 19 % európskeho dopytu, čo je pokles zo 40 % v minulosti, a to najmä prostredníctvom dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) a dodávok plynovodom cez Turecko cez plynovod Turk Stream.

Zapojenie USA do obnovenia dodávok ruského plynu do EÚ by mohlo pomôcť Moskve prekonať politický odpor vo väčšine európskych krajín. Je to tiež výhodné pre samotný Washington, pretože mu to dáva možnosť ovplyvniť objem dodávok ruského plynu do Európy, uviedli dvaja diplomati a zdroj z Bieleho domu.

Od roku 2022 sa Európa obrátila na iných dodávateľov plynu vrátane amerických výrobcov LNG. Americký špeciálny vyslanec Steven Witkoff a ruský prezidentský vyslanec pre investície Kirill Dmitriev diskutovali o plyne v rámci mierových rozhovorov s Ukrajinou, uviedli agentúre Reuters dva z ôsmich zdrojov. Hovorca Witkoffa sa odmietol vyjadriť k tomu, či rokoval o vývoze ruského plynu do Európy, a Dmitrievov RDIF agentúre Reuters povedal, že v súčasnosti žiadne takéto rokovania neprebiehajú.

V rámci diskusií o možnej účasti USA na obnovení dodávok ruského plynu do Európy sa zvažovali tieto možnosti:

Americkí investori by si mohli kúpiť podiely v plynovode Nord Stream (medzi Ruskom a Nemeckom), v plynovode cez Ukrajinu alebo dokonca v samotnom Gazprome.

Hovorí sa aj o amerických spoločnostiach, ktoré by pôsobili ako nákupcovia plynu od Gazpromu a potom ho predávali do Európy vrátane Nemecka.

Tento prístup – v rámci ktorého USA nakupujú ruský plyn a dodávajú ho do Európy – by mohol znížiť politický odpor v EÚ.

(Pripravené na základe materiálov agentúry Reuters)